Čtvrtek 17/2/2011

Punkfront, Duchin a "apolitická" politika

V sobotu má proběhnout v pražském klubu Motoráj koncert německé kapely Punkfront. Dost možná půjde o velmi zajímavou akci. Proč? O skupině Punkfront je zatím víc slyšet z médií, než z koncertních sálů. Realita je dokonce taková, že koncert v Praze má být teprve její třetí vystoupení. Čím tedy mohla vyvolat takové pozdvižení?

Otázka, která se v souvislosti s touto kapelou přetřásá nejvíc, je její politické zaměření. Můžeme odkázat na články, které byly o kapele napsány v Německu oireszene.blogsport.de/2010/09/08/punkfront-nazipunk-aus-berlin a oireszene.blogsport.de/2011/01/14/berliner-nazi-punk-front-zerschlagen a které ji označují za Nazi Punk.

Nazi Punk je v zásadě mytická kategorie, o které se sice občas mluví, ale v reálu mnoho nazi-punkerů není a pokud se vyskytnou, brzy změní image i sebeklasifikaci a zařadí se do standardní neonacistické subkultury. Jediná relevantní kapela využívající punkovou image spojená s neonacistickou scénou a názory byla švédská skupina Midgårds Söner. Zpěvák této kapely se ale později od neonacismu distancoval a její kytarista založili apolitické The Jinx. V roce 1978 ale existovala krátce v Anglii organizace určená pro nacionalisticky a rasisticky orientované Punks. Její jméno bylo Punk Front.

Němečtí Punkfront - jak jinak, než v tričkách Skrewdriver a Kill baby Kill

Punkfront

Verbální návaznost je poměrně zřetelná. Stačí to však k označení současných německých Punkfront za Nazi-punkery? V zásadě ne. Když se podíváme na texty, které najdeme na jediné desce Punkfront nazvané „100% hass“ (100% nenávist), najdeme zde poměrně klasickou směs písní zaměřených proti „levici“, AFA a crust punku, doplněnou o neméně typický song proti islámu. Nic, co by nějak výrazněji vybočovalo z tvorby tzv. „apolitických“ kapel. Co zbývá? Jako vždy – názor samotné kapely. Podívejme se tedy na rozhovor, který Punkfront poskytli zinu Crime-pride (citace z rozhovoru jsou použity včetně chyb)
Hned na začátku kapela jasně deklaruje: "Ano, my jsme politická kapela! Jsme pravicová punková kapela, ale určitě nejsme žádná NS kapela.“ Doplňme, že NS znamená nacionálně socialistická, rozuměj (neo)nacistická. Takové vyjádření je jasné. Punkfront prostě žádní náckové nejsou. Alespoň podle svých slov. Problém je, že rozhovor pokračuje. Hned v navazující větě zazní trochu něco jiného. Posuďte sami: „Každý z nás má vlastní politický názor. A jde nám hlavně o to se sejít a dělat hudbu s texty, za kteými si stojíme. Někdo z nás by chtěl dělat třeba i drsnější vály, ale to co děláme je zlatá střední cesta. A taky legální.“ Tohle už zní trochu jinak, že? Chtěli bychom dělat ostřejší songy, ale bylo by to nelegální. Tady už není tak těžké spočítat si, jaké postoje jsou napravo za hranicí zákona. Nicméně kapela pokračuje dál a doplňuje: "Nejlepším koncertem byl asi ten v západním Německu společně se Shaven Heads a Endstufe." Doplňme, že Endstufe je kultovní německá neonacistická kapela. Tady už se začíná obraz vyjasňovat. Definitivně se pak potvrzuje v odpovědi týkající se další německé neonacistické kapely Faustrecht: "Já mám Faustrecht rád fakt hodně. Pro mě jsou jednou z nejlepších kapel v Německu. Osobně jsem taktéž fandou Gregora Straßera. Velkého muže rané historie N***P."
Tady již není mnoho co dodat. Gregor Strasser byl jedním z významných nacistů a jeden ze zakladatelů a ideologů Hitlerovy strany NSDAP (což je zkratka, kterou autor tak „vtipně“ v rozhovoru vytečkoval). Jak vypadají Punkfront nyní? Jako kapela, která říká že je pravicová, chtěla by být ještě více radikální, ale bojí se trestního postihu. Hraje s neonacistickými kapelami a uznává nacistické politiky. V tomto kontextu je tvrzení „…určitě nejsme žádná NS kapela“ jen špatným vtipem.

