Čtvrtek 28/1/2016

Policejní razie na provozovatele německého neonacistického portálu Altermedia

Od roku 2003 fungovala německá odnož mezinárodního portálu Altermedia jako prostor pro rasistické a xenofobně laděné články a komentáře, ale i jako místo rozsáhlých diskusí o vývoji a strategii neonacistického hnutí. Právě rasistický obsah a texty podněcující k nenávisti byly uvedeny jako hlavní důvody středečního zákazu této online platformy. V souvislosti se zákazem webu proběhla řada policejních razií napříč celým Německem.

 

„Bild-Zeitung“ neboli „bulvár neonacistické organizace National Widerstand“, jak se webu někdy přezdívalo, sloužil dlouhou dobu jako důležitý informační rozcestník německé neonacistické scény. Do diskusí na něm přispívaly stovky uživatelů, jeden z adminů a hlavních přispěvovatelů, Axel Möller, skončil v roce 2011 za mřížemi za štvaní lidu. Trochu paradoxně lze dodat, že tím, komu Altermedia-deutschland snad nejvíce ležela v žaludku, byla Národně demokratická strana Německa (Nationaldemokratische Partei Deutschlands, NPD). Mnozí její členové se zapojovali do diskusí, kde vedení stany a její směřování podrobovali tvrdé kritice. Nicméně, v posledních letech do velké míry nahradily funkci Altermedií sociální sítě a význam online-platformy začal upadat.

Razie, které proběhly ve středu 27. ledna, postihly několik osob z německé neonacistické scény, včetně jedné funkcionářky NPD z Durynska. Zatčeni byli dva administrátoři, kteří provozovali web po odsouzení Axela Möllera v roce 2011. Zajištěn má být i server, který se podle posledních informací nachází v Rusku. Mezinárodní portál Altermedia má i českou mutaci, jejím zakladatelem a provozovatelem byla Vlastenecká fronta.