Čtvrtek 24/5/2012

Útoků Romů přibylo - těch vymyšlených

Před více než měsícem se z Břeclavi rozšířila informace, že patnáctiletého kluka napadli tři Romové, v důsledku čehož přišel o ledvinu. Případ vyvolal hněv místních, na kterém se ihned snažila přiživit Vandasova Dělnická strana a na ní napojená Dělnická mládež. Kauza několik týdnů zaměstnávala média, která až na výjimky nijak nezpochybňovala co se vlastně stalo.

Posléze se objevily spekulace, že za napadením může být pomsta chlapcově matce, zaměstnané u soudu, pak údajně napadený přišel s tím, že jen jeden z útočníků byl Rom a další že neviděl, poté se spekulovalo, že za napadením mohl být fakt, že dotyčný měl prodávat marihuanu a napadení bylo odplatou za nekvalitní zboží.

Poslední verzí, a zdá se že už konečně pravidvou, je, že si chlapec zrnění způsobil sám, když předváděl za přítomnosti kamarádů a kamarádek akrobacii na schodišti panelového domu, kde bydlí, a spadl na zábradlí o patro níž. Ze strachu před svou dominantní matkou si vymyslel historku o napadení trojicí Romů a kauza se za mohutného přispění médií rozjela na plné obrátky.

 

Oksana Zhyvachivská se synem Petrem při předávání šeku "za statečnost" z rukou zpěváka Michala Davida

 

Případ z Břeclavi není ale vůbec ojedinělý

  • V dubnu letošního roku si v Liberci vymyslela dívka, že jí napadli Romové a pořezali ji žiletkou. Za týden se ukázalo, že si vše vymyslela. Motivem byla situace v rodině.
  • Koncem loňského roku v Klatovech měli nezletilou dívku napadnout Romové. Na celé věci se tradičně snažila parazitovat Dělnická strana. I v tomto případě vyšetřování ukázalo, že si dívka útok vymyslela.
  •  Lounech loni na podzim předseda sdružení severočeši.cz přišel s tvrzením, jak byl napaden skupinou Romů, nechával se fotografovat do médií s monoklem a připravoval protiromskou demonstraci. Nakonec se ukázalo, že to byl on, kdo v silné opilosti napadl náhodně vybrané Romy (prý mu ukradli kolo, protože jak přece víme, Romové kradou) dřevěnou latí a od napadených dostal pár facek. Poté připravovanou demonstraci v tichosti zrušil.
  • V lednu v České Lípě muž za vydatné asistence médií tvrdil, že ho na záchodě pobodali Romové a okradli ho. Za týden se ukázalo, že si vše vymyslel. Zranění si způsobil nožem sám, protože chtěl zakrýt to, že propil a utratil peníze a neměl na zaplacení alimentů.
  • Kapitola sama pro sebe je pak článek bývalého krajského předsedy DSSS Prokůpka, který přišel s historkou, jak Romové založili politickou stranu a jejich pokladník zmizel i s penězi. Tento článek pak bez jakéhokoli ověření faktů opět přepapouškovala prakticky všechna média a byl uváděn jako příklad "romské nepřizpůsobivosti". Ukázalo se, že Prokůpek si od počátku vše vymyslel. Ostatně o jeho přizpůsobivosti svědčí i fakt, že byl nedávno odsouzen za násilný útok na důchodce.
  • V Kladně, týden po vymyšleném útoku v Břeclavi, přišel za asistence bulvárních deníků a poněkud překvapivě i Lidových novin s další historkou mladý kluk. Podobně jako v Břeclavi ho měli Romové požádat o cigaretu, když řekl, že je nekuřák, okradli ho o 65 tisíc, které měl u sebe, a pokusili se ho podřezat. Mělo se tak stát u výtahu v domě, kde bydlí jeho rodiče, v jednu hodinu v noci, když odcházel s penězi, které mu svěřil jeho otec. Podle našich informací se v případu chtěla angažovat Dělnická strana, ale od svého záměru upustila. Důvodem byly udané informace z okolí rodiny, které ukazovaly na to, že dotyčný svěřené peníze nejspíš prostě ukradl a povrchový řez na krku si udělal sám.
  • Na severu Čech policie eviduje několik dalších vymyšlených případů takovéto trestné činnosti. Včetně události z 20.dubna v Liberci, kde si patnáctiletá dívka vymyslela napadení žiletkou nebo televizí NOVA pokroucený popis událostí při rvačče mačetami ozbrojených Čechů s Romy.


Davy lidí v Břeclavi odsoudily Romy

 

Příběhy s reálným základem

Vedle podobných, zcela smyšlených případů existují i takové, které sice mají reálný základ, nicméně věci se seběhly poněkud jinak, než údajní poškození (opět za vydatné asistence médií) tvrdili.

