Sobota 15/12/2012

Roman „Chirurg“ Mironenko: „Dělej vše pro to, abys dosáhl svého!“

V následujícím překladu z ruského serveru avtonom.org přinášíme krátký rozhovor s běloruským šampionem v M-1 (smíšeném boji), členem antirasistické ultras skupiny FC Partizan Minsk (dříve MTZ Ripo), zpěvákem hardcore kapely Hard Stance a politickým aktivistou, Romanem „Chirurgem“ Mironenkem. Na otázky o zápasení, antifašismu, kombinaci bezmasé stravy a vrcholového sportu i jiné, odpovídal těsně po vyhraném turnaji M1 Selection – Belarus v roce 2010.

Zdravím. Nejprve mi dovol ti poblahopřát k vítězství, vnímám to jako důležitý krok pro tebe osobně i obecně pro celé antifašistické hnutí.
Díky!

Teď mi řekni něco málo o svém sportovním životě. Jak ses ke sportu dostal? Jakým odvětvím a čemu dalšímu se věnuješ teď?
V dětství jsem se věnoval veslování, díky čemuž jsem nabral fyzickou kondici. Později, v 11. třídě, jsem volně přešel k zápasení a vydržel u něj asi 7 let. Po přestěhování do Minsku jsem začal s thajským boxem a soutěžením v M-1. Teď mám momentálně v plánu pokračovat v MMA (Mixed Martial Arts), a proto míchám trénink thajského boxu s bojovým sambo.

Proč ses rozhodl vstoupit právě do MMA?
V boji se cítím sebejistý, ačkoliv techniku úderů stále nemám na takové úrovni, jak bych si osobně přál. MMA je typ sportu, ve kterém můžeš míchat boj a techniku úderů. Musíš donutit protivníka hrát „podle tvých pravidel“, což mě dost baví.

 

Jak si celkově ceníš dnešního vítězství? Bylo těžké?
Jak jsem se připravoval, tak jsem i soutěžil. Na předchozím tréninku jsem se pokoušel poslouchat všechny trenérovy rady. Finální boj byl samozřejmě nejtěžší. Měl jsem velkou vůli zvítězit, ale chyběla mi zmíněná technika. Mnoho úderů jsem netrefil, na konci druhého kola jsem přesunul boj na zem a tam ho i zakončil.

Plánuješ dále pokračovat v zápasnické kariéře a soutěžit v M-1?
Plánuji soutěžit, dokud vydrží zdraví.

Vím, že nejsi profesionál, vyděláváš si na živobytí jiným způsobem. Je těžké skloubit práci s tréninky?
Abych mohl uživit rodinu, musím pracovat. Práce v kanceláři není tak fyzicky náročná jako trénink, ale pořád způsobuje jisté vyčerpání. Práce zabírá hodně času, a proto se mi daří trénovat jenom jedenkrát denně. Pro profesionální sportovní kariéru je to nedostatečné.

 

Roman jako zpěvák - dnes již rozpadlé - kapely Hard Stance

 

 

Nemáš ambice stát se profesionálem, udělat z boje hobby i práci? Nebo je za tím nějaký princip?
Jestliže bych měl možnost vydělat si za zápasy alespoň polovinu toho, co vydělám teď, asi bych velice rád změnil povolání. No, bohužel. Dostat 100 dolarů za zápas s tím, že polovinu ihned potom utratíš za lékařskou péči, je směšné.

Jsi vegetarián, nebrání ti to ve sportování? Co bys vzkázal lidem, kteří věří, že vegetariánství je pro sportovce překážkou?
Svým příkladem popírám mýtus, že všichni vegetariáni jsou hubení slaboši. Maso je pro slabé. Vegetariánství mi ani kapkou nebrání trénovat a cítím se mnohem lépe. Byl jsem 1 rok vegan, ale bylo to vzhledem k mojí situaci poměrně složité, tak jsem přešel na vegetariánství. Vegany považuji za silné lidi, já jsem hleděl především na svoje zdraví. Prostě jsem si nestíhal připravovat zdravé a pravidelné jídlo. V naší tělocvičně nejsem sám, co nejí maso. Další kluci, taky vegetariáni, vykazují taktéž skvělé výsledky!

