Pátek 24/4/2015

Dělnická mládež

 

 

Před třemi lety jsme vydali obsáhlejší článek o Dělnické mládeži. Tehdy se mládežnická organizace DSSS chystala pochodovat Jihlavou pod záminkou podpory srbské republiky a odtržení Kosova. Letos se Dělnická mládež pokusí na prvního máje uspořádat demonstraci v Brně a dává nám tak vhodnou možnost zrekapitulovat její činnost i připomenout vztahy s nejen českou neonacistickou scénou.

 

 

 

 

Dělnická mládež v kostce

Dělnická mládež (DM) vznikla v březnu 2009 jako "přípravka" Dělnické strany, jejíž rozpuštění se tou dobou akorát začalo řešit. Prvním předsedou DM se stal tehdejší redaktor Dělnických listů Martin Zbela, který už měl zkušenosti z předsednictví Republikánské mládeže a navíc vždy udržoval velmi dobré vztahy s tvrdým jádrem českých neonacistů. Ostatně, jeho dobrým kamarádem a někdejším spolužákem je známý násilník židovského původu Tomáš Kebza. Místopředsednickou funkci tehdy obsadil Matyáš Sombati, jeden z nejaktivnějších přispěvatelů webových stránek tragikomického pokusu jihočeských neonacistů o teroristickou organizaci White justice.

Druhou místopředsedkyní byla jmenována mediálně známá neonacistka Lucie Šlégrová. Pro tuto dívku, kterou charakterizuje větší než malá slabost pro symboliku Třetí říše, byla silnou inspirací pro činnost v Dělnické mládeži nacistická mládežnická organizace Hitlerjugend. Se svým dlouhým koženým kabátem a culíčky v barvách schwarz-weiss-rot byla nepřehlédnutelná nejen na akcích DSSS. V nejužším vedení strany se objevily i další známé firmy. David Kundľa z Ostravy býval aktivistou Národního odporu Slezsko a stejně jako Šlégrová si ujíždí na oblékání ve stylu nacistických vojáků. Není nám známo, jaký vliv měl tento jejich společný fetiš na to, že si spolu Kund'la se Šlégrovou nedávno pořídili dítě. Johana Březinová z Olomouce je zase dlouholetou neonacistickou aktivistkou, která má za sebou mimo jiné i románek s frontmanem hodnonínské white power kapely Agrese 95 Bronislavem "Broskvou" Šišákem.

Krátce po založení DM začaly vznikat místní organizace. První vlaštovkou byla jihlavská, po které následovala pražská (vedená Sombatim) a brněnská. U té se na chvíli zastavme. Mezi její čelní představitele totiž patřila dvojice agilních neonacistických aktivistů, kteří měli na pozdější vývoj DM výrazný vliv. Duo tvořili Erik Lamprecht a Jiří Dudák. Dudák měl v té době za sebou epizody v různých organizacích - nejvíce srostl s Národním korporativismem, ale účastnil se i akcí Národní strany, Národního odporu nebo Národního sjednocení. Lamprecht byl už v té době znám jako člověk, který společně s dalšími neonacisty z okruhu brněnského Národního odporu udržuje čilé kontakty s německými nácky a párkrát se zúčastnil i fotbalových výjezdů spolu s brněnskými chuligány. Další místní organizace pak v rychlém sledu vznikaly v Havlíčkově Brodě, Ostravě (zde se stal předsedou Kund'la), Trutnově, Litvínově nebo v Plzni.

 

 

Erik Lamprecht v triku britské neonacistické kapely Skrewdriver a Jiří Dudák na soukromé párty.

Když na přelomu let 2009 a 2010 eskalovaly státní represe zaměřené na neonacisty a vedoucí ke zrušení Dělnické strany (která se hbitě přetransformovala v Dělnickou stranu sociání spravedlnosti - DSSS, policejní razii Power (při níž byl zadržen i Matyáš Sombati) a pokusu MVČR o zrušení Dělnické mládeže, nedokázal Martin Zbela unést odpovědnost plynoucí z jeho předsednické funkce a rezignoval. Na jeho místo nastoupil ambiciózní Erik Lamprecht. Pod jeho vedením začala Dělnická mládež otevřeně podporovat Patrika Vondráka a Michaelu Dupovou (nyní Rodovou), souzené v souvislosti s policejním zásahem proti neonacistickým špičkám. Tím se dále utužovaly vztahy s neonacistickou scénou, což nejspíš přispělo i ke vzniku dalších místních organizací v Chomutově (tady byl tahounem Jan Mrázek, později člen předsednictva DM), Bílině a na Zlínsku. V témže roce se místopředsedou DM stal Jakub Svoboda z Brna, který se vloni "proslavil" zapálením vlajky EU na jednom z mítingů DSSS, což mu vyneslo čtyřměsíční podmínku.