  • Protiromské demonstrace na Šluknovsku odstartoval případ, kdy měla skupina Romů z rasistických pohnutek napadnout v trojnásobné přesile skupinu slušných bílých mladíků. Nakonec vyšlo najevo, že ne všichni útočníci byli Romové, jediný zbitý (ten, co pak ze sebe v televizi dělal chudáka) ten večer napadl jednoho z pozdějších útočníků, celá kauza byla zarámovaná spory o prodej pervitinu, počty obou skupin byly naprosto vyrovnané a z obou skupin aktérů bitky nemá záznam v rejstříku jen jediný (navíc Rom).
  • Případ v Nové Boru, kdy jeden z Romů posekal "etnického Čecha" mačetou a který byl posléze prezentován jako "rasistický mačetový útok Romů", měl kořeny v tom, že dva mladí Romové hráli na automatech, což personálu nevadilo do doby, než si řekli o vyplacení výhry, personál to odmítl s poukazem na nezletilost hráčů a jednoho z nich fyzicky napadl jeden z hostů herny. Napadení a okradení Romové si pak zavolali posily. Ačkoli výše popsané samozřejmě nemůže složit jako důvod k posekání mačetou, do rasistického útoku a mediálního srovnávání s případem ve Vítkově, kdy neonacisté zaútočili na Romy, které vůbec neznali, jen z důvodu barvy pleti, to má velice daleko.

Příčiny

Tou první je samozřejmě protiromský rasismus a etnická paušalizace, kdy mají být všichni Romové jaksi zodpovědní za kteréhokoli Roma. Když nedávno v Liberci ubodali taxikáře, hned se všude spekulovalo, že pachatel nebo pachatelé byli Romové. Když se ukázalo, že pachatelé nebyli Romové, nikoho nenapadlo svalovat vinu na všechny bílé.

Největší díl viny však nesou média. Skutečnost, že se na věci, ať skutečně či domněle, podíleli na jakékoli straně Romové, je pro řadu médií samonosným důvodem se věci věnovat, ačkoli se třeba jedná o nicotný opilecký konflikt jako nedávno v Žatci. Média také pracují s onou "kolektivní zodpovědností Romů", kde již v nadpisech informují stylem "Romové napadli...". To jako všichni Romové?
Také nechutný, rasistický a brutální útok mladého Roma v Krupce před dvěma lety byl čin konkrétního pachatele a nikoli všech Romů. Ale útočník  nebyl organizovaný romský rasista, měl IQ 41, neumí psát, přepadení hocha si předem nepřipravil a předem nenaplánoval, jako třeba čeští nacionalisté.

Největší šiřitelé rasismu jsou bulvární deníky Aha a Blesk, TV Nova, TV Prima a server Novinky.cz . Servery idnes.cz a Tyden.cz se na papouškování jednostranných prohlášení, považovaných za objektivní fakta, sice také podílejí, nicméně se alespoň snaží tu o menší, tu o větší míru investigativnosti. De facto jediná relevantní média, která se snaží o paušalizujícím rasismem nezatížený pohled, jsou Česká televize a server Aktualne.cz

Černá sanitka veze hoaxy

Lidově oblíbené šíření nepravdivých zpráv o Romech má mimo média hned dvojí podobu. Časově starší jsou tzv. příběhy Černě sanitky (nazývané též urban legends), které jsou šířené především ústním vyprávěním. Kdo by neslyšel alespoň jedno vyprávění, začínající: „Kamarádovi mého kamaráda se stalo...“ a uzavřené šokujícím koncem třeba v podobě zapíchaných injekčních jehel v sedačkách autobusu nebo ukradené vyoperované ledvině. Mezi hlavní postavy lidových fám často patří právě Romové a jednou z nejznámějších historek je moderní pověst o Romech, umísťujících žiletky do tobogánů. Sběratel moderních pověstí Petr Janeček v pořadu pro Český rozhlas také představuje historku z 70. a 80. let nazvanou „Řidič a cikáni“.

Modernější způsob, který využívá především internetu a sociálních sítí, je tzv. hoax, tedy falešná řetězová zpráva. Hoax se šíří především hromadným přeposíláním mailů nebo sdílením na sociálních sítích. Zvláště v poslední době jsou předmětem hoaxů Romové. Největší část hoaxů se zaměřuje na údajné zneužívání a výši sociálních dávek, které Romové dostávají.

