Středa 17/4/2013

Holokaust Romů po Česku

Antifa.cz zve na diskuzní odpoledne na téma Holokaust Romů po Česku. Akce se uskuteční v neděli 28. dubna od 16hodin ve vršovickém klubu Pilot. Můžete se těšit na českou premiéru slavného dokumentu „Lidé, kteří se nepočítají“ z roku 2011 a přednášku a diskusi s americkým historikem Paulem Polanskym o holokaustu Romů, realitě pracovního tábora v Letech u Písku, českých náccích a jejich poválečné beztrestnosti. Akce probíhá v rámci Akčních dní 2013.

Z odstupu sledujeme současnou hysterii kolem boje o Ústav pro studium totalitních režimů, respektive o to, kdo a jak bude psát historii minulého režimu. Budí to vášně. Nás to nechává klidným. Co nás nenechává klidným, je to, co už žádné vášně nebudí a asi ani nikdy nebudilo — holokaust Romů v Evropě. Na místě pracovního tábora „pro osoby cikánského původu“ v Letech u Písku, který spravovali zejména „osoby českého a nikoli německého původu“, dodnes stojí prasečák. Romské etno-elity a lidskoprávní aktivisté říkají „okamžitě zbourat“. Hlasy některých Romů z vyloučených lokalit zase hovoří o „vepřovém z Let zdarma pro chudé Romy“. Co říká český stát, jeho elity, ale i „Čech obecný“? Nic. Je mu to jedno. Apatie, lhostejnost, ignorace, žádné vášně. Co je zapomenuto, jakoby se nestalo. Fenomén českého nacismu je promlčen. Ticho po historické pěšině vztahu českého státu, respektive česky mluvících občanů vůči Romům během druhé světové války kontrastuje se současnými výbuchy vášně vůči Romům při pokusech o pogrom, na demonstracích za slušnost a obecně v zesíleném českém anticiganismu. Necelých sedmdesát let po válce lidé zase posílají „Cikány do plynu“.

Když jsme ještě chodili do školy, tlačili nám do hlavy oficiální ideologickou verzi druhé světové války stvrzenou efektem Benešových dekretů, ve které se lidé dělí na vinné Němce a nevinné oběti – Čechy. Nechápali jsme to – jednak kvůli kolaboraci, ale zejména partyzánskému antifašismu. Domníváme se, že by dnes pohledu na druhou světovou válku prospělo, kdybychom se na ni pokusili podívat nikoli nacionální optikou „vinný Němec vs. nevinný Čech", nýbrž optikou „fašista vs. antifašista“.

Odmítáme ideologickou konstrukci o nevinnosti Čechů, kterou stvrzují Benešovy dekrety i prasečák v Letech a díky které se vytrácí téma romského holokaustu, pracovních táborů, aktivní kolaborace Čechů při likvidaci „osob cikánského původu“ i téma českého fašismu a nacismu. Domníváme se, že kdyby se prasečák zboural a stal se pietním místem, nevinnost Čecha by dříve či později byla zpochybněna. V současné podobě vzdává prasečák hold mýtu nevinného Čecha a nikoli holokaustu Romů.

Tam, kde chybí vědění, otevírá se prostor pro předsudky, ignoraci i opakování chyb, což platí v tomto případě dvojnásob. Proto vás srdečně zveme na akci „Holokaust Romů po Česku“, která se uskuteční v neděli 28. dubna od 16 hodin v prostorách klubu Pilot ve Vršovicích. Po krátkém úvodním slově se můžete těšit na českou premiéru slavného kanadského dokumentárního snímku „Lidé, kteří se nepočítají" z roku 2011 o Romech, holokaustu i současném rasismu. Po filmu Vás čeká přednáška amerického historika, novináře a básníka Paula Polanskyho, který mezi lety 1993 až 1999 prováděl v Čechách výzkum o táboru v Letech u Písku, kolaboraci Čechů a jejich poválečné beztrestnosti a zaznamenal rozhovory s desítkami přeživších. O svých zjištěních sepsal několik knih – jako např. román Bouře z roku 1999 či Tíživé mlčení z roku 1998. V Česku se pro mnohé stal persona non grata. Nyní se vrací na naše pozvání zpátky. Přednášku doprovodí, doufáme, plodná diskuse. Start přednášky je plánován na 17:30.

Holocaust Romů po Česku