Ve stejné době DM spustila také nechvalně známou "Akci Školní dvůr", která se vezla na stoupající vlně anticiganismu v chudších regionech České republiky. DM se snažila pomocí rozdávání letáků, plátku "Hlas mládeže" a dalších tiskovin v bezprostředním okolí škol agitovat mezi tamními žáky a studenty. Jedním z agitačních materiálů byl xenofobní komix "Kachny kontra slepice" volně inspirovaný bajkou George Lincolna Rockwella, zakladatele Americké nacistické strany a známého popírače holocaustu. Původní bajka měla zpodobňovat údajnou nadvládu Židů, zatímco její adaptace v podání DM byla namířena proti Rómům. Grafika pak byla převzata od německé NPD. Akce vzbudila zájem médií i negativní reakce veřejnosti a skončila tak neúspěchem.

Kapitán opouští loď. Martin Zbela předává předsednické místo v Dělnické mládeži Eriku Lamprechotvi. Erik Lamprecht se při této okázalé příležitosti vyšňořil profláklou neonacistickou značkou Thor Steinar.

Milan Hroch (NO, DS, DSSS), Simona Skoumalová (NO, DS, DSSS) a předseda Dělnické mládeže, místopředseda DSSS a častý účastník neonacistických akcí včetně demonstrace NO v Brně v roce 2007 Erik Lamprecht, během akce Školní dvůr. Jak Milan Hroch tráví své volno můžete vidět na přiložených fotografiích.

Kontinuita Republikánské mládeže je skrze Dělnickou mládež dokonána. Martin Zbela jako bývalý předseda Republikánské mládeže a Dělnické mládeže, Tomáš Kebza jako bývalý místopředseda Republikánské mládeže a Erik Lamprecht z pozice aktuálního předsedy Dělnické mládeže se dodnes společně potkávají, a to i na demonstracích Dělnické mládeže a DSSS.

Bude tomu tak i letos během plánovaného prvního máje v Brně? První dvě zmiňované postavy se nezapomenutelně představily v nestárnoucím dokumentu České televize zde:

V roce 2011 se okolo Dělnické mládeže začíná vyskytovat několik dalších zajímavých jmen. Předsednickou funkci v ostravské místní organizaci po Kundľovi přebírá Tomáš Nováček, který ještě rok předtím chtěl zakládat buňku virtuálního projektu českých autonomů Svobodná mládež a byl velmi aktivní na neonacistické sociální síti Aryanspace. Později téhož roku se stává i členem předsednictva DM bez konkrétní funkce. Spolu s ním stejnou pozici získávají i už zmíněný Jan Mrázek a Pavel Szudár, nový předseda pražské místní organizace, který se proslavil především svými nacistickými a rasistickými tetováními. Na post místopředsedy byl zvolen Tomáš Skyba, předseda zlínské DM. Tento bývalý aktivista Autonomních nacionalistů se v roce 2007 účastnil rasově motivovaného útoku, za který si u soudu vysloužil podmíněný test. Další dostal o tři roky později, když bezdůvodně do krve zkopal důchodce.

Rošádu v předsednictvu provázely začátkem roku i vnitřní rozepře, když se několik místních organizací pod vedením Lucie Šlégrové ohradilo proti způsobu svolání sjezdu DM, praktikám předsedy Lamprechta a označilo volbu nového předsednictva za neplatnou. Faktem je, že po sjezdu už Šlégrová do předsednictva nepatřila - její prezentace ve stylu čtyřicátých let dráždila tu část DM, který se snažila zbavit image opilých skinheadů. O kauze jsme tehdy psali. V roce 2011 se DM pokusila přihřát polívčičku podporou protiromských protestů v Novém Bydžově a v Přerově. Že by jí to ale přineslo nějaké hmatatelné úspěchy, to se rozhodně říci nedá. Stejně ztroskotal i zpravodaj Hlas mládeže, který koncem roku 2011 přestal vycházet.

