Pondělí 4/4/2011

Osa Berlín - Brno a kouzlo nechtěného

Na 1. května plánují čeští neonacisté, jako každý rok, demonstraci. Místo se pravidelně střídá a letos je na řadě Brno. Akce je pořádána v koordinaci s německou NPD a s podtitulem "proti invazi zahraničních pracovníků". Dnes si ukážeme na některé okolnosti, které přípravu neonacistické akce provázejí.

Neonacisté pořádají své akce 1. května pravidelně od roku 1999. Tehdy se jim podařilo zabrat Střelecký ostrov v Praze. Policie pak za zvuku neonacistického skandování "hoši děkujem" rozháněla neohlášenou demonstraci anarchistů a antifašistů, aby mohl projít rovněž neohlášený průvod neonacistů. Lokalita se střídá podle jednoduchého klíče – v sudém roce se akce koná v Praze, v lichém v Brně. Do roku 2007 se akce konaly pod hlavičkou Národního odporu. V roce 2007 však úřady na základě judikatury Nejvyššího soudu demonstraci rozpustily. Stavěly právě na skutečnosti, že pořádajícím subjektem je právě Národní odpor, neonacisté se proto uchýlili pod křídla Dělnické strany.

Dělnická strana pořádala demonstraci v letech 2008, 2009 a 2010 avšak kvůli neatraktivitě Dělnické strany pro část neonacistické scény a vlivem vnitřních rozporů, měla účast vytrvale klesající tendenci a to tak, že v roce 2010 se v Praze sešla asi stovka demonstrantů ze všech koutů republiky, kteří po zhodnocení situace nakonec upustili i od plánovaného pochodu městem a po projevu se rozešli. Ukázalo se, že akce DS(SS) může mít hojnější účast jen v případě, že se ze situace dá čekat nějaká zábava v podobě konfliktu.

V levo rok 2008, v pravo 2010 aneb najdete 600 rozdílů?

V roce 2011 tak demonstraci pořádají aktivisté Dělnické strany sociální spravedlnosti (a zároveň Národního odporu Brno), ale Dělnická strana není nikde jako pořádající subjekt uvedena. Překvapivá není ani "shoda okolnosti", že webové stránky letošní brněnské neonacistické akce (www.prvni-maj.cz) jsou registrovány na stejnou (smyšlenou) entitu jako web Národního odporu (www.odpor.org). Tento přístup brněnských pořadatelů vzbudil ve vedení DS(SS) z počátku nelibost, kterou nejhlasitěji projevoval zejména místopředseda Štěpánek, nicméně nezbylo jim nic jiného, než se smířit s realitou. Vzpomínka na propadák z roku 2010 byla ještě příliš živá.

Současná situace je tedy taková, že na akci svorně zve DSSS i přiznaně neonacistické weby, a lákadlem akce má být, jak statická část v brněnském parku Koliště, pro kterou si pořadatelé vyřídili zábor veřejného prostranství a shánějí hudebníky a aparaturu, tak i příslib možného průvodu skrz čtvrť Cejl, kdy se nachází několik velkých pavlačových domů s romskými obyvateli.

Podtitulem celé akce je heslo "proti invazi zahraničních pracovníku", které bylo převzato z obdobné akce, kterou ve stejný den pořádají neonacisté němečtí - ostaně web české demonstrace na web německé akce odkazuje. Zde ovšem nastává kouzlo nechtěného. Když si prostudujete texty na stránkách německé akce , zjistíte, že těmi zahraničními pracovníky jsou myšleni zejména Češi, Slováci a Poláci. Ten den totiž končí výjimka EU a Německo musí otevřít svůj pracovní trh všem občanům nových členských zemí EU.

Ukázka z propagačního materiálu k demonstraci NPD

Vzhledem k velikosti a aktivitě české, slovenské a polské neonacistické gastarbeiterské diaspory na Britských ostrovech (ty výjimku jako Německo neměly), kde mimochodem zachraňují koncerty britských neonacistických kapel a nezřídka tvoří tři čtvrtiny návštěvníků koncertů, se dá očekávat, že neonacisté z bývalého východního bloku se budou stěhovat za prací i do Německa. Na tom samozřejmě není nic špatného, jen to v kontextu přihlášení se k odporu německých neonacistů v jejch boji proti oné "invazi zahraničních pracovníků" vyzní poněkud směšně.

Ze života československé neonacistické přistěhovalecké komunity na Britskych ostrovech

Druhou věcí, na kterou rádi upozorníme je záhlaví webu německé demonstrace. V mapce v záhlaví jsou jasně vidět naznačené bývalé hranice Sudet jako součást Německa v hranicích Třetí říše, a Protektorát Čechy a Morava. Podobně jsou na mapě Polska vyznačena bývalá německá území. Ne že by pro anarchistu byl průběh státních hranic nějaký podstatný, ale pěkně se tím ukazuje, jak si "národovci" své "vlastenectví" představují.

Zahlaví webu německé akce

Kam až vlezdoprdelkovství českých neonacistů vůči těm německým z NPD sahá, vtipně ukazuje následující fotka, která byla pořízena před několika málo dny v Německu, kde byla česká delegace pořadatelů brněnské akce: Jiří Dudák (DSSS Kroměříž a aktivista NO Brno) a Erik Lamprecht (séf Dělnické mládeže, aktivista NO Brno) s Katrin Köhler z NPD Chemnitz, která na brněnské akci vystoupí jako řečník. Na fotografii si s úsměvem prohlížejí mapu hitlerovského Německa, opět včetně výrazně označených hranic Protektorátu. Pro své demaskování nemohli udělat brněnští neonacisté více. Snad jen společné zapózovat s fotografiemi vypálených Lidic a Ležáků.

Vzpomínaní na staré zlaté časy, z prava: Dudák, Köhler, Lamprecht a Jakub Svoboda DM Brno