Pomyslnou třešničkou na dortu je pak vyjádření názoru na apolitičnost: „Apolitičnost je vtip! Nemám rád lidi co nepřemýšlí o svém bytí. Pokud se nezajímám o politiku, tak nejsem ničím jiným než jen další ovcí v lidském světovém stádě.“ Vtipné je to proto, že koncert je jeho organizátorem vydáván za koncert apolitických kapel.

Duchin

I když to vlastně není úplně pravda. Organizátorem vystoupení Punkfront je Tomáš Ducháček z Náchoda přezdívaný Duchin (na internetu jako Duchin the Bootboy, případně Hippie Hunter). Svou kariéru začínal kolem roku 2002 v punkové skupině Finanční krize, která postupně metamorfovala v Oi! punkovou kapelu Bootbois. Kapela fungovala do roku 2005, než ji Duchin rozpustil s odůvodněním, že jeho spoluhráči „jsou levičáci“. Poté začal Duchin vydávat vlastní Fanzin Boots and Braces (původně Chuligán), ve kterém se zaměřuje na Oi! a RAC. Vedle klasických „apolitických“ kapel typu Kill baby kill, Lions pride, nebo Short cropped zde najdeme i více méně otevřeně neonacistické nebo neofašistické kapely jako Vengeance, Armco, Legittima Offesa, nebo dokonce Krátky Proces (dnes Juden Mord). Duchin se dlouhodobě snaží organizovat koncerty kapel, které označuje za „anti PC“ (PC – politická korektnost), na které zve kapely pohybující se na okraji (teď už vlastně za ním) neonacistické scény. Přesně tak kopíruje směr, kterým se vydala část skinheadské subkultury a který směřuje více a více ke spolupráci s otevřenými neonacisty. Pozvánku na tento koncert tak najdeme například na stránkách Revolta.info, novém portálu Autonomních nacionalistů.

Je ovšem pravda, že tímto směrem se rozhodně nevydala celá skinheadská subkultura. Své vystoupení zrušily Duchinovi už dvě předkapely – rock´n´rolloví Hejtman a Oi! kapela 3:2 pro M.H. Obě se stejným odůvodněním – nebudeme hrát s nácky. Oběma kapelám patří za toto jejich rozhodnutí náš respekt. Ten naopak nemá Duchin, který kapelám lhal ohledně politické orientace hvězdy večera. Inu, hrdost a čest, jako když vyšije.

Duchin sám ale sleduje stejnou trajektorii pozvolné inklinace k náckům. Jak tedy vypadá "apolitik" vzor Duchin? Posuďte sami.

Duchin v nátělníku "apolitické" značky Thor Steinar...

... a v mikině téže značky.

Duchin v tričku anglické neonacistické kapely English Rose z produkce Hatecore Shop ...

... a s jejím zpěvákem Jonesym

Duchin v tričku německých neonacistů Endstufe

A v tričku s výmluvným nápisem "Skinheads White Power"

Být "apolitický" zkrátka znamená poslouchat a nosit trička neonacistických kapel, nosit trička neonacistických firem a také navštěvovat neonacistické koncerty. Jako byl například koncert italských SPQR a slovenských Projekt Vandal v únoru 2008 v Trutnově. Prostě - nic, co by třeba jen vzdáleně připomínalo podporu čehokoli politického, že?

Na závěr jen stručná informace. Lidé jako Duchin tvrdí, že AFA nenávidí apolitické kapely. Realita je taková, že nepolitické kapely nám naprosto nevadí. Pokud ale někdo tvrdí, že nemá s politikou nic společného a přitom současně politickou činnost vyvíjí a vědomě podporuje neonacismus – pak musí počítat s naší pozorností. Proto nám vadí „apolitické“ kapely a jejich promotéři, pro které apolitičnost znamená propagaci rasismu, xenofobie, nacionalismu a homofobie. Je na každém, aby se k této věci postavil sám. Každý také může porovnat, kdo předkládá ověřitelná fakta a kdo lže a fabuluje.

Aktualizace 18.2.2011
Na naší emailovou adresu dorazila od Klubu Motoráj prosba o uveřejnění informace, že koncert skupiny Punkfront plánovaný na 19.2. byl zrušen. Na webu Motoráje je informace, že akce byla zrušena z technických důvodů.

Vzhledem k tomu, jak vybranná společnost měla na koncert dorazit, (mimo jiné se k nám dostalo, že na koncertě měl slavit svůj návrat z vězení nestor Národního odporu Praha - Tomáš Kebza nebo Dragan Bajba Petrovič, v Praze žijící šéf Blood and Honour Srbsko), je nám to v podstatě líto.