Čtvrtek 24/1/2013

Pět let od vraždy Jana Kučery

Před pěti lety se mezi antifašisty začala šířit smutná zpráva, že byl na Příbramsku zavražděn mladý skinhead. Během několika dnů získala tato tragická událost jasné kontury. Při potyčce s partou místních nácků byl pobodán osmnáctiletý Jan Kučera, který posléze vykrvácel.

Honza nebyl žádný "hrdina" se svatozáří. Byl to normální kluk, jakých chodí po ulicích tisíce. Měl ale svoje hodnoty, kterým věřil a názory, za kterými si skutečně stál. Patřila mezi ně i nenávist k fašismu a ochota bránit svoje přátele. Vzhledem k tomu, že Honza věřil v to samé jako my, chápeme jako naši povinnost připomínat jeho čin i cenu, kterou za něj zaplatil.

Na pohřbu se sešlo několik set Honzových přátel, spolužáků a lidí, kterým nebylo lhostejné, co se onen večer, kterému předcházelo několik jiných a neustále eskalujích konfliktů, Honzovi stalo. Dlouhý zástup lidí se vydal na pochod ze smuteční síně skrze centrum města až k baru, kde se tragédie odehrála. Mrazivá atmosféra toho dne doléhá i s dlouhým odstupem pěti let, jak dokresluje i komentář jednoho z Honzových přátel


 

 

První výročí vzpomínky připomenulo Honzovu vraždu v jednotlivých regionech. V listopadu téhož roku byl vrah Jiří Fous odsouzen k dvanácti letům vězení. V lednu roku 2010 proběhly další vzpomínkové akce v Příbrami i jiných městech v Čechách, na Moravě i na Slovensku, ale také na mnoha dalších místech v zahraničí.

Reportáž z roku 2010

 

 

Hned následující rok se pokusili pošpinit pietu této vzpomínky místní náckové. V Příbrami uspořádali nesmyslnou a provokativní demonstraci "proti drogám" přesně v den třetího výročí Honzovy smrti. Na jejich padesátičlenou skupinu odpověděla spontánně svolaná neohlášená protidemonstrace, které se zúčastnily čtyři stovky antifašistů a antifašistek. Hned od začátku ale neunikli pečlivému dohledu policie, jež si kladla nesmyslné podmínky po celý průběh vzpomínkové události, což vyústilo v nevpuštění celého průvodu k místu vraždy. Náladu tak mnohým spravila až legendární německá skinheadská kapela Stage Bottles, která patřila mezi Honzovy nejoblíbenější.

Pozvánka na protidemonstraci v roce 2011


 

Video ze smutečního průvodu

 

 

Po událostech z roku 2011, kdy náckové, policie a senzacechtivá média vytvořila nedůstojné prostředí pro uctění památky, jsme se v souladu s přáním Honzovy rodiny rozhodli, že nadále nebudeme v Příbrami pořádat veřejné vzpomínky na tragickou událost. Protože Honza zemřel na vykrvácení, bylo přáním Honzova otce, abychom smrt jeho syna uctili darováním krve. Vyzvali jsme proto antifašistickou veřejnost, aby se k odběrům krve přidala.

Výzva k darování krve


 

 

Letos, pět let od vraždy, proběhne opět několik vzpomínkových setkání. Jedním z těch větších bude určitě další koncert Stage Bottles v pražském klubu 007 na Strahově. Několik akcí proběhlo už minulý týden a další budou samozřejmě následovat. Hodně z nich akcentuje skutečnost, že každý z nás mohl stát na Honzově místě a pokud ne my, tak naši přátelé, o které bychom nechtěli přijít. Reagovat se dá pouze dvěma způsoby: buď nečinně přihlížet zhoršujícímu se stavu, nebo se začít aktivně podílet na jeho řešení!

Protože i my vyznáváme zmíněné druhé řešení, rozhodli jsme se k pátému připomenutí Honzovy památky vydat publikaci o militantních aktivitách antifašistů u nás a v Británii. Z naší strany jde o pár reálných příběhů z každodenního života militantních antifašistů. V britské části jde především o historický pohled, který je v mnohém inspirující.

 

Vychází také limitovaná edice sta kusů triček, která připomínají Honzovu památku. V prodeji budou poprvé právě na koncertě Stage Bottles v sobotu 26. ledna 2013 v Praze na Strahově.

Promo video

 

Nezapomeneme!