Středa 12/3/2014

S Koňýkem na pravou míru

Česko-slovenskou punkovou scénou v nedávné době otřásl skandál týkající se slovenské punkové kapely Zóna A. Přesněji řečeno zpěváka Koňýka a jeho styků se slovenskou neonacistickou scénou. Podrobný článek o Koňýkových stycích s neonacisty byl zveřejněn na slovenském Blackblogu (BB)  a spustil ze strany dotčeného Koňýka lavinu vytáček, zlehčování, obviňování, útoků a lží. Souběžně pak vedl k veřejné prezentaci Koňýkových myšlenek a názorů české punkové scéně, která doposud neměla příležitost se s jeho názory takto otevřeně setkat.

Jak se může každý přesvědčit na fóru Zóny A  nebo v rozhovorech, které Koňýk v minulosti vedl, jeho názory jsou dlouhodobě konstantní. Koňýkova argumentace z fóra Zóny prakticky kopíruje jeho poslední rozhovor, zveřejněný na Kids and Heroes (KaH). Ač je rozhovor jinak velice přínosný a byl jistě veden s dobrými úmysly, nepodařilo se autorovi přimět zpěváka k jediné konkrétní odpovědi ohledně jeho styků s nácky, až na nepochopitelné a zlehčující přiznání Koňýka k jeho dlouhodobému přátelství se slovenským neonacistou Rasťo Rogelem.

Bystrý a důkladný čtenář rozhovoru na KaH a fóra Zóny A jistě zaznamenal, že Koňýk, ač opakovaně vyhrožoval, že veškerá obvinění uvede na pravou míru, tak dosud neučinil. Kromě svého xenofobního monologu a zmínce o vztahu s Rogelem tak Koňýk nebyl schopen odpovědět prakticky na nic.

 

Udělali jsme to tedy za něj a předkládáme tři okruhy, které je třeba si ujasnit, abychom se posunuli k jádru problému

  • Co z Koňýkovy argumentace můžeme ponechat stranou a není důležité, protože nemá absolutně vliv na fakta v článku na blackblog.sk obsažená?
  • V čem je naopak jasno a na jaká fakta je Koňýk schopný odpovědět?
  • Na co naopak Koňýk schopný odpovědět není nebo odpovědět nechce?

 

Jádrem problému je odpověď na otázku, zda se Koňýk stal nepohodlným, a proto vhodným terčem předem plánovaného útoku na jeho osobu, a to kvůli jeho politickým aktivitám a veřejným vyjádřením, jak se nás snaží přesvědčit. Nebo se naopak jedná o ulhaného, zhrzeného, přestárlého, politicky aktivního a hlavně xenofobního punkáče, kterému se jaksi vymklo z rukou jeho manévrování na hraně mezi veřejně známou osobností s jistým politickým vlivem a politickými ambicemi a jeho pragmatickým vztahem k náckům?

 

Co z Koňýkovy argumentace můžeme ponechat stranou a není důležité, protože nemá v žádném případě vliv na fakta v článku na BB obsažená?

Motiv autora článku.
Snažit se zodpovědět motiv autora článku na blackblog.sk je zcela vedlejší. Koňýk na politické linii zaujímá poměrně jasné místo – xenofobního ultra-katolického tradicionalisty, navíc argumentačně vybaveného tím nejhorším rasistickým slovníkem. Jeho veřejná politická činnost a vyjadřování podpory nacionalistickým a neonacistickým politikům (Kotleba) a neustálé útoky vůči jeho ideovým oponentům a menšinám z něj rozhodně nedělají žádnou oběť Ficovy vlády a novodobého disidenta, jak se nás snaží Koňýk přesvědčit. Naopak, v prvé řadě sklízí to, co sám zasel. Na zveřejněných faktech v článku z BB nic nezmění ani Koňýkova sebevětší snaha po hledání motivace autora článku. Můžeme se pousmát nad tím, jak Koňýk dělí útok na svojí osobu někam mezi marxisticko-komunistické spiknutí a vnitropolitické zadání slovenské vládní garnitury Slovenské informační službě. Méně úsměvná a nemálo náročná, ne-li nemožná, je pak snaha Koňýka vrátit k původnímu tématu a tou je jeho vztah se slovenskou, potažmo bratislavskou neonacistickou scénou.

