Sobota 7/3/2015

Pane magistře předsedo, zamyslete se ještě jednou!

V sobotu proběhl v pražské městské čtvrti Modřany volební sjezd Dělnické strany sociální spravedlnosti, nástupnické organizace soudem rozpuštěné Dělnické strany. Ještě před začátkem akce zveřejnila ČTK informaci, podle které v noci před konáním sjezdu kdosi vybil výlohy restauračního zařízení, ve kterém se měla volební trachtace konat. Předseda Vandas informoval seběhnuvší se novináře o tom, že za útokem stojí s největší pravděpodobností antifašisté, kteří se tímto činem pokusili volební sjezd DSSS zrušit.

Jak předseda Vandas správně zmínil, je naprosto logické hledat za útokem živly antifašistické. Pro antifašisty je fašizující program DSSS logickým cílem. Na druhou stranu by si předseda magistr Tomáš Vandas měl před tím, než začne automaticky připisovat zásluhy pouze jedné jediné straně, položit minimálně dvě otázky:

1. Sám předseda magistr Vandas má o faktických dopadech akcích militantních antifašistů ve spojitosti s aktivitami DSSS určitě velmi jasnou představu. Opravdu si myslí, že pokud by Antifašistická akce s předstihem věděla o místě konání volebního sjezdu, nedokázala by podniknout takový druh aktivity, který by vedl k faktickému zrušení sjezdu? Jak sám předseda Vandas ví - a zažil to koneckonců i na vlastní kůži, možností, jak zrušení akce docílit, se nabízí celá řada.

2. Necháme-li stranou různé konspirace o tom, kdo by mohl stát za tímto útokem - antifašistickým vlkem samotářem počínaje a policejní provokací konče, přímo se nabízí možnost zamířit žalujícím ukazováčkem prstem úplně jiným směrem.

Předseda Vandas si nedávno veřejně posteskl nad kvalitou koaličních partnerů, které si se železnou pravidelností DSSS vybírá, aby se s nimi vzápětí ve zlém po několikaměsíční spolupráci rozešla. Korunovaným králem zrádců DSSS se nejnověji stal Adam B. Bartoš, bývalý komentátor idnes.cz, obdivovatel Václava Klause a donedávna také otevřený sionista - dnes ovšem kovaný antisemita a předseda mikrostraničky snažící se o oživení prvorepublikových tradic Národní demokracie, který s oblibou vystupuje na neonacistických akcích se svými nezáživnými projevy. Adam B. Bartoš vystoupil těsně před volebním sjezdem DSSS s otevřenou kritiku mířící do samého středu DSSS. Ve své kritice Adam B. Bartoš neušetřil ani samotné vedení DSSS a předsedu Vandase dokonce označil za nasazeného agenta. Zda policejního nebo sionistického už předseda Bartoš nespecifikoval.

Staré přísloví říká, že když se dva perou, třetí se směje. Z našeho pohledu by spíš platilo, že když se dva perou, je zajímavé sledovat, kam až jsou dva nepřátele schopní ve vzájemných potyčkách zajít. Pokud se ukáže, že Adam B. Bartoš notně zklamaný odezvou, kterou u členů DSSS jeho apel na opuštění DSSS a k přechodu do Národní demokracie měl, nezůstal u pouhých slov a přešel k činům, bude zajímavé sledovat i druhou část mince. A to, zda adresu Adama B. Bartoše, kterou urputně shánějí jistí pražští neonacisté napojení do struktur DSSS, hodlají využít pouze k tomu, aby matce Adama B. Bartoše popřáli ke svátku matek.