Pondělí 22/5/2017

Black Arrows: další česká nazi značka

Kapsáče a kanady jsou ojedinělým úkazem i mezi českými nácky už několik let. Spolu s nimi odzvonilo i domácím pokusům o militantně působící neonacistické značky oblečení. Tu a tam se dá ještě potkat tričko nebo mikina se zastarale vyhlížejícím logem značky Grassel, ale to je asi tak všechno. Koncem roku 2015 ale v ČR vznikla značka Black Arrows, která se snaží navenek působit poměrně neutrálně a používá motivy ve stylu, jaký najdete spíš ve skateshopech. Za logem s šípy ale stojí jedni z nejaktivnějších českých neonacistů a značka je napojena i na mezinárodní neonacistickou scénu.


Tomáš a Monika Vondráškovi. Plzeňští náckové v tričkách Black Arrows.

Možná si vzpomínáte na loňský článek, ve kterém jsme informovali o koncertě několika neonacistických „hatecore“ kapel v severočeském Liberci. Tehdy jsme v něm jednou větou zmínili novou českou značku nazi oblečení Black Arrows. V dnešním článku se na ni podíváme zblízka.

V posledních deseti letech jsme si zvykli, že neonacisté sledují módní trendy a snaží se je vykrádat, aby zaujali. České značky náckovského oblečení byly ale vždycky hodně pozadu a sázely na osvědčené symboly, válečné motivy nebo bojovná hesla a v nejlepším případě vykrádaly designy zahraničních značek jako Thor Steinar. Nedávno ale v prostředí severočeských neonacistů vznikla nová značka Black Arrows, která se snaží chytat mladé zákazníky na zboží, které vypadá spíš jako ze skateshopu než z posilovny. Zdobí ho průměrné designy, jaké dnes najdete na každé druhé streetwearové značce — trojúhelníčky, zkřížené šipky, plamínky, kapky, rok založení a podobně. Z jakého prostředí Black Arrows vychází naznačuje víceméně jen využití hesla Defend Europe, oblíbeného mezi nacionalistickými autonomy, které se v některých motivech objevuje. Pro zamrzlejší zákazníky pak nabízí i jedno triko s lebkou vojáka Wehrmachtu, zkříženými granáty, nápisem „Black Arrows Division“ a malým logem nápadně připomínajícím logo Thor Steinar. To se zalíbilo dlouholetému plzeňskému náckovi Tomášovi Vondráškovi.

Samozřejmě nás zajímalo, kdo za značkou stojí a zjisti to nebylo vůbec těžké. Kdo jiný než ústecký nazi autonom Pavel Koleček, který si už roky drží vizáž fanouška metalcoru z roku 2005 a jehož schopnost kopírovat trendy z německé autonomní scény byla vždy obdivuhodná. Koleček navíc neřeší oblečení poprvé. Už před lety pomáhal s distribucí oblečení Národního odporu v severních Čechách a docela nedávno řešil s Lukášem Rodem českou distribuci ruské neonacistické značky White Rex, která se zaměřuje na oblast bojových sportů. Víc se o ní můžete dočíst v našem starším rozsáhlém článku.

 


Pavel Koleček osobně. Vlevo v mikině Black Arrows, uprostřed v triku I Love NS, vpravo v triku Anti-Antifa


Rok 2014, Lyon, Francie. Koleček ve společnosti výkvětu českých nazi fighterů a autonomů na nacionalistickém turnaji Duch Vojna 30.

Koleček Black Arrows založil v roce 2015 a oblečení začal distribuovat svým kamarádům, kteří se z velké většiny motají okolo aktivit Generace Identity nebo dalších projektů bývalých autonomních nacionalistů. Mezi prvními zákazníky byl samozřejmě Vít Mrákota, neonacista a MMA fighter, kterému Koleček před časem zařídil sponzoring od White Rex za to, že si Mrákota jejich logo nechal vytetovat přes celé koleno. Nejčastějším modelem na facebooku Black Arrows byl asi Roman Mifka, věrný následovník kolečkova stylu, který je často vidět na různých akcích českých nacionalistických autonomů. Před několika lety se pravidelně navštěvoval s mladým agilním pražským náckem Michalem „Soukym“ Soukupem a nezapomněli se spolu vyfotit například s white power vlajkou. Mifka se účastnil také pokusu o blokádu jednoho z českých uprchlických táborů, ze které se Generace Identity snažila udělat spektakulární událost po vzoru svých západních kolegů. Pochopitelně bez úspěchu. Když jsme u Generace Identity, je potřeba zmínit, že reklamu už od počátku Kolečkovi dělá i jejich další aktivista Láďa Havlíček. Ten se s věcmi značky Black Arrows fotí na svých turistických výletech, které dokumentuje na blogu Rupicapra, inspirovaném podobnou aktivitou italských neofašistů z hnutí Casa Pound. Trička a čepice Black Arrows si ale oblíbily i dívky z náckovských kruhů, třeba Markéta Zechovská.


