Čtvrtek 26/9/2013

Vzpomínková akce za Pavlose Fyssase

Několik desítek antifašistů a antifašistek si 24.9.2013 před řeckou ambasádou v Praze připomnělo smrt řeckého antifašisty Pavlose Fyssase, který byl zavražděn před týdnem na předměstí Atén.

I přes snahu některých médií a členů neofašistické strany Zlatý úsvit vyšlo jasně najevo, že se vrah pohyboval v blízkém okruhu členů Zlatého úsvitu. Podle očitých svědků se také nejednalo, jak někteří tvrdili, o spor s fotbalovým pozadím, ale o jasnou vraždu s politickým úmyslem. Více než ilustrativní pro řecké dobré vztahy policie a Zlatého úsvitu je to, že celému incidentu přihlížel jeden policista z nechvalně proslulé motocyklové jednotky DIAZ, který zasáhnul až poté, co se většina útočníků vytratila z místa činu.

Největší nebezpečí v řeckých ulicích jasně představují militantní skupiny Zlatého úsvitu, které pravidelně a často za asistence policie napadají imigranty a antifašisty. Ale stejně jako u nás, v atmosféře protiromských pogromů a tiché akceptace rasistických nálad, nemůžeme zapomínat na ty takzvané normální a běžné občany, kteří Zlatý úsvit podporují, nebo pro něj hlasují u voleb. Někteří demonstranté na vzpomínkové akci za Pavlose glosovali jeho smrt nápisem: „500 000 Řeků drželo nůž“, čímž naráželi na počet hlasů odevzdaných u voleb Zlatému úsvitu.

Bezprostředně po vraždě Pavlose začali někteří mluvit o možném zákazu Zlatého úsvitu a komentovat intenzitu fašistického násilí v Řecku. Kde byly ale tyto hlasy, když v řeckých městech docházelo k napadání a vraždění imigrantů za nezájmu policie, státu a médií? Jediní, kdo se v ulicích soustavně staví fašistům, jsou radikální antifašisté, právě jako Pavlos, který vytvářel antifašistickou hudbu a podílel se na lokálních aktivitách. Proto je pro nás nejvhodnější vzpomínkou na Pavlose Fissase pokračující boj proti neonacistům a neofašistům. Tedy proti těm, kteří vědomě přilévají olej do ohně celospolečenských nálad, které v důsledku připustí podobný zbabělý útok, jakým ubodání nepohodlného člověka bezesporu je.

Neodpustíme - nezapomeneme!
Antifašistická akce Praha (AAP)

 

 

Vzpomínková akce pražských antifašistů a antifašistek před řeckou ambasádou