Pavel Szudár v soukromí a jako řečník na demonstraci DM a DSSS 1.5.2012 v Praze.

V roce 2012 se v DM kromě vzniku několika místních organizací, pokračující podpory Dupové s Vondrákem, dalšího sbližování s německými organizacemi (Lamprecht mluvil na letním festivalu NPD, Mrázek na demonstraci v Drážďanech a Szudár měl řečnit na "Atnikriegstagu"), prvomájové demonstrace v Praze spolupořádané s DSSS, pochodu Jihlavou  a několik menších aktivit na podporu srbských nároků na Kosovu nic moc nedělo. Za zmínku stojí snad jen protiromská demonstrace, jíž DM zorganizovala v Břeclavi poté, co ucítila příležitost k posbírání politických bodů po údajném útoku Rómů na mladého chlapce. Ve výsledku si ale akorát utrhla další ostudu, protože jak se později ukázalo, údajná oběť si ze strachu před svou dominantní matkou historku o napadení trojicí Romů vymyslela, když se zranila při akrobacii na zábradlí paneláku.

Ani rok 2013 nepřinesl, co se týče činností Dělnické mládeži, žádné závratné novinky. Její aktivisté spoluorganizovali nepříliš úspěšný pochod Prahou na výročí 17. listopadu, účastnili se několika dalších demonstrací (demonstrace za srbské Kosovo v Ostravě, na podporu rasistického útoku odsouzeného neonacisty Vlastimila Pechance ve Svitavách nebo prvomájového pochodu v Přerově). Na organizaci také dopadl drtivý volební neúspěch DSSS, kterému se však s ohledem na stále stejný program strany a s přihlédnutím k materiálu, který za ni ve volbách kandidoval, nelze vůbec divit. Z našeho pohledu byly nejzajímavější změny, které proběhly ve vedení DM.

Poté, co kvůli ideovým neshodám opustil místopředsednickou funkci Václav Skyba, nastoupil na jeho místo šéfredaktor obnoveného Hlasu mládeže Jan Kuřec. Toho si můžete pamatovat z našeho loňského článku o aktivitách Evropské fronty solidarity pro Sýrii. K podpoře syrského diktátora Assada se přihlásila i Dělnická mládež. Předsednictvo DM opustil také Jiří Dudák a na jeho místo pokladníka přišel Patrik Mičánek. A nově se ve vedení objevil Jaromír Holek. I tentokrát Dělnická mládež sáhla při výběru svých špiček do neonacistického prostředí. Holek i Kuřec mají mezi přáteli řadu známých nácků a nedělá jim problém fotit se s polskými naziskinheady před transparentem s nápisem "Národní socialismus hned!". Patrik Mičánek je sice opatrnější, ale občas si rád vyrazí za tou správnou nacionalistickou kulturou. Třeba 14. září 2013 se vydal s Tomášem Nováčkem a s mezi moravskými nácky tehdy oblíbenou mladou aktivistkou Sabinou K. do Maďarska na koncert k patnáctým narozeninám tamní pobočky neonacistické organizace Blood & Honour. V ostravské pobočce byl načas aktivní Dominik Březný, dříve zapojený do činnosti Autonomních nacionalistů. Oblíbil si zejména akce na podporu srbského Kosova a jednu takovou uspořádal i letos. Tentokrát už ale pod hlavičkou projektu Autonom.

Povedený byl vánoční večírek DM v prosinci 2013. Sešlo se tu mnoho známých neonacistů. Na horní fotografii velká část účastníků s transparentem Národní socialismus hned. Dole menší skupinka, na které se Tomáš Nováček drží kolem ramen s Adamem Macurou a Simonou Skoumalovou. Vpravo nahoře Erik Lamprecht. Dole uprostřed je Milan Hroch.

V loňském roce se DM po změně vedení hodně věnovala utužování mezinárodních vztahů, především pomáhala s předvolební agitaci německé NPD a družila se s její mládežnickou organizací JN (Junge Nationaldemokraten). Na pozvání DM přijeli do ČR zástupci italské organiace Blocco Studentesco spadající pod neofašistické hnutí Casa Pound. Samozřejmě došlo i na klasické akce za srbské Kosovo a novinkou bylo vyjádření podpory neonacistíckému Pravému sektoru na Ukrajině, který se mezi českými nácky těší velkému obdivu. Několik aktivistů reprezentovalo DM na nacionalistickém pochodu v polské Czestochowe, Jaromír Holek na něm dokonce přednesl proslov.