Šťastní zákazníci a ochránci Evropy. Zleva: Martin Tuček, Roman Mifka, Markéta Zechovská

Ambice Black Arrows zřejmě nezůstávají jen na území ČR. Velmi rychle poté, co byla značka spuštěna, uzavřel Koleček partnerství s německou distribucí OPOS Records. Ta je vlastněna členy známých německých neonacistických kapel Brainwash, Moshpit nebo Outlaw, kteří se dříve angažovali i v organizaci Blood & Honour. To už jsme ale popisovali ve starším článku. Už koncem roku 2015 Black Arrows začali v ČR distribuovat trička těchto kapel. OPOS Records se naopak stali německým distributorem Black Arrows a Koleček tak mohl své první designy včetně klasického hesla „Defend Europe“ pustit do světa.


Družba s OPOS records. Koleček nedistribuuje jen trička NS kapel, ale sdíli i statusy německého vydavatelství. V tomto případě klasická záležitost německých nácků, kteří si každoročně připomínají spojenecké bombardování Drážďan

Liberecká spojka

Družba s OPOS Record není vůbec náhoda. Kapely, které label vydává, často hrají s českou kapelou Saubande. V ní zpívá Kolečkův kamarád David Luprich, který je pro Black Arrows dobrým zdrojem kontaktů, přestože i sám Koleček jich v Německu má dost. Libereckého neonacistu Davida Lupricha registrujeme už dlouhou dobu. Jak jsme ukázali v jednom ze starších článků, účastnil se například pokusu o pogrom na romskou ubytovnu ve Varnsdorfu. Luprich udržuje dobré vztahy s řadou německých nácků, například s partou Schlesische Jungs z příhraničního města Niesky, která existuje už od konce 90. let. Do loňského roku dokonce provozovala svůj vlastní klub, kde pořádala koncerty a podobné „kulturní akce“ a nedávno si pořídila nové prostory. Na zmíněné demonstraci ve Varnsdorfu, která přerostla v pokus o pogrom na ubytovnu, se Luprich zase pohyboval ve skupině se členy německé nacionalistické strany NPD, konkrétně s lidmi z příhraničních měst Görlitz a Zittau. Není náhoda, že se v Liberci poslední dobou konají koncerty německých NSHC kapel. Pro Kolečka je tak Luprich užitečný, není divu, že jeho kapelu značka Black Arrows podporuje.


David Luprich na protiromských demonstracích v roce 2011. Vlevo v Novém Boru v béžovém triku s nápisem „Fight“, vpravo hází kámen ve Varnsdorfu.


David Luprich se svou ženou Monikou v outfitech od Black Arrows.

Kontakty ale nejsou jediným důvodem, proč se Kolečkovi Luprich hodí do krámu. Kromě nich disponuje i více než dobrými vztahy s libereckým grafickým a tiskovým studiem SORT Design, které tiskne trička i pro děčínskou NSBM kapelu Sekhmet a pro Black Arrows tak není problém vyrábět malé série různých druhů oblečení od kšiltovek, přes trička a mikiny až po bombery, které se zase vrátily do módy.

Zajímavostí ještě může být, že Luprich se nedávno vrhnul na tetování pod názvem Color Infusion Tattoo. Klientelu hledá mezi svými soukmenovci, kteří si rádi nechají vytetovat jeho oblíbené hokejové masky, runy nebo symbol tzv. „Černého slunce.“ Ten používala například nacistická organizace Thule a mezi neonacisty je velmi oblíbený.


Tatérské výtvory Davida Lupricha

Hnědé portfolio


Takto Green Arrows společně s No Prisoner v roce 2012 zdravili fotografa v neonacistickém squatu SkinhouseHellas v Aténách.

Navázání vzájemné distribuce s OPOS Records bylo pro Black Arrows jen prvním krokem. Brzy poté se na jejich facebooku začaly objevovat názvy kapel, které značka oficiálně podporuje. Ty pochází z různých zemí Evropy, zřejmě aby se jméno značky co nejvíce rozšířilo. Opravdu není překvapením, že to jsou samá jména z neonacistického prostředí. Na seznamu najdeme Saubande, Painful Awakening, Green Arrows, Jolly Rogers nebo Legion Twierdzy Wroclaw. O Saubande se zde znovu rozepisovat nebudeme, vše podstatné najdete už ve starším článku. Pojďme si představit zahraniční koně Black Arrows, kteří mají pomoci proslavit Black Arrows:

