Středa 22/8/2012

Bootboys are back

Na konci srpna nás čeká další akce organizovaná Tomášem Ducháčkem aka Duchinem. Těšit se můžeme na skutečnou lahůdku – společný koncert v zásadě apolitických kapel s těmi, které nejsou apolitické ani trochu a které běžně vystupují na akcích organizovaných Blood and Honour nebo jinými neonacistickými organizacemi.

Než vám představíme konkrétní kapely, neodpustíme si jednu poznámku. Lidé jako Duchin rádi tvrdí, že pro radikální antifašisty je nácek každý, kdo nesdílí jejich přesvědčení. Toto tvrzení jim pomáhá zakrýt fakt, že oni sami skutečné nácky tolerují. Přitom ze strany serveru antifa.cz již několikrát jasně zaznělo, že skutečně apolitické kapely nikomu nevadí, nejsou pokládány za nácky a nikdo se jimi nezabývá. Řešil někdo třeba koncert Martens Army pod hlavičkou GNWP? Přitom z rozhovoru, který kapela poskytla organizátorům, je jasné, že rozhodně nesdílejí názory redakčního kolektivu antifa.cz… Jak je to možné? Asi proto, že jako radikální antifašisté reagujeme pouze na skutečné neonacisty nebo neofašisty, což pochopitelně lidem Duchinova typu není po chuti. A tak mu nezbývá než tak trochu lhát, což mu ostatně jde – jak jsme viděli u několika jeho proběhlých akcí – celkem dobře.
Tvrdíme tedy, že Duchin je nácek a lidé, kteří chodí na jeho koncerty, jsou náckové? To se dozvíte na konci našeho článku.

Na co že se tedy můžeme těšit? V sobotu 25. srpna se má na jihu Čech konat koncert nazvaný Bootboys are back! Vol. 2 za účasti kapel Les Vilains (Belgie), The Wrongdoers (Finsko), Ultima Thule revival (Čechy), Operace Artaban (Čechy), All Bandits (Polsko), Glory Boys (Španělsko) a „speciálního hosta.“

Bootboys are back (nazis)

Z šesti uvedených kapel jsou v zásadě apolitické tři, zatímco ostatní to mají s apolitičností poněkud složitější, byť každá jiným způsobem. Podívejme se teď na hvězdy večera trochu pečlivěji.

The Wrongdoers
Historie Wrongdoers je spojena se dvěma jmény finské WP a RAC scény – Brutal Skins a Mistreat. Současný kytarista Wrongdoers Santtu a její bubeník Atte začínali svou hudební kariéru právě v Brutal Skins. Na tomto odkazu se nacházelo dnes již odstraněné video z živého vystoupení Brutal Skins pro finskou větev neonacistické organizace Blood and Honour v roce 1994. Podle popisku obsahovalo video také záběry, na kterých členové kapely pronásledovali Afričany v centru Helsinek. Brutal Skins jako kapela ale nefungovali příliš dlouho a po jejich rozpadu se Atte stal bubeníkem finské neonacistické legendy Mistreat.
Mistreat se svým smýšlením, které bylo otevřeně neonacistické, nikdy netajili. Kapela během své kariéry natočila mimo jiné dvě split alba s legendami světové neonacistické hudební scény. Album Waffenbrüder z roku 1996 s německou legendou Kraftschlag a album Beer, Bottles & Hockey Sticks z roku 2002 s americkými Bound for Glory. Na ilustraci jejich světonázoru stačí v podstatě namátkou vybrat několik ukázek z jejich textů. Například v písni „Keep our country clean“ z desky Unfinished Business z roku 2003 se zpívá:

Negři – nejsou bílí
Negři – nemají žádná práva
Negři – copak to nevidíš?
Spalme je všechny – naše zem bude čistá

V písni „Save our race“ z desky Battle Cry – The Third Coming z roku 2006 se zase dozvíme, že:

Tahle země není pro vás
Černá špíno a hrabiví židáci
Zachraňme naši rasu!

Koncerty Mistreat odpovídaly textovému zaměření, jak dokládají přiložené fotky.

Mistreat

Atte, bubeník Mistreat, Brutal Skins i The Wrongdoers, na koncertě s Mistreat.