Autor se nepodepsal, což svědčí o jeho charakteru.
Podle nás naopak svědčí o charakteru Koňýka fakt, že dosud nebyl schopen jasně odpovědět na otázku, kde jsou v článku obsažené lži, přestože toto odhalení neustále slibuje.

Focení s nácky.
Zveřejnění fotografií má dvě roviny. Za prvé dokázat konkrétní vazby Koňýka s nácky, se kterými se zná a kamarádí, případně z nějakého jiného důvodu stýká ve svém volnu. Jednoduše řečeno aktivitu, kterou až na případ Rogela, Koňýk popírá. Dále fotografie s neonacisty slouží k tomu, aby ukázaly a vyjasnily otázku, zda Koňýk svými aktivitami nepřispívá k tomu, že se slovenský punk stal místem otevřeným i místním náckům, kteří s Koňýkovými názory sympatizují. Koňýk si toto uvědomuje velice dobře. Útočením na autora článku kvůli zavádějícím fotkám se Koňýk snaží pouze odvádět pozornost od odpovědi na opravdu důležité otázky.

 

V čem je jasno a na jaká fakta je Koňýk schopný či ochotný odpovědět?

Víme, že Koňýk se dlouhodobě přátelí s Rasťo Rogelem, klíčovou postavou slovenské neonacistické scény.
Koňýk to nijak nepopírá, pouze zlehčuje

Víme, kdo je Rasťo Rogel.
Rozhodně někdo zcela jiný, než se nám snaží namluvit Koňýk.

Obsáhlá část, kde Koňýk není skoupý na slovo, jsou jeho veřejné názory.
V tomto případě je naší odpovědí pouze konstatování faktu, že jeho xenofobní a homofobní názory jsou natolik jasné, že nepotřebují další komentář. Jeho fanoušci a promotéři koncertů Zóny A si musí v tomto směru srovnat priority v první řadě sami.

Jak sám Koňýk přiznává jeho veřejné názory, napsání písně Cigánský problém a vztah s Rogelem, mají pravděpodobně přímý vliv na účast nácků na koncertech Zóny A.
To Koňýk na fóru Zóny A chápe a připouští.

 

Na co naopak Koňýk schopný odpovědět není nebo odpovědět nechce?

Věděl Koňýk, že koncert Zóny A v Novom Meste nad Váhom pořádali náckové?
Jmenovitě aktivista Autonomních nacionalistů Považie Miroslav "Kampo" Klimo a jeho přátelé (se kterými se mimochodem Koňýk opakovaně fotil 12. září 2009 v Novom Meste nad Váhom a v Trenčíne 7. září 2012 na jiném z koncertů Zóny A). Byl o tomto faktu před koncertem informován jeho kamarády z řad nazichuligánské bandy USP? Podle našich informací je odpověď na obě otázky kladná.

Zná se Konýk s Mariánom „Maroškom“ Vaňom z kapely Randall Grupe a dlouhodobým představitelem slovenské neonacistické R.A.C. scény?
Ano. Stýkají se dlouhodobě a aktivně.

Koňýk a chuligánka USP - Ultras Slovan Pressburg
Koňýk odmítá odpovědět na cokoliv z jeho širokého vztahu s chuligány bratislavské USP a nácků z širšího okolí USP. Na následujících řádcích se pokusíme shrnout, že tato Koňýkova klička a obcházení odpovědi na téma vazeb s USP je z mnoha důvodů pochopitelná.