Na konci minulého roku se po internetu šířila kopie ústřižku složenky na 35 000 korun, které měly být vyplaceny romské rodině z Mostu. Brzy se ukázalo, že jde o podvrh a podle vyjádření mostecké radnice nikdy tak vysoká částka na sociálních dávkách vyplacena nebyla.  Další falešné zprávy mluví o tom, že Romové nemusí platit regulační poplatky za léky, že pomocí jednoduchého triku zvýšení záloh na elektřiny mohou dostat větší příspěvek na bydlení a že se Romům, kteří celý život nepracují, vypočítává důchod z průměrného platu. Takové zprávy vypovídají však mnohem více o jejich autorech než o Romech. Ukazuje se na nich základní neznalost systému vyplácení dávek či důchodů a jejich podmínek a zprávy tak tvoří pouze xenofobní fantrazie pisatele.

Nahnědlé Parlamentní listy na začátku tohoto roku také přinesly zprávu o pokladníkovi Romské strany, který měl ukrást pokladnu s členskými příspěvky. Zpráva sice proběhla i dalšími médii, ale ukázalo se, že žádná taková strana ani její pokladník nikdy neexistovali. Další internetově šířenou falešnou zprávou je tzv. „První jihlavské dítě roku 2011“. Zpráva se sice zakládá na pravdivé informaci, že první dítě roku 2011 porodila Romka. Pisatel falešné zprávy ale nezapomněl přibásnit informace o tom, že otec dítěte je zároveň otcem matky dítěte a že má nastoupit k výkonu trestu do vězení. Magistrát města Jihlavy tyto informace ve svém prohlášení vyvrátil.

 

Terčem falešné zprávy se stalo i První jihlavské dítě roku 2011 se svojí rodinou

 

Závěrem

Matka Petra se již Romům omluvila. Kdo další se ale dokáže omluvit a uznat svůj díl viny? Desítky novinářů, kteří těžili ze spekulací? Stovky bloggerů, kteří se předháněli v házení špíny? Některý z mnoha set demonstrantů, kterým stačila jen zmínka o údajném původu útočníků, aby se zúčastnili pochodu proti Romům? Rasistické komentáře v mnoha internetových diskuzích, aktuální přístup těch nejvíce senzacechtivých médií či reakce zástupců neonacisty prolezlé DSSS a její mládežnické organizace Dělnická mládež hovoří řečí jasnou - potřebnou sebereflexi, vypořádání se s vlastní nadutostí a hluboko zakořeněnými rasovými předsudky u těchto skupin nehledejte.

 

Kam dál?

Paradox českého rasismu
Rasismus vůči Romům je v české společnosti většinovým jevem, který vytrvale předstírá, že je menšinový. Tato zvláštní tendence toho má jenom málo společného s Romy samotnými, o Češích ale vypovídá leccos.

 

Mýty a fakta o Romech, důchodech a lécích
Nejenom internetem se šíří různé zprávy o tom, jak Romové zneužívají sociální systém a těží z něj na úkor potřebných. Server Podnikatel.cz se proto zaměřil na mýty a fakta, které se týkají Romů a pobírání důchodů.

 

Šluknovsko: Asi osm případů trestné činnosti bylo vymyšleno. Fámy zvyšují nenávist vůči Romům
Starosta Varnsdorfu Martin Louka se obává, že nepokoje ve městě budou na jaře pokračovat. Je toho názoru, že ke zvyšování napětí přispívají vedle skutečných přečinů i fámy, které se mezi lidmi šíří. Smyšlených případů o trestné činnosti Romů ve Varnsdorfu bylo podle něj více. Řekl to v rozhovoru pro server iDnes.cz.

 

Podle průzkumů nemají Češi rádi Romy. Mohou za to do velké míry média – díl I.
Úroveň průzkumů veřejného mínění není valná, nelze je brát jako pravdu či jistotu, o niž se lze opřít. Můžeme je snad brát jako pomocný ukazatel, na který je společně s dalšími daty třeba brát zřetel. To se týká i posledního průzkumu agentury CVVM o vztazích Čechů s Romy. Za špatné je označily více než čtyři pětiny (82 %) dotázaných, z toho 40 % dokonce za „velmi špatné“. I z tohoto průzkumu však nepřímo plyne, že veřejné mínění velmi ovlivňují protiromsky naladěná média.

Podle průzkumů nemají Češi rádi Romy. Mohou za to i média. Díl II: TV Prima, Česká televize
Média ovlivňují veřejné mínění proti Romům několikerým způsobem. Zveřejní například prohlášení veřejné činné osoby, nejčastěji politika, který na Romy bez zábran populisticky nadává, pokud na ně rovnou rasisticky neútočí. Nebo informují zcela jednostranně, vydávají tvrzení někoho z české strany za pravdu, přičemž druhé straně, romské, slovo nedají. Novináři také s oblibou paušalizují, často v případě spáchání trestného činu jedincem hovoří o etnické menšině jako celku. Průběžně také platí, že většina médií informuje v souvislosti s kriminalitou převážně o té romské, jakoby česká kriminalita téměř neexistovala.