Mistreat (NS)

Pokud někomu fotografie nestačí, může se podívat na tento dokument z dílny švédských Blood and Honour, kde se Mistreat vyjadřují zcela otevřeně.

The Wrongdoers se zformovali na přelomu let 2000 a 2001, zanedlouho se ale rozpadli, aby se v roce 2007 dali opět dohromady. Formálně se tváří jako klasická patriotická Oi! kapela. Ne vždy jim ale tyto mimikry zafungují. Na záznamu jejich živého vystoupení z roku 2008 v rodných Helsinkách nejspíš bedlivému pozorovateli neujde nejen řada neonacistických tetování v publiku, ale i hajlování (ne každá ruka ve vzduchu je samozřejmě nacistickým gestem, ale zejména na začátku záznamu je k vidění hned několik velmi jasných „pozdravů slunci“). V podobném duchu se neslo i vystoupení pro italské Skinheads 4 Skinheads (produkční společnost zaměřená na neonacistické a fašizující kapely) z června 2012. Report z akce najdete tady, fotografie z tohoto koncertu můžete shlédnout níže.

Pozvánka na akci

Wrong

The Wrongdoers pod zástavami "Skinheads 4 skinheads"

skinheads for skinheads

Atte, tentokrát v týmu The Wrongdoers, nijak překvapivě v tričku italské neonacistické kapely Legittima Offesa

offensa - wrong

Les Vilains
Tato belgická kapela existuje od roku 1997. Jejím zakladatelem je zpěvák Suck, který se v tomto roce přistěhoval do Brugg. Zde si založil nechvalně proslulý bar De Kastelein, sloužící současně jako koncertní sál. Tento bar se stal úhelným kamenem belgické RAC scény, ve kterém se odehrála řada koncertů. Po řadě incidentů ho ale v roce 2005 musel Suck prodat. Bar existuje dál pod novým jménem – Moloko bar – a s novým majitelem, který je ale stejně otevřený RAC aktivitám, jako předchozí vlastník.
Les Vilains jsou personálně propopojeni s dalšími belgickými skupinami, konkrétně s Kill Baby Kill a Short Cropped, jejichž personální obsazení se průběžně prolíná.
Les Vilains se neprezentují jako NS nebo WP kapela, ale ohledně politického poselství svých vystoupení se od nich v ničem neliší. V rozhovoru pro blog NS Revolt mluví Suck o tom, že má mnoho přátel mezi členy Blood and Honour. Mezi oblíbené kapely řadí Endstufe nebo Faustrecht. V dalším rozhovoru odpovídá na otázku, co si myslí o Blood and Honour: „Po smrti Iana Stuarta už nic není jako dřív. Scéna RAC postrádá skutečné charismatické vůdce. Ken McLellan mohl být jedním z nich, kdyby nebyl široce kritizován jako "pop star".“ Kapela odehrála od roku 1999 obrovské množství koncertů s různými neonacistickými kapelami, jako byly například Mistreat, Brutal Attack, Celtic Warrior, English Rose, White Law nebo Pureblood. Les Vilains také pravidelně vystupují na akcích Blood and Honour. Les Vilains měli hrát v České republice už 25. března 2011, ale tento koncert byl zrušen.
Řada fotek Les Vilains se již objevila v článku RAC - Rock proti komunismu... nebo White Power?. Nyní přinášíme několik nových.

Pozvánka na koncert s elitou světové neonacistické skinheadské hudební scény. Vtipná je poznámka pod plakátem, která říká „Nezveřejňujte na forech ani na Myspace“

Les Villains

Pozvánka na koncert s kultovní německou neonacistickou kapleou Faustrecht (a několika dalšími RAC projekty, o kterých jsme již psali

villains nazi

Fotografie z téhož koncertu

Les Villains

Les Vilains pro italské Skinheads 4 Skinheads

les (rukou)