V souvislosti se zahraničními aktivitami si Lamprecht s Nováčkem, dlouhodobí tahouni celé organizace, vychovali několik mladých aktivistů. Hynek Rint (předseda DM v Karlových Varech a koordinátor pro Čechy), Štěpán Reich (předseda DM ve Vyškově a koordinátor pro Moravu a Slezsko) nebo Pavel Vařeka nevynechají snad žádnou možnost vyfotit se ve společnosti svých německých kameraden, pochopitelně i s vlajkami DM a JN, popřípadě NPD. V říjnu došlo k malým změnám ve vedení. Na sjezdu, kde vystoupil i matador českých neonacistů, alkoholik a bývalý mluvčí Národního odporu Petr Kalinovský, byl za člena předsednictva DM zvolen Hynek Rint. V listopadu DM organizovala pochod Brnem, jehož se kromě nevelkého množství českých nácků účastnili zástupci JN a Traditionalist Youth Network z USA.

Tomáš Nováček (uprostřed) a Jiří Petřivalský z DSSS (vpravo) se zástupci Blocco Studentesco a vlajkou Casa Pound.

Tomáš Nováček a Štěpán Reich na výletě za kameraden do Německa. Povšimněte si nápadité výzdoby místnosti.

Loňského fotbalového turnaje pořádaného DM v Brně se zúčastnili i zástupci německých Junge Nationaldemokraten. Na fotografii se starým známým transparentem Národní socialismus hned je část českých účastníků, hlavně z Ostravska. Zleva: Jaromír Holek, Jan Kuřec, Milan Hroch, Tomáš Nováček, Jakub Janovský a Robert Surówka.

Loňská družba DM a JN. Jak je vidět, i v Německu mají nacionalisté problém se správným držením vlajky. Na fotce jsou i předsedové místních organizací a zároveň členové představitelstva DM - karlovarský Hynek Rint (druhý zprava) a Štěpán Reich z Vyškova (v objetí s Nováčkem).

Aktivisté DM z Ostravska na demonstraci v Czestochowe. Jaromír Holek (čtvrtý zprava), za vlajkou s čekým lvem, tam měl projev.

Hitlerjugend nebo moderní politická organizace?
Jak je vidět, ve svých počátcích neměla DM jasnou představu o tom, kterým směrem se má ubírat. A tak se stala útočištěm pro ortodoxní uctívače nacismu, kteří si v ní plnili mokré sny o působení v Hitlerjugend, moderní nácky s autonomními sklony i pro jedince s politickými ambicemi procházející různými organizacemi. Důsledky tohoto stavu pociťuje DM dodnes. Kvůli vnitřní nejednotě se stala v podstatě přestupní stanicí pro nacionalistické aktivisty různého zaměření, kteří u ní hledají uplatnění a po čase se buď chytí jiného projektu nebo radši zmizí v propadlišti dějin. Skinheadská parta okolo Lucie Šlégrové se po svém odstranění zbytkem vedení DM vrátila zpět do náruče pivního aktivismu, aby se tu a tam některý z jejich členů načas objevil v nějaké nové marginální skupině (jako například Jiří Šlégr a jeho epizoda v organizaci Čeští lvi vedené Pavlem Matějným).

Části členů přesvědčených o vlastních intelektuálních kvalitách naopak nevoněly tradicionalistické tendence, tak se pohnuli jinam. Jiří Dudák a Václav Skyba, stejně jako několik bývalých Autonomních nacionalistů, začali své síly soustřeďovat do aktivit Evropské fronty solidarity pro Kosovo a Sýrii. Jan Mrázek se zhlédnul v identitářství a přidal se k české Generaci identity, která je personálně propojena s Evropskou frontou solidarity. Vloni se pak stal předsedou chomutovské buňky Národní demokracie, nově založené strany ultranacionalistického antisemity Adama B. Bartoše.

Jan Mrázek (uprostřed) s Adamem B. Bartošem (vlevo) a Vítem Klimešem při zakládání a nových místních organizací Národní demokracie v Chomutově a Jirkově.

