Středa 3/6/2009

NS revoluce v mezích zákona

V souvislosti s koncertem hardcorové kapely Terror předvedli čeští neonacisté neuvěřitelné názorové kotrmelce. O nejlepší důvod k pobavení se postaral Filip Vávra.Na stránkách kampaně Good Night White Pride (GNWP) se objevila informace o snaze skupiny českých neonacistů navštívit 28. května pražský koncert americké HC kapely Terror. Co ale láká nácky na kapelu, která se netají svým odporem k rasismu a v jejíž řadách hraje vedle „bílých“ interpretů také asiat a žid?

Již jsme si zvykli, že neonacisté, standardně trpící nedostatkem vlastních nápadů, tuto svou nedostatečnost řeší vykrádáním image, hudby apod. všeho možného, často naprosto protichůdného. Asi jejich nejúspěšnějším počinem bylo dočasné usurpování si subkultury skinheads, která se paradoxně zrodila na kořenech hudebního stylu ska, který v 60. letech 20. století do Británie importovali jamajští přistěhovalci. V posledních letech lze u neonacistů sledovat trend napodobovat subkulturu hard core (HC). Jelikož ta je však z velké části tradičně angažovaná a protirasistická, neslaví náckové v pronikání do ní velký úspěch. Naopak jejich snaha vyvolala ostrou reakci HC komunity, která dala vzniknout kampani Good Night White Pride (GNWP), jenž se rozšířila i mimo její hranice.

Lukáš Rod, známý pražský neonacista, se již nějakou dobu snaží iniciovat proniknutí neonacistů do HC scény. Již v dubnu vyzval na fóru hooligans.cz své soukmenovce k účasti na koncertu HC kapely Terror. Zapomněl jim však jaksi sdělit, že takhle parta není náckům dvakrát nakloněná a že neodpovídá ani vyžadovaným rasovým měřítkům. Večer 28. května si zřejmě představoval jako počátek ovládnutí HC scény neonacisty. Jeho nadšení však skončilo hned u vstupu do klubu, kde byl společně s ostatními nácky vykázán. A tak jediné, čeho dosáhl, byl další posun ve stmelování HC komunity proti podobných snahám neonacistů a rozšíření kampaně GNWP.

Co by..., kdyby...?
Co by se asi dělo, kdyby se náckové na koncert dostali? Připomeňme, že i samotní členové Terror se vyjádřili, že jsou ochotní fyzicky zasáhnout, „kdyby se tu ti sráči objevili“. To by se jako nejdřív s kapelou poprali a pak na ní pařili? No, jak víme, u nácků je možné cokoliv.

Neonacisti se zálibou v tvrdé hudbě si stěžují, že na koncert nebyli vpuštěni, že šli přeci jen za hudbou. Filip Vávra k tomu napsal na fóru hooligans.cz: „Pokud naše skupina deklaruje, že jde na muziku a nemá v úmyslu válčit, neexistuje zákonnej důvod, jak u vstupu selektovat a ostatní vpustit a nás nikoliv. Je celkem jedno, jestli si nás ta a ta kapela nepřeje, jestli si to nepřejou promotéři nebo pár kundiček v sále. Platí tu nějaký zákony a těma se musíme všichni řídit.“ Pomineme-li zatím směšné ohánění se zákonem, pobaví nás úžasná logika tohoto požadavku. Ať se Vávra nezlobí, že je k smíchu, ale jistě by se také za břicho popadal, kdyby nějaký anarcho-punker napsal: „Naše parta chtěla jít na koncert Weisse Wölfe. Chtěli jsme jen na muziku, neměli jsme v úmyslu válčit. Je celkem jedno, že nás tam kapela ani pořadatelé nechtěli. A ti zlí náckové nás nepustili. Bůů!“ Stejně ubrečeně zní i „glosa“ z pera Filipa Vávry na stránkách Národního odporu, která je podepsaná zkratkou GNLS.