Považuješ se za straight edge, jak ses k téhle myšlence dostal a co to pro tebe osobně znamená?
Věnuji se sportu už od školy, nepil jsem a nekouřil 7-8 let bez toho, aniž bych věděl, co je straight edge. Pak jsem párkrát pil pivo a kouřil trávu. V jeden překrásný moment jsem prostě seděl a zamyslel se: „Co mi to dává?“ V podstatě nic užitečného. Vždyť jsem se většinu života obešel bez tohoto jedu. Vybral jsem si tuhle cestu a budu si za ní pevně stát.

 

Ultras FC Partizan Minsk

 

Podílíš se i na ultras scéně v Bělorusku, pověz nám o tom něco. Proč ses rozhodl vstoupit mezi ultras? Jak k tomu došlo? Považuješ antifa ultras scénu za důležitou část hnutí?
Do ultras scény jsem se dostal díky svému kámošovi, pak přišlo všechno ostatní. Je potřeba otevřeně vystupovat proti nazi bastardům jak na stadionu, tak za jeho zdmi. Jednou jsem měl rozhovor s týpkem, který měl jiný názor: „Ty jsi pravičák?“ „Jo.“ „A proč?“ „No vždyť jsem fanoušek“ „No a?“ „No, všichni fanoušci jsou pravičáci, tak to má být.“ Takže my svým příkladem ukazujeme, že pro rasismus není místo nejen v běžném životě, ale ani na tribunách.

 

Chuligánská skupina Partizanu Minsk - 10-Side

 

Řekni v krátkosti svou nejveselejší příhodu s ultras…
Veselé si nepamatuji. Nejvíc vzpomínám na výjezd do Lvova. Skvělá sestava, parádně jsme šíleli. Video můžete ostatně najít na internetu.

Ultras Partizanu pochodují na stadion

 


 

Jaká je teď situace ohledně neonacistického hnutí v Bělorusku?
Všechny jejich aktivity se točí kolem ultras a fotbalu jako takového. V Bělorusku není „problém“ s imigrací. S kým náckové bojují, to netuším. Pravděpodobně sami se sebou. Jsou mezi nimi dokonce i Židé a lidé z Kavkazu a oni v tom vůbec nevidí problém.

Neustaly antifašistické aktivity po posledním zvolení Lukašenka na post prezidenta?
Neustaly…Donutilo nás to akorát více přemýšlet a vyvodit z toho patřičné důsledky.

Jaké, jestli to není tajemství?
Důvěřuj jedincům nebo obecně nedůvěřuj nikomu. Všechno raději několikrát promysli.

Považuješ provozování sportu za důležitou součást antifašistické agendy? Existují názory, že po výskytu nožů a zbraní na ulicích, už nemá boj holýma rukama smysl.
Nevím jak v Rusku. V Bělorusku a na Ukrajině je sportování docela důležité. Zbraně se objevují velmi zřídka a to je jenom dobře. Dříve nebo později se bojové techniky v životě můžou hodit a jestli umíš jenom střílet, a po ruce nebude „traumat“ (pozn. překladatele: plynová/traumatická pistole), těžko ubráníš sebe a svou rodinu. Už pominul stereotyp antifašisty, který pouze chlastá a to je vše, co umí. Existuje druhá strana mince. Lidé, kteří makají v tělocvičně, a ne proto, aby mohli použít dovednosti v soutěžním zápase.

Děkujeme za rozhovor. Přejeme ti další vítězství v ringu i v životě. Na závěr řekni něco na povzbuzení…
Díky Vám za to, že jsem mohl přinést alespoň několik řádků vašim čtenářům. Věnujte se sportu, držte se svých cílů. A jestli je to skutečně nutné - dělejte vše proto, abyste dosáhli svého!

Rozhovor připravil Oleg @ Avtonom
 

Kam dál?
Romanovy statistiky a videa z klece na mixfight.by

3. ročník mezinárodního antifašistického MMA turnaje "Nevzdávej se!" v běloruském Minsku za účasti několika kolektivů z Ruska, Ukrajiny a Běloruska.