Pátek 23/3/2012

Superstar Jan Bízek

Jak si jistě pravidelný čtenář webových stránek antifa.cz všiml, ke konci loňského roku jsme ve dvou po sobě jdoucích článcích zavítali do obvykle klidných jihočeských vod. 1. prosince 2011 jsme přinesli obsáhlý článek o jihočeských neonacistech, působících v kapelách Imperium a Gabreta. O dva týdny později jsme se do jihočeského kraje vrátili a zmapovali demonstraci DSSS ve Vimperku, při které došlo k rasistickému napadení zpěvačky Tony Graves přívrženci DSSS. Také jsme vyvrátili tvrzení představitelů DSSS, kteří útok označili za smyšlený a zpěvačku obvinili ze lži.

Jedním z neonacistů, kteří v prvním článku působili jako pouhé křoví, aby se v následujícím článku stali hlavními postavami, je čtyřiatřicetiletý Jan Bízek ze Strakonic. Právě Jan Bízek se spolu s pětadvacetiletým Lukášem Knapem z Volyně stal hlavní postavou, zodpovědnou za rasově motivovaný útok na zpěvačku skupiny Monkey Business Tonyu Graves. V informačním článku o aktivitách členů kapel Imperium a Gabreta se Jan Bízek nechal zvěčnit jako fanoušek kapely Gabreta a jak ukážeme na následujících fotografiích, nová jihočeská celebrita zůstala svým kamarádům z kapely věrná i po zadržení policií. Ta si pro Jana Bízka prišla právě v souvislosti s útokem na americkou zpěvačku tmavé barvy pleti. Málokoho tak překvapí, kdo si na koncert kapely Gabreta, který se konal první březnovou sobotu v poloprázdné sokolovně v jihočeských Mydlovarech, přišel s Janem Bízkem zatancovat. Složení účastníku akce, mezi kterými nechyběl Lukáš Rod z NO Praha a Jaroslav Krpal z pražského torza neonacistických aktivistů (německá druhoválečná stíhačka Bf-109, vytetovaná na jeho krku, je vhodným doplňkem textu Gabrety o českých letcích, bojujících v Británii), Zdeněk Kordule ze zaniklých struktur AN Kladno nebo příbuzný Lukáše Roda Luboš Rod ml. z NO Jih, případně Martin Vachta, aktér známého strakonického pobodání nožem do krku, nám dává jasný signál o "apolitickém" směřování kapely Gabreta.

Členové kapely Gabreta na jednom ze svých dalších "apolitických" vystoupení.
Jan Bízek - Gabreta

Fanoušci kapely na snímcích ze stejného koncertu. Ve žlutém triku Lukáš Rod, Zdeněk Kordule ve své klasické skinheads vizáži, v šedém triku Luboš Rod ml., v triku bílém Jaroslav Krpal a s půllitrem se sklánějící Jan Bízek, jehož svastika, vytetovaná na pravém předloktí, je pro podobnou "apolitickou" sešlost více než výstižná.

Jaroslav Krpal, asistující při gestikulaci pravicí, bez které se nejspíše podobná akce nemůže obejít, a které se ujalo ožralé duo Martin Vachta a Jan Bízek. Komu není rady...

Jan Bízek