Je skoro až typické, že neonacisti teď nejvíc debatují nad tím, že je někdo označil za „NSHC přizdisráče“, ale naprosto se vyhýbají odpovědi na zásadní otázku: Proč šli na koncert pod hlavičkou GNWP, kde hraje jim nepřátelská a „rasově nečistá“ kapela? Místo potřebné sebereflexe dávají najevo, že se pokusí dostat na další koncert, který proběhne pod hlavičkou GNWP. Na mysl se v této souvislosti dere přísloví „Vyhodíš je dveřmi a oni přilezou oknem“. Je až s podivem, že si náckové nesnaží uchovat alespoň špetku hrdosti.

Revoluce v mezích zákona
Jak již bylo naznačeno, citované Vávrovo vyjádření má i druhý zábavný rozměr. Na zmiňovaném fóru, kam svá slova
napsal, totiž používá přídomek revolucionář. Nehledě na to, že právě on patří u nás k největším propagátorům „bílé, nacionálně socialistické revoluce“, inicioval nedávné pokusy o pogromy a ve své rétorice nešetří tvrdými slovy proti systému. A nyní tohle: „Platí tu nějaký zákony a těma se musíme všichni řídit.“ Možná brzy založí revoluční Stranu mírného pokroku v mezích zákona. Strana tohoto jména již existovala, založil ji Jaroslav Hašek a šlo o recesi. U Filipa Vávry možná půjde o vážně míněný pokus. Rozhodně si počkáme na jeho další názorové kotrmelce. Věříme, že budou stát za to.

Filip Vávra se rád stylizuje do role nekompromisního bojovníka. Realita ale pokulhává, o čemž by mohli referovat i někteří z jeho bývalých přátel, kteří se od něj po osobních zkušenostech odvrátili. Dokázal to i nyní. Ačkoli v klubu na vstupu byli jen organizátoři a pár účastníků koncertu, proti nimž stála početní převaha cca 12 - 16 nácků, byl to právě Filip, kdo po vyslechnutí věty "Vávro, ty dovnitř nejdeš" ihned sklopil zrak a beze slova odešel, zatímco se jeho neonacističtí kolegové ještě pokoušeli hádat. Na stránky Národního odporu napsal "Na příští větší HC koncert v Praze proto přijdeme znovu. A projdeme." a na fóru hooligans.cz rovnou jmenuje datum a jméno kapely, na jejíž koncert hodlá, jak se vyjářil, ďěj se co děj proniknout. Jen opravdový naivka by si myslel, že právě toto není pozvánka pro policii. Čeká snad, že mu pomůže sjednat řád a pořádek dle zákonů současného systému?

Nechtění návštěvníci
Nyní se seznamte s některými neonacisty, kteří chtěli navštívit koncert kapely Terror:

 

 


Lukáš Rod: fotbalový chuligán a přední postava Národního odporu. Inteligentní, neafektovaný, tahoun snah českých neonacistů o proniknutí do HC a writerské subkultury.

 


Filip Vávra: zakladatel Národního odporu, v minulosti souzený za napadení gayklubu a propagaci nacismu. Duchovní otec neonacistických pokusů o pogromy na Romy.

 


Martin Píša: kdysi šéf bývalé pobočky Autonomních nacionalistů v Kolíně (nakonec zbyl s aktivistickými ambicemi jen on). Pořadatel neonacistických festivalů "Potkali se u Kolína", který letos proběhne 20. 6. pod názvem Sumer fest vol. 3.

 


Radek Friml: původem z Náchodska, do Prahy se přestěhoval poté, co s dalšími neonacisty zkopal v opilosti člověka a ten přišel o oko. Jeho kumpáni skončili ve vězení, on vyvázl s podmínkou.

 


Martin Vitásek: pražský neonacista a chuligán. Stíhaný za to, že opilý na ulici pobodal člověka.

 


Jiří Bunda: jeden ze dvou šéfů Autonomních nacionalistů, nahlašovatel pokusu o pogrom na Romy v Janově.