Přes všechny neshody zůstal Erik Lamprecht tahounem Dělnické mládeže a jedním z mála lidí, kteří v ní vydrželi delší dobu. Hlavním důvodem je zřejmě to, že mu nechybí dobré vztahy s neoficiální neonacistickou scénou, ani politické ambice a schopnost poměrně slušné veřejné prezentace. Erik Lamprecht povýšil nově i ve strukturách DSSS. Od března letošního roku obsadil jeden z místopředsednických postů v mateřské straně. Další stálicí je jinak nezajímavý tajemník brněnské místní organizace Jakub Svoboda. Od roku 2011 je dost aktivní ještě Tomáš Nováček, který doprovází nejmladší aktivisty DM na akce do zahraničí. S vidinou přilákání nových stoupenců se Dělnická mládež v poslední době snaží působit jako moderní organizace, která nemá s neonacismem nic společného. Při pohledu na její historii ale její snaha vyznívá maximálně trapně. Neonacistická scéna byla vždycky hlavní oblastí, ze které se rekrutovali aktivisté Dělnické mládeže a ta si je této skutečnosti dobře vědoma. Akce, které pořádá, zajímají vlastně jenom nácky. Kdyby tenhle vzájemný vztah neexistoval, byla by Dělnická mládež ještě marginálnějším subjektem, než jakým je teď. Lapidárně řečeno, Dělnická mládež neonacistickou scénu potřebuje, aby vůbec mohla fungovat. Výše zmíněné potvrzují i poslední aktivity Dělnické mládeže, mezi než patřila akce světlo pro Drážďany, která se konala v únoru v Brně. Nejenže si na ní oba čerství místopředsedové DSSS Erik Lamprecht a Jiří Froněk z Karlových Varů ani neobtěžovali jako jediní z účastníků zahalit obličej, ale došli tak daleko, že k akci si vypůjčili známý transparent z dílny Národního odporu k výročí bombardování Drážďan. Jak ukazuje přiložené video Dělnické mládeže, jako průvodní hudba byla použita skladba německé neonacistické kapely Sleipnir, které v repertoáru nechybí oslavné písně nacistického pohlavára Rudolfa Hesse.

Světlo pro Drážďany v Brně. Video z dílny Dělnické mládeže pod taktovkou nezamaskovaného místopředsedy DSSS Jiřího Froňka a předsedy Dělnické mládeže a místopředsedy DSSS Erika Lamprechta.

Pokus o návrat

Na letošního 1. máje svolává Dělnická mládež do Brna demonstraci nazvanou Evropo povstaň. Název prozrazuje, že se DM snaží dohnat vlak identitářských vlivů v nacionalistickách hnutích, který jí začal ujíždět už před pár lety. I z propagačních materiálů jde poznat, že vykrádání prvků image dalších skupin se DM celkem daří. Přes tyto modernizační snahy se ale DM netají tím, že se pokouší navázat na řadu nechvalně proslavených prvomájových neonacistických pochodů Brnem organizovaných Národním odporem nebo tehdejší Dělnickou stranou. Milan Hroch, bývalý aktivista Národního odporu, který patří k hlavním organizátorům letošní akce, by o tom jistě mohl dlouho vyprávět. Na demonstraci můžeme kromě českých nácků očekávat zástupce JN a má se dostavit i Matteo Caponetti z italské organizace Associazione Culturale Zenit. To, jak jí představil v jednom z rozhovorů mluví za sebe: "Zenit je ztvárnění odkazu toho, čemu se v minulosti říkalo fašismus, v přítomnosti je to stále fašismus a do budoucna to bude samozřejmě také fašismus."

DM plánuje i kulturní dohru pochodu v podobě koncertu. Jaké návštěvníky organizátoři očekávají je vidět z důrazných varování, aby nedávali na odiv nelegální symboly. Prvním zveřejněným interpretem je Karlos band, oblíbená kapela pivních neonacisticých aktivistů, jejíž frontman se přímo na facebookové události koncertu vyznává z lásky k českým NS kapelám Buldok a Excalibur. S takovou lze Dělnické mládeži jen stěží uvěřit, že nemá s neonacismem nic společného. Obyvatelům Brna už s nácky došla trpělivost dávno a blokády, podporované širokou koalicí skupin i jednotlivců, se staly samozřejmostí. Ani letošek není výjimkou. Tentokrát došla trpělivost i brněnské radnici, která vyzvala lidi k účasti na protidemonstraci.