O chuligánské skupině bratislavského fotbalového klubu Slovan Bratislava, potažmo jejich fanouškovské skupiny USP, jsme se několikrát zmiňovali i v článcích na našem webu. Pro pochopení Koňýkových výmluv ve spojení s nácky z USP a jejich nejbližšími přáteli, je nutné si připomenout známá fakta. Chuligánka USP se skládá téměř výhradně z nácků. Drží jí dlouhodobé spojenectví s dnes již téměř pasivní chuligánkou brněnského JKG. Obě skupiny dávaly všem najevo svou politickou orientaci při každém nástupu na chuligánskou bitku společným pokřikem "racist-fascist-hooligans". Bratislavští hooligans a jejich nejužší jádro mají na co navazovat.
Dlouhodobě, inteligentně, nicméně se sporným výsledkem, se snaží využívat kontaktů na staré bratislavské nácky. Hardcore parta chuligánské části USP a nejbližších kamarádů tvoří homogenní celek. Na jedné straně se pokouší dlouhodobě vytvářet vlastní sféru vlivu, v čemž po všech směrech doposud nejaktivněji vystupoval Ľuboš „Barla“ Meszároš. A to především aktivitami, mezi které, po vzoru polské a ruské chuligánské scény, patří výchova mladých nazi chuligánů a soudržnost skupiny pomocí společného trénování, výjezdů a bitek na fotbalových zápasech (žádaného adrenalinu), ale i nonkonformního přístupu k mnoha „přijatelným“ alternativním aktivitám, jako je průnik do hiphopové či punkové scény. O mnohém by mohl povídat již poučený nadějný hiphoper Kali, kterého jeho spojení s nácky kolem USP, se kterými již podle našich informací neudržuje žádné styky, stálo dočasnou stopku jeho nadějně rozjeté hiphopové kariéry. Na straně druhé mezi budování sféry vlivu slovanistické chuligánky patří násilí z čiré a pragmatické nenávisti - včetně útoků noži, vazeb na lidi - dle všech indicíí - právem souzených za vraždu Daniela Tupého a mafiánské praktiky včetně vydírání. Jednoduše řečeno na Slovensku bychom v minulosti jen stěží našli nebezpečnější neonacistickou skupinu, než chuligánku bratislavského Slovanu - Koňýkovy aktuální kamarády.

A co Koňýk?
Teď již budeme opakovat více méně, co bylo napsáno. Koňýk se skrze své dlouholeté kontakty s Rogelem a dalšími starými nácky dostal (stejně jako v minulosti raper Kali skrze svého dnes již ne-kamaráda Matese) do úzkého styku s nejužším jádrem slovanistické chuligánky či jejich nejbližších neonacistických přátel.

25. září 2010 se v Plzni setkala na cestě na plánovaný koncert Cock Sparrer s předskokanem Zóna A velká skupina návštěvníků koncertu ze Slovenska a vyrazila na návštěvu tamního pivovaru. V Plzni tak mohli lidé spatřit na koncertě nevídanou věc. Koňýka obklopeného velkou skupinou nácků, mezi kterými byli mimo jiné Rastislav Rogel, Peter Stacho nebo Martin Pätoprstý s partnerkou. Na jiném koncertě Zóny A jsme pak mohli potkat Andreje Vítka, spoluzakladatele fotbalové nazi-chuligánské skupiny USP a majitele sítě Streetwear Shop, nechvalně známé prodejem neonacistických značek a podpultovou distribucí dalších neonacistických materiálů. V bývalém bratislavském klubu Babylon se Vítkovo jméno objevilo i na guestlistě. Na koncertě koho jiného než Zóny A. 20. dubna Koňýk dorazil na svatbu Martina "Brickfield" Pätoprstého.
Tvrzení Koňýka, který na svatbě působil jako jakýsi maskot na focení, že na svatbu dorazil na pozvání své kamarádky - budoucí manželky Pätoprstého, která dokonce hrála v některých z videoklipů Zóny A, je lež. Koňýk dobře zná i samotnou osobu Martina Pätoprstého. S ním i s dalšími nazichuligány USP Ľubošem „Barlou“ Meszárošem a jeho bratrem Marekem Meszárošem nebo Peterem Stachem, se Koňýk pravidelně setkával v tělocvičně, kterou USP využívá k trénování bojových sportů. V případě dalších nácků z USP nebo napojených na USP Andreje Rabary, Martina Simana nebo Martina Balaďi, se s nimi Koňýk stýká ve svém volnu. A Koňýkova argumentace? Rabara a ragby? Prostě sem chtěl vidět ragby - lež. Siman? Toho jsem viděl jednou v životě - lež. Koňýk samozřejmě všechny jmenované, ač to vehementně popírá, velice dobře zná a jako v případě Rastislava Rogela, tak i v případě Vítka, Simana, Pätoprstého nebo Rabary se jedná o přátelské styky.

