Pátek 20/4/2012

S nacistickými pohrobky proti násilí?

Šli byste na demonstraci, kterou organizují jedinci, kteří jsou schopni vás zabít, pokud se oblíkáte jinak než oni? Měli byste důvěru k lidem, kteří jsou schopni, zkopat na ulici náhodně vybraného chlapce, tak, že přijde o slezinu? Šli byste demonstrovat se žháři proti žhářství? Většina si řekne, nejsem blázen … Přesto se k něčemu podobnému schyluje v dalším městě, v Břeclavi.

Takové násilné příběhy se staly. Stávají se v různých obměnách již více jak dvacet let. Od té doby co Česka dorazil s plnou intenzitou novodobý rasismus. Z počátku devadesátých let reprezentovaný převážně rasistickými skinheady, Orlíkem s Danielem Landou. Tuhle původně dělnickou a nerasistickou subkulturu se podařilo ukrást a využít. Rasisté a neonacisté si mohli mnout ruce. Ale doba se změnila, násilničtí skinheadi se zdiskreditovali, stali se ikonou tupého násilí a přestali být v módě. Přesto se občas ještě zjevují právě na akcí Vandasových „dělnických“ subjektů.

Chytřejší rasisté a násilníci se zvolili modernější vzhled a ty nejchytřejší politickou dráhu. Jedním z nich je Erik Lamprecht, předseda Dělnické mládeže, organizace, která ohlásila do Břeclavi pochod, který má být reakcí na násilné napadení chlapce, který byl vážně zraněn, a lékaři mu museli odoperovat jednu ledvinu. Útočníci byli prý Romové, nebo alespoň jeden z nich. Profesionální rasisté z DSSS samozřejmě rychle vycítili příležitost ke svému dalšímu zviditelnění. Na této vlně se snaží vést již několik let, téměř lze konstatovat, že jiné aktivity ani neprovozují. Lze jim věřit?

Podívejme se, co je veřejně známo právě o svolavateli pochodu Erikovi Lamprechtovi. Svoji dráhu začal u fotbalových hooligans, v dorostenecké skupině Cheeky Boys brněnského Johny Kentus Gang (JKG). Sondu do této brněnské party poskytl náš nedávný článek o neformálním vůdci Luďkovi Hrubém , kterého v tu dobu stíhala policie.

Lamprecht nedávno organizoval s Dělnickou mládeží neonacistickou demonstraci v Jihlavě , která ale podobně jako nedávná chánovská akce Petra Kotába z DSSS dopadla fiaskem. V chánovském sídlišti se je Vandasovcům postavili místní Romové a podivný průvod dezolátů zesměšnili. V Jihlavě se neonacistům postavili místní antifašisté.

Na stránkách Antifa.cz se Lamprecht objevuje poprvé v květnu 2010 jako souputník dalšího významného moravského neonacisty Jiřího Dudáka. V profilovém článku o Dudákovi najdete kromě společných fotografii s Lamprechtem i společnou fotografii Dudáka s nacistickým veteránem z divize SS divize Liebstandarte Adolf Hitler, Herbertem Schweigerem.

Erik Lamprecht (dole uprostřed bílém triku) s Jiřím Dudákem a dalšími moravskými neonacisty. Hajlování samozřejmě nechybí.

Lamprecht má čilé kontakty s německou neonacistickou scénou, především se strukturami NPD v Sasku. To ukázala například ostravská demonstrace na 28. října 2011, kam dorazila Katrin Köhler z NPD Chemnitz a samozřejmě zde měla proslov. NPD (Národnědemokratická strana Německa) je německá krajně nacionalistická strana, která spolupracuje i s německými neonacisty, podobně jako Vandasova DSSS.

Katrin Köhler s českými progermánskými aktivisty z DSSS a DM spolupracuje dlouhodobě. Vystoupila i brněnské demonstraci na 1. května 2011. Paradoxně v tu dobu bojovala NPD intenzivně proti přílivu imigrantu a „levné pracovní síle“, jak se můžeme dočíst i ve zprávě na webu DSSS. Podrobně jsme se situací zabývali v článku Osa Berlín - Brno a kouzlo nechtěného. Že NPD brojila i proti přílivu Čechů a Poláků do Německa a Vandasovci ji v tom podporovali. Není to podobný paradox jako když nyní Lamprecht a Dělnická mládež horuje za chlapce imigrantky z Ukrajiny? Neměli by náhodou pravý nacionalisté takový útok schvalovat a vykřikovat na Ukrajince ať táhnou? Každopádně názorovou konzistenci od oportunistů v krajně nacionálních seskupeních nečekejme.

Vyznavači třetí říše ve Vandasových řadách jdou ale ještě dále. Podporují NPD ve snaze měnit poválečné hranice a získat pro Německo zpět sudetská území v sousedních zemích včetně Česka. Obyvatelé Břeclavi by tedy měli počítat s tím, že do čela demonstrace v jejich městě se staví člověk, který by rád aby Břeclav byla součástí nové velkoněmecké říše, a který schvaluje a obdivuje nacistická zvěrstva z čtyřicátých let minulého století.

Jiří Dudák (DSSS Kroměříž a aktivista NO Brno) a Erik Lamprecht (šéf Dělnické mládeže, aktivista NO Brno) s Katrin Köhler z NPD Chemnitz. Na fotografii z loňského jara si s úsměvem prohlížejí mapu hitlerovského Německa, opět včetně výrazně označených hranic Protektorátu.

 
Lamrecht v tričku neonacistické kapely Skrewdriver
 
Lamprecht opět s Dudákem, tentokrát s trikem Národního odporu