Pondělí 9/1/2012

Vzpomínka na Honzu

Honza Kučera byl skinhead – měl rád údernou a tvrdou hudbu, hlavu dohola a kult, který fascinuje část mládeže už od konce 60. let. Nejen to. Byl také antifašista a dával to najevo. A to i v posledních chvílích svého života, kdy se postavil na obranu svých přátel tváří v tvář ozbrojenému člověku, kterému zatemnila rozum nacistická ideologie.

20. ledna 2008 Honza v nemocnici podlehl bodným zraněním. Na jeho pohřbu se sešly stovky přátel, antifašistů, skinheadů a punkerů. Byl to okamžik, kdy jsme si slíbili, že NEZAPOMENEME a NEODPUSTÍME. Od té doby si každý rok různými způsoby a na různých místech připomínáme jeho památku.

Loni se ústřední vzpomínkovou akcí stal smuteční pochod Příbramí, kde Honza žil a kde byl také zavražděn. I přes trapnou provokaci skupinky neonacistů a obtěžující policejní manévry a buzeraci se pochod stal důstojnou připomínkou Honzovy památky.

Letos na podnět Honzovy rodiny přichází Antifašistická akce (AFA) s výzvou. Honza podlehl svým zraněním z důvodu ztráty velkého množství krve, právě proto bychom chtěli vyzvat antifašisty a antifašistky, aby darovali krev. Máme za to, že není k zahození vzpomenout na ztracený lidský život tím, že svým způsobem šanci života darujeme. Je to právě dárcovství krve, které v důsledku zachrání nejeden život ohrožený zraněním, nehodou či operací.


Výzvu jsme se rozhodli podtrhnout následujícím videem

Seznam transfuzních stanic naleznete na transfuznistanice.cz Podmínky pro darování krve jsou zde  a užitečné informace pro nové dárce krve si přečti zde. Budeme nesmírně rádi, když tato naše výzva inspiruje některé další antifašisty a antifašistky k pravidelnému dárcovství krve.

Stejně jako v předešlých letech počítáme s tím, že se na různých místech budou v druhé polovině ledna konat spontánní vzpomínkové akce na zesnulého Honzu Kučeru. Budeme rádi, když nás o nich budete následně informovat prostřednictvím e-mailu kontakt[at]antifa.cz

 

Vzpomínkové akce v minulých letech