 

Konýkovi kamarádi - Martin Siman a Martin Balaďa podruhé. A v samostatném článku Martin Siman – budúcnosť slovenskej justície? potřetí.

 

Mezi Koňýkovi nazi kamarády a lidi, se kterými se Koňýk ve volném čase stýká, jsou lidé nejen s kontakty na bratislavskou mafiánskou scénu, z nichž někteří byli prokazatelně namočení do útoků předcházejícím vraždě Daniela Tupého, možná i zapletení do samotné vraždy, ale i náckové, kteří ač se jen s odřenýma ušima vyhnuli uvěznění za své militantní, neonacistické, případně vymahačské aktivity, pokračují pod hlavičkou USP v dalších násilných a xenofobně laděných aktivitách. Koňýk lže, že se nezná s Martinem Simanem nebo Martinem Balaďou. Lže, když tvrdí, že nevěděl na jakou svatbu a s jakým obsazením jde přát Martinu Pätoprstému. Pokud se nevyjadřuje ke svým vztahům s Vítkem, Meszárošem, Rabarou nebo Vaňom, pokud nekomentuje jeho společný výlet s Rogelem a chuligány USP do Plzně, případně do Plzeňského pivovaru, pokud se nevyjadřuje ke svým návštěvám chuligánských tréninků USP, dělá to jen z jednoho důvodu - protože na to nemá co říct.

Každý štěstím svého strůjce
Na následující nahrávce z roku 2008 je úvodní část vystoupení kapely Judenmord v Itálii na neonacistickém festivalu i s částí textu začátku písně. O několik málo dní později po návratu z tohoto festivalu Koňýkův kamarád Rasťo Rogel napochodoval za vydatného hajlování a skandování Judenmord v odpoledních hodinách se svými kumpány do téměř prázdného antifašistického klubu Intergalaktická Obluda v Bratislavě. Po nezdařeném útoku na osazenstvo klubu, po kterém následoval Rogelův ještě víc nezdařený úprk, se zpěvák kapely Judenmord nechal chytit policejním autem i se svými kumpány. Podle Koňýka vlastně ale všechno bylo úplně jinak, protože se to údajně dočetl v novinách. Nebo slyšel jinou verzi incidentu přímo od kamaráda Rasťa?

 

Rasťo Rogel live, několik málo dní před útokem na Intergalaktickou Obludou
Zdvihnite pravicu, hajlujte s nami,
volajte sieg heil večer je váš.
Nech je vám dobre, bude vás baviť
známa to grupa Rock and roll star.

 

Pod tíhou informací, které se rozšířily o ty, které AFA měla před deseti lety, když před společným koncertem Zóny A a italské antifašistické kapely Los Fastidios v pražské Stromovce vystoupení Zóny A zrušila, je snad již každému jasné, že AFA se tehdy se zrušením koncertu zachovala tak jak měla. Nechceme předbíhat blízkou budoucnost a určitě Zóně A a jejím členům nemůžeme brát právo na představu o zdárné blízké budoucnosti, kterou podle vyjádření členů kapelu čeká.

Popel na hlavu se ale sypat zřejmě nebude. Koňýk sám už je příliš starý, aby se pokusil zachránit se obratem o 180 stupňů, který pro záchranu své kariéry udělal rapper Kali. Popel na hlavu si nebudou sypat ani slovenští antifašisté, kteří s článkem o Koňýkovi jako první přišli. Těm naopak patří velký dík za trpělivou a dlouhodobou práci při sbírání důkazů o Koňýkových neonacistických vztazích a xenofobních aktivitách. Jasné je i to, že množství klubů, promotérů a fanoušků s Koňýkem a tím pádem i se zbytkem kapely, přestanou spolupracovat. Těm, kteří to udělali již v minulých dnech, patří respekt. Stejně tak i těm, kteří se na nás obrátili s dotazy o věrohodnosti zveřejněných informací. Právě těm věnujeme dnešní článek.

Nazi punks fuck off!