Les Vilains pro Blood and Honour

BH

Co to tedy Duchin vlastně organizuje? Vystoupení několika kapel, které se verbálně distancují od neonacismu, ale jejichž členové současně hrají v otevřeně náckovských kapelách (The Wrongdoers) nebo hrají na koncertech organizovaných nácky spolu s náckovskými kapelami (Les Vilains). V úvodu jsme položili jasnou otázku - jsou to tedy náckové? Pro řadu lidí bude odpověď jednoduchá – nepochybně jsou. Pro příznivce těchto kapel bude odpověď také jednoduchá – v žádném případě to náckové nejsou. Přece veřejně neopěvují Adolfa Hitlera a nehajlují, a tak o nich nelze tvrdit, že jsou náckové. Tento názor je sice z našeho pohledu poněkud bagatelizující, ale určitě jde o legitimní argument. Skutečně nelze tvrdit, že jmenované kapely jsou neonacistické, pokud bychom chtěli tento termín používat v jeho akademickém významu. Současně ale vidíme, že v praxi jsou jejich postoje jako rasismus, xenofobie, nacionalismus nebo homofobie totožné s postoji neonacistů. A to je přesně důvod, proč návštěvníci těchto akcí nemají problémy chodit na koncerty kapely, která před pár týdny hrála na festivalu pro otevřené neonacisty. Nebude jim vadit ani to, že se na těchto koncertech setkají se skutečnými neonacisty, bez ohledu na to, zda se ke svému přesvědčení hlásí (jako například Lukáš Rod nebo Zdeněk Kordule), nebo se ho snaží skrývat (jako Kamil Víta).

Jistě, tento postoj je v hlubokém rozporu s jejich avizovanou apolitičností. Ale to není nic nepochopitelného, tato část skinheadské subkultury je totiž podobných rozporů plná a jeden navíc se v ní ztratí. Myslíte, že ne? Tak si je pojďme vyjmenovat:
Na jedné straně vidíme verbální odmítání politiky a současně její faktické provozování (samozřejmě lze upozornit i na intenzivní odpor vůči „levici“ se současným pochlebováním „pravici“, ale to je v těchto kruzích tak běžné, že to nikoho nepřekvapí). Tito skinheads ostentativně pohrdají společností, kterou pokládají za stádo, nad které jsou povzneseni, ale přitom touží po jejím uznání. Tuto skutečnost nejlépe ilustruje fakt, že se pokládají za rebely, ale současně zastávají ty nejkonformnější názory, které nejčastěji uslyšíte od proplešatělých fotříků v hospodě čtvrté cenové skupiny. Tito "nekonformní" skini neustále tvrdí, že o nich tisk záměrně lže, ale současně sami papouškují ty nejhloupější klišé a předsudky, které převzali právě z médií. Stěžují si, že je jejich subkultura zneuznaná, ale současně se předhánějí v tom, kdo z nich bude více nenávidět ostatní subkultury. A nejoblíbenější rozpor na závěr – nenávidí multikulturalismus, i když je-li něco skutečně „multikulturním obohacením“ v pravém slova smyslu, je to nepochybně subkultura skinheads ve své původní podobě (která sice nevznikla na Jamajce, ale bez černých hudebníků, jako byl Laurel Aitken nebo Desmond Dekker, by se skutečně nezrodila). Uznáváme, že vedle těchto hlubokých rozporů je otázka chození nebo nechození na koncerty spolu s nácky vlastně podružnou záležitostí.

Aktualizace 26. 8. 2012

Jako reakce na tento článek se na serveru iDnes.cz objevil text Neonacisté chystají koncert v jižních Čechách: Policie je ve střehu. V tomto článku se objevily některé výroky, které neodpovídají nejen našim zjištěním, ale nevycházejí ani z infomací, publikovaných na serveru antifa.cz. Největším zjednodušením je už nadpis celého článku, krerý koncert označuje za akci pořádanou neonacisty.

Proti tvrzení serveru iDnes.cz se ohradil Kabanos, baskytarista kapely Operace Artaban, která na zmíněném koncertě kromě jiných vystupuje. Svoji reakci zaslal redakci iDnes a současně ji zveřejnil na facebookovém profilu Operace Artaban a guestbooku skupiny.

Přestože dopis není určen nám, rozhodli jsme se ho zveřejnit a doplnit ho několika doplňujícími informacemi a vysvětlením.

 

Reakce na bláboly:

Dobrý den,
reaguji na článek "Neonacisté chystají koncert v jižních Čechách. Policie je ve střehu" zveřejněný na idnes.cz dne 22.8.2012.

