Čtvrtek 6/8/2015

Vandas pod Orlojem

V sobotu 8.srpna bude v Praze opět veselo. Houpačky a kolotoče vám sice neslíbíme, o zábavu se však postará pojízdný cirkus Tomáše Vandase. Na Staroměstském náměstí to letos bude už jeho druhé vystoupení. A nebudou chybět ani zahraniční hosté.

V sobotu 21. února bylo na Staroměstském náměstí opravdu rušno. Ovšem ne tak docela díky Vandasovi. Relativně příznivé počasí vylákalo do ulic asi 40 přívrženců DSSS a Dělnické mládeže, kteří se pokusili vytřískat poslední politické body z výkyvu protiislámských nálad české společnosti v důsledku útoku teroristů na redakci časopisu Charlie Hebdo. Narozdíl od "konkurenční" IVČRN se jim však oslovit veřejnost moc nepodařilo. Pár přítomných přihlížejících si však i přesto užilo kuriozní podívané. Ve stínu Staroměstského orloje se totiž ve stejnou dobu konaly velkolepé oslavy Čínského nového roku. Barevné dekorace a tradiční čínský balet v pozadí učinily z Vandasova výstupu vskutku netradiční kulturní podívanou.

Vandas 21.2.2015 na Staroměstském náměstí s kulisou oslav Čínského nového roku

Blac bloc pod vedením Dominika R. na Staroměstském náměstí 21.2.2015

Vandasův cirkus se na Staroměstské náměstí chystá znovu v sobotu 8.srpna. Tentokrát však bohužel bez čínských baletek a nafukovacích dekorací. Podobně jako v zimě se i teď snaží svést na vlně aktuální mediální hysterie a vytěžit z ní, co se dá. Nebude se však únorový trapas opakovat? Pravda je, že s politickými subjekty, které se v posledních týdnech pokusily využít protiuprchlické hysterie ke svému zviditelnění, se v poslední době doslova roztlhl pytel. Konvičkovci a Okamurovci počínaje, Adamem Bartošem a zombiemi typu taxikáře Zdeňka Ponerta konče. Zatímco se Adam Bartoš snaží po vzoru českých národních buditelů z 19. století oslovit široké řady pivních rasistů novodobými tábory lidu, Vandas se snaží lákat na mezinárodní hosty. Zda dají vlastenci přednost Kotlebovi nebo plovárně, se ale nakonec přesvědčíme v až sobotu.

A kdo tedy v sobotu za Vandasem přijede?

Vedle již zmíněného Mariána Kotleby, o kterém jsme se již několikrát zmiňovali, ohlásila DSSS na svém facebooku i dalšího hosta, Jense Pühseho.

Jens Pühse

Pühse na fotografii s ruským neonacistou se sadistickými sklony Alexejem Milchakovem (vlevo) v Petrohradě.

Jens Pühse (*1972) je provozovatel zásilkového obchodu s nacionalistickou hudbou a dlouholetý člen a aktivista německé NPD. S výjimkou krátkého období, kdy byl členem v roce 1992 zakázané Nationalistische Front, stojí Pühse již vice než dvě desetiletí v řadách NPD. Jeho stranická kariéra začala již koncem 80. let, kdy se stal členem Junge Nationaldemokraten (mládežnická organizace NPD), později například vedl stranické nakladatelství Deutsche Stimme. V minulosti byl i pořadatelem pressefestu "Deutschen Stimme", prakticky nejnavštěvovanějšího neonacistického festivalu v Německu.

Pühseho dlouholeté podnikatelské aktivity v hnědém hudebním průmyslu samozřejmě obnáší i úzké kontakty na neonacistické hudební skupiny. Na seznamu vydaných desek Pühseho vydavatelství "Pühse liste" můžeme najít například německou skupinu Nahkampf, hudební skupinu původem z Brém s vazbami na Blood and Honour, britské Celtic Warrior, britský Brutal Attack či berlínský projekt Spirit of 88. Pühse v souvislosti s vydáváním CD s neonacistickou propagandou dokonce v roce 2007 stanul před soudem. Zemský soud v Drážďanech však v jeho případu rozhodl podobně, jako v případě většiny kauz, ve kterých figurují neonacisté, nakonec byl zprošťěn viny. Zajímavostí je i Pühseho korespondence s Thomasem Gerlachem, příznivcem "Hammerskins" z durynského Altenburgu s vazbami na NSU (Nacionálněsocialistické podzemí).

V současnosti se Pühseho politická činnost soustředí na budování a posilování zahraničních kontaktů a to zejména směrem do Ruska. Ale o tom více již brzy.