Green Arrows jsou jednou z řady italských kapel, které přebírají hudební a módní styl od hardcore-punkových kapel, ale fungují v rámci neofašistického hnutí. Jejich jméno odkazuje k jednotkám „zelených šípů“, což byly italské fašistické dobrovolnické oddíly bojující ve španělské občanské válce na straně generála Franca. Kapela Green Arrows vznikla už v roce 1999 a za sebou má spoustu koncertů, které se uskutečnily téměř výhradně na neonacistických akcích. Během nich sdílela pódium například s Brainwash, Exzess a dalšími nazi kapelami. Několik posledních alb skupina vydala na italském labelu Black Shirts Records (ten se prozměnu jmenuje podle Mussoliniho paramilitárních jednotek), kde vychází i uskupení jako Aryan Kampf 88 nebo kompilace se jmény jako „White Revolution“ či „White Pride WordlWide.“ V Green Arrows v posledních letech působí kytarista z další známé italské neofašistické kapely No Prisoner. Koncem letošního dubna Green Arrows hráli ve společnosti Fight Tonight a Exzess v Liberci.

 

Jolly Rogers pocházejí ze Španělska a stejně jako Green Arrows se inspirují hardcorem. Doposud vydali dva splity se svými krajany Irreductibles, přičemž na tom letošním obě kapely zařadily po jednom coveru od Skrewdriver. Jolly Rogers dokonce coverují rovnou adaptaci od švédské nazi psychobilly kapely Pitbullfarm. Split vyšel u italského vydavatelství Tuono Records, které v 80. letech založil Massimo Bellini z italské nazi-skin kapely Peggior Amico. Vyšlo na něm i několik nahrávek asi nejznámější italské otevřeně fašistické kapely Ultima Frontiera. Jolly Rogers mají společně s Green Arrows letos v červnu hrát na dalšíém ročníku neonacistického turnaje bojových sportů pořádaném lidmi z tamní pobočky Blood & Honour ve spolupráci s ruskou NS značkou White Rex. Právě z jeho prvního ročníku pochází fotka Pavla Kolečka s dalšími českými nácky, kterou jste mohli vidět o něco výše.


Upoutávka na červnový koncert Green Arrows a Jolly Rogers pod hlavičkou Pride France a White Rex

 

Painful Awakening patří mezi kmenové kapely OPOS Records. Co je to za vydavatelství a z jakého prostředí vychází jsme už popsali ve spojitosti se Saubande. Poprvé jsme o nich psali v souvislosti s koncertem ve Vysoké Srbské v roce 2008, kde za chabé návštěvnosti vystoupili společně s další plejádou neonacistických kapel — například Racial Purity (Německo) nebo White Knuckle Driver (USA). S ostatními kapelami, které si Koleček vybral do portfolia Black Arrows, je pojí opět neskrývaná stylová inspirace hardcorem, včetně nošení triček hardcorových kapel, které se vymezují proti fašismu a nacismu.


Painful Awakening. Vlevo na neonacistickém festivalu v Německu. Vpravo v tričkách od Black Arrows.

Legion Twierdzy Wrocław je kapela z jižního Polska, která vychází z prostředí neonacistické organizace Blood and Honor. Kapela je personálně provázaná s bookingovou agenturou Club 28 (číslice mají reprezentovat zkratku pro BH — Blood and Honor) a vystupuje prakticky na všech jejích akcích. Pro ilustraci přikládáme několik fotek ústřední postavy Clubu 28 — Krysztofa Slowinského. Hesla a motivy na krajních fotografiích mluví samy za sebe. Kapela se také v roce 2015 účastnila festivalu Den cti (Day of Honor), který pořádá maďarská odnož Blood and Honor na počest členů SS zabitých při obraně Budapešti Rudou armádou. Tam vystupovali právě s již zmiňovanými Painful Awaking. Legion Twierdzy Wrocław vydává svoje alba na labelu Strong Survive Records, který příznačně používá zkratku SS — Records.


Krysztofa Slowinsky — hlavní postava Clubu28. Na fotce uprostřed s kytaristou americké neonacistické legendy Bound for Glory.

 

Staré zboží v novém hávu

Black Arrows se snaží působit civilně a mladě. Jak je ale vidět z informací o Pavlu Kolečkovi, jeho pomocnících, kontaktech a kapelách, které podporuje, nejde o nic jiného než o klasickou neonacistickou značku. Starší české pokusy o podobnou značku (Grassel, Nibelung, Stormbringer...) ztroskotaly na tom, že okruh potenciálních zákazníků v Česku je poměrně malý a navíc na neonacistické scéně došlo k částečnému odklonu od stylu, kterým se prezentovaly. Podle toho, jak přistupuje k propagaci, má Koleček mnohem větší cíle a pokouší se vybudovat značku s celoevropským odbytem po vzoru White Rex a dalších komerčních projektů zahraničních neonacistů.