Jelikož jsem člen kapely zmíněné ve Vašem článku, jsem přesvědčen, že mám právo na jistá tvrzení reagovat. Už jen z toho prostého důvodu, že článek byl postaven na teoretických předpokladech a z toho uměle vyvozených lživých závěrů AFA. Tato organizace by neměla být považována za soudce, ale pouze za obžalobu. Pokud se rozhodnete článek otisknout, prosím pouze celou verzi.

Díky

Adam Heisler

Operace Artaban nemá ve zvyku lustrovat s námi hrající kapely. Zkrátka, pokud daná kapela nehlásá něco ve smyslu Stalinismu nebo obráceně, je nám to jedno. Prioritou tohoto dopisu není ani tak hájit naši vcelku bezvýznamnou kapelu, ani nehodlám za nikoho strkat ruce do ohně. Chci především poukázat na nešvár hlubší. Je to nešvár nové mocné diktatůry, která pomalu prorostla úplně všude.
Jsem překvapen, že slovo AFA (která vidí znaky SS i na policejních autech) je medii běžně bráno za bernou minci. Rozebereme-li však jejich tvrzení, že kapely jsou "neonacistické" zjistíme, že onen verdikt není postaven na fundamentu kapel,čili hudebních textech, ale obvinění je zkonstruováno takto:

1. Kdo z členů formací v jaké kapele hrál dříve. (Jak dlouho bude pikat za minulost? Znám tolik bývalých neonacistů kteří nyní hájí barvy antifašistů. Jim bylo odpuštěno? Těm,jenž jsou mimo jakékoli dění totiž není odpuštěno nikdy.)

2. Co se objevuje za lidi na jejich koncertech. (Pokud byl někdo na koncertech punkových kapel jako např. Zóna A, Tři Sestry..... nebo v podstatě na jakékoli zábavě na vesnici, jistě viděl v publiku podobné týpky. Znamená to, že jsou tyto kapely neonacistické?)

3. Kdo se kdy s kým kamarádil či kamarádí. (Rozumný racionálně uvažující člověk přeci soudí druhého dle charakteru.)

4. Kdo si koho a co dovolí tolerovat. (Zajímavé obvinění od těch, jenž hlásají svobodu a toleranci. Bojují i proti extrémům druhé strany nebo si dovolí tolerovat "Zrůdy" zleva? A máme tu pak i podobnou organizaci specializující se na tento boj?)

Přesto, že jsme v článku Antifi byli označeni jako kapela apolitická, jak tak přemýšlím, vychází mi, že podle výše zmíněného "Určení zla" a přísných pravidel "Izolace", se bude příště psát o nás coby o neonacistech a kapely co si dovolí s námi zahrát budou poskvrněni tak, že se tato rovnice opět posune jako na páse.

Zlo a dobro, zní to na první pohled krásně jako v pohádce. Pokusme se tedy podívat na onen diktát "Diktarury Dobra", zmíním pár příkladů působení jiných mocných nevládních organizací založených na stejných principech.

"Izolace", o které jsem se zmínil je totiž napříč všemi směry úspěšně a tvrdě aplikována. Vzpomeňme na nedávný příběh sportovkyně, která se nedostala na OH 2012 za to, že má přítele neonacistu. Netuším jakým způsobem byl onen přítel identifikován za onu "Stvůru". Je opravdu stvůrou nebo se pouze s někým kamarádí či kamarádil? V prvním případě zmíním heslo "Zapomeň pro lásku na rasovou otázku" což tak vyměnit slovo "Rasovou" za "Politickou"? To už by nešlo páni inkvizitoři? Nebo jste nikdy nemilovali?

Stalo se rovněž běžným, že občané, kteří se brání přistěhování "Nepřizpůsobivých" do blízkosti jejich domovů, jsou těmito organizacemi obviňováni z rasizmu nebo z jakéhosi podněcování. Kdo však nazval "Nepřizpůsobivost" rasou? Bojuje nějaká z těchto organizací za ty, jenž trpí soužitím s nepřizpůsobivými? Aha, na to přeci nejsou tučné dotace....

I politik který si přijde s návrhem, který jakkoli ohrozí nějakou menšinu, sic šikanující své okolí, je přinejmenším nazýván "Kontroverzním" nebo "Populistou". Jaké by asi měl politik dělat kroky než populární?

