Středa 29/5/2013

Kdo pořádá demonstraci v Duchcově? + "Den poté" a nové dva články

Na 29.5.2013  je do Duchcova svolána demonstrace reagující na napadení manželského páru skupinou Romů. Antifašistická akce odmítá iracionální násilí tohoto druhu.
Dopady podobných excesů se navíc vždy otočí proti romské komunitě samotné, mimo jiné i v tom, že nabízí příležitost pro rasisty a neonacisty k veřejným aktivitám. Ani tento případ není výjimkou. Kamerový záznam celé rvačky rozšířil neonacistický server RadicalBoys spravovaný Martinem Hrachem. Demonstraci svolává Jindřich „Pinďa“ Svoboda, který se v médiích vyjadřuje ve smyslu, že si nepřeje násilné střety. V soukromí ale mluví trochu jinak. Na svém facebooku po zveřejnění videa napsal: „Tak a konečně je to venku! Utajované video z napadení v Duchcově! Zmrdi černý! Vy vraždit je všechny! Jak dlouho to ještě budeme tolerovat? Navrhuji klidně Casanovský, je čas se sjednotit a dam jim už kurva co proto! Jdu se vyblejt a pak si du nabrousit nože...“

Ostatně jako spolupořadatel demonstrace figuruje i Jan Dufek z Duchcova, o kterém jsme již psali . Tento dlouholetý neonacistický aktivista byl v minulosti odsouzen za hajlování, nedovolené ozbrojování a – což je v daném kontextu poněkud komické – za zneužívání sociálních dávek Paradoxně spolupořadatel demonstrace se jménem "Proti romským agresorům" se v minulosti podílel ve větší skupině na napadení skupiny Romů na Slovensku. Na náměstí slovenské Krupiny Romy nejdřív uráželi, hajlovali, vyhrožovali jim kulkou do hlavy a později je i fyzicky napadli.

Oblibou ke zbraním a symbolům Třetí říše se Jan Dufek netají

Bohužel je zřejmé, že v současné společenské situaci bude za za jakýkoli přečin spáchaný Romem obviněna celá romská komunita bez rozdílu a nenávistné útoky budou vedeny i proti těm, kteří s takovým jednáním nemají cokoliv společného a je nutné s tím počítat. Paušalizující uvažování funguje tímto způsobem a se vzrůstající sociální frustrací, které jsme svědky v posledních letech, bude rasová nesnášenlivost ve společnosti spíše stoupat, a to samozřejmě oboustranně. Nadávání do „černých sviní“ se nijak neliší od „zasraných gadžů“ a obojí je příznakem stejné duševní degradace.

Tématu se Antifašistická akce intenzivně věnuje nejen po teoretické stránce ve vlastním cyklu „Argumenty proti anticiganismu“  a také v článku Rozděl a schvaluj

 

Aktualizace: 30.5.2013 aneb "Den poté"

Vyplouvají na povrch další pikantní detaily ze života svolavatelů Duchcovské demonstrace. Kromě toho, že je její hlavní svolavatel Jindřich Svoboda členem Dělnické strany, je také odsuzeným podvodníkem (podvodem zíksal skoro milion korun a byl odsouzen na 3 roky nepodmíněně). Bude se opakovat případ Šluknova, kde hlavním svolavatelem byl odsouzený podvodník Lukáš Kohout? V kontextu demonstrací proti "nepřizpůsobivosti" jde o vpravdě tragikomický moment. Celý článek zde

 

Aktualizace: 6.6.2013. Dva zajímavé články o realitě v Duchcově

Mým duchcovským
Situace v Duchcově není ničím novým ani nepředvídatelným. Události posledních dní jsou naopak výsledkem dlouhodobého neřešení sociálně-ekonomických problémů obce...Základní problém tohoto státu rozhodně není pár rvaček a drobná kriminalita, ale rostoucí zbídačování, frustrace, rozkrádání a korupce ve velkém. Jedinou šancí zůstává, že se lidé dají dohromady, a začnou spolu pracovat na změně. Ne mlátit prázdnou slámu na schůzích či demonstracích a sepisovat za drahé peníze studie, na které stejně každý kašle.

Duchcovské pozdvižení
Co se v budoucnu vybaví při vzpomínce na česko – romské konflikty, z nichž poslední právě odezněl s severočeském Duchově? Pravděpodobně pocit trapnosti nad neschopností řešit národnostní napětí a nad lavinou moralizování, které je z jedné strany vířené multikulturní hysteríí, z druhé primitivním anticiganismem.