Jak víme, i samotné přihlášení se k příslušnosti ke své vlasti a identitě je těmito činiteli často odsuzováno a člověk špiněn(klasický příklad je Daniel Landa).

AFA ve svém zasvěceném článku mimo jiné zesměšňuje "Proplešatělé fotříky co vysedávají v hospodě čtvrté cenové skupiny a jejich názory" Kdo jsou ti, jenž zesměšňují normální chlapi, kteří se živí rukama? Nejsou právě oni tím nevyvedeným produktem doby? Nesmyslného chrlení filosofů, politologů a podobných humanitních oborů? Oborů jenž nenašli uplatnění? Mládež jenž sotva opustila školní lavice, jediný konflikt zažila při diskusi v kavárně, našla uplatnění v tom, že káže jak žít.

Tak to vidím já. Asi jsem jen hloupý "Čecháček" a "Buran". Tak jak všichni jiného mínění. Jejich pravda je přeci dobrem a o tom se již diskutovat nebude! Buran který nikdy náckem nebyl, ale má pocit, že jednou nácka udělají ze všech, kdož nemlčí. Co s námi budou dělat? Postřílejí, zavřou nebo jen podají hlášení u zaměstnavatele?

s pozdravem
Kabanos - Operace Artaban

V následné debatě, která proběhla na guestbooku Operace Artaban, se objevila následující reakce, se kterou se redakce Antifa.cz ztotožňuje.

 

Reakce na bláboly 2
AFA kupodivu nikde netvrdí, že zmíněné kapely jsou neonacistické. Tím je poněkud zpochybněn celý text, který Kabanos napsal, ale nevadí.

Co se týká té údajné konstrukce, pomocí které AFA dokládá, že dané kapely jsou neonacistické (což sice nedělá, ale tvařme se na chvilku, jako že ano).

1. V článku se nepíše, že někdo kdysi hrál v NS kapele a proto je pořád NS. V článku se uvádí, že někteří členové Wrongdoers hráli nebo hrají v otevřeně neonacistických kapelách a současně hrají i s Wrongdoers dnes na akcích, které zjevně apolitické nejsou.

2. Argument, že kapela je neonacistická, protože na ní chodí neonacisté, se v této podobě v článku vůbec nevyskytuje, pouze u odkazu na jedno video je zmíněno, že je vidět hajlující publikum, ale není to hlavní argument, který by dokazoval politické ambice kapely.

3. Argument, že kapela je neonacistická, protože se kamarádí s někým, kdo je neonacista, se v článku vůbec nevyskytuje.

4. Argument, že kapela je neonacistická, protože toleruje něco nebo někoho, kdo je neonacista, se v článku vůbec nevyskytuje.

Je zajímavé vidět, jak tento mýtus (AFA určuje kdo je neonacista podle toho, kdo má koho za kámoše, kdo má jaké tričko, nebo kdo s kým kdysi hrál) je mezi „apolitiky“ tak silný, že ho vidí i tam, kde naprosto prokazatelně není. Ono je totiž mnohem pohodlnější si nalhávat, že „ta zlá AFA o nás lže“, než se muset vypořádat s argumenty, které AFA přináší.

Stejně tak je zajímavé, že v Kabanosově rozboru toho zcela chybí případ Les Vilains – tedy kapely, která prokazatelně plně podporuje BaH a hraje na jejích akcích (dlouhodobě). Tam by se totiž najednou vlastně nedalo nic říct… tak o tom budeme raději mlčet, že?

Zbytek textu se již zmiňovaného článku netýká, ale přece jen si dovolím ještě jednu poznámku na okraj. Termín „nepřizpůsobivý“ je jediným skutečně politicky korektním termínem, který v české republice exstiuje. Zajímavé je, že ho vytvořili ti, kteří proti politické korektnosti nejvíc protestují. Umožňuje jim totiž nahradit slovo Cikán (které by mohlo mít rasové konotace) slovem, které žádné rasistické interpretace neumožňuje a proto je možné klidně nadávat na cikány, co hrdlo ráčí – jen nesmíme zapomenout místo cikán říkat nepřizpůsobivý. Takže otázka, kdo udělal z nepřizpůsobivosti rasu je na místě, ale rozhodně to nebyla AFA, ani žádná neziskovka.

 

Další články na podobné téma: