Sobota 18/1/2014

Na Slamníku tam je hej

"... tam hezký holky pivo roznášej", jak praví reklamní text. Hej tam v posledním roce bylo i kapelám, které si s touhle velmi tradiční pražskou hospodu dosud nikdo nespojoval. Kdo bude hrát dnes Na Slamníku a proč avízo na tento koncert nenajdete na stránkách hospody se dozvíte v článku.

Dosud byla hospoda Na Slamníku chápána jako místo, kde se hrají rockové nebo punkové koncerty a které má určitý esprit, který ho spojuje s obdobím undergroundu. Během loňského roku se ale vyprofilovala ještě jedna kategorie, která se začala na Slamníku objevovat. A tento trend má pokračovat i v tomto roce.

Osmého června se Na Slamníku odehrál koncert Squad 96 a Sons of Bohemia. Pro velký úspěch, se pak koncert ve stejném složení odehrál i o čtyři měsíce později, 26. října. O Squad 96 jsme již psali. Další materiál naleznete tady a tady. Medailonek Ladislava Budze alias Loba, zpěváka a zakladatele kapely si můžete přečíst na stránkách DSSS, které je Lobo činovníkem a za kterou také kandidoval ve volbách.

Kapela Sons of Bohemia vznikla původně jako Orlík Revival, ale postupem času se vyprofilovala do samostatné kapely, která hraje převážně pro „vlastenecké“ publikum, což se pozná zejména podle toho, že mezi přídavky nechybí osvědčené fláky českých a slovenských neonacistických kapel jako je Krátky Proces nebo Hlas Krve.

Momentka z vystoupení Squad96 Na Slamníku. Chybět samozřejmě nesmí obligátní výbava "GNLS" z produkce neonacistického obchodu Hatecore shop

Squad.jpg

Protože je třeba železo kout, dokud je žhavé, chystá se na začátek tohoto roku další koncert podobného ražení. Tentokrát to ale bude zajímavější. Ptáte se proč? Protože vystoupí kapely, jejichž jména jste s největší pravděpodobností ještě neslyšeli, ale při tom vlastně tak trochu slyšeli.

Nebudeme Vás napínat. V sobotu 18. 1. vystoupí Na Slamníku kapely Violence Station a Summer Heroes.
 

SumVi.jpg

Zkratka w.b.p. uvedená na plakátě znamená White Boys Prague a v kombinaci se Skins don’t run jde o staré pražské aktivisty, jejichž služební začátky se kladou až do první poloviny devadesátých let a kteří se v minulosti sdružovali kolem legendární kapely Vlajka a kolem pražské pobočky neonacistické organizace Blood and Honour, kteří ovšem na rozdíl od mladších aktivistů této organizace netoužili po veřejných aktivitách a nestali se součástí nástupnického Národního odporu. Do tohoto okruhu patří například i námi několikrát zmiňovaný „Bajba“ Draganovič.

Violence Station
Kapela Violence Station pochází z Děčína a je z obou zmiňovaných kapel na hudební scéně o něco déle. Což znamená, že toho stihla o něco víc. Například vystoupení na Memoriálu pro Iana Stuarta Donaldsona, zakladatele mezinárodní neonacistické organizace Blood and Honour po boku výkvětu české a slovenské neonacistické scény v září 2013.

Kromě toho mají Violence Station za sebou několik koncertů po boku Randall Gruppe. Zajímavé jsou i koncerty, které kapelu teprve čekají. Například Bootboys vol. 4 našeho oblíbence Duchina... A nebo předskakování anglickým Tattooed Mother Fuckers.
 

Přestože jde v zásadě o nováčka na české scéně, kapelu samotnou tvoří ostřílení matadoři děčínské scény. Za zmínku stojí zaprvé bubeník kapely, vstupující pod uměleckým jménem Pepi, který jinak bubnuje v děčínské NSBM kapele Sekhmet, která se nikdy netajila svým obdivem, k děčínské White Power legendě, tedy kapele Ortel, první toho jména (tedy ne k současně hrající kapele stejného jména, která pochází z Plzně). Z ní ostatně pochází basák Violence Station, Jaroslav „Giovanni“ Langer, dříve bubeník Ortel a také jeden z bývalých majitelů děčínského Thor Street shopu.

Violence Station naživo. Giovanni zcela vpravo.

Violence Station.jpg

Summer Heroes
A tím se pomalu dostáváme k druhé kapele večera, která bude hrát nejspíše roli hlavního taháku. Kapela Summer Heroes je na scéně pouze chvilku a má toho tedy za sebou jen minimum. Zajímavý je v zásadě jen proběhlý koncert s kapelou Hubert Macháně 5. 10. 2013 spolu s již zmiňovanými Violence Station a Randall Gruppe a koncert "Rock pro Sokol II." ve Stankově také v říjnu 2013.

Ještě zajímavější je pak koncert, který kapelu teprve čeká 25. 1. na Slovensku, kde si zahrají s takovými esy české a slovenské NS/WP scény, jako je Attack a zejména kultovní formace Krátky Proces Rasťo Rogela. Podle našich informací by na tomto koncertě měl vystoupit i kanadský hudebník Griffin, zpěvák kapel Stonehammer a Aryan a člen kanadské pobočky Blood and Honour.

 

Jak se v zásadě neznámé kaple podařilo tak bleskurychle prorazit do nejvyšších pater jinak velmi podezřívavé White Power scény? Jak už asi tušíte, bude to tím, že ani tato kapela není tak úplně nová. Stačí se podívat na fotografie sestavy a víme, odkud vítr vane.

Summer Heroes předskakují Hubertu Macháně

Už víte? Pokud ne, podívejte se na fotografie téhle vpravdě kultovní české NS/WP kapely:

Vlajka 2009

Vlajka

Vlajka 1999

Vlajka old

Summer Heroes znovu přivádí na česká pódia zpěváka Vlajky Tomáše Filku a kytaristu Vlajky Jakuba Nováka. Druhou kytaru pak hraje Ondřej Smolík, veterán pražské NS skinheadské scény.

Jak je vidět, pod vlivem kapel jako jsou Randall Gruppe se další a další NS/WP kapely snaží o vnitřní přerod, který by jim umožnil vstoupit na pódia bez historického zatížení a spojení s nepříjemnými věcmi. Ono stačí připomenout jeden z největších hitů kapely Vlajky „Zabijem všechny“, kde se zpívá:

Nesmíš věřit všemu co si přečteš v novinách
nemysli že když seš slušnej nemusíš se bát
nás vůbec nezajímá kradeš nebo pracujes
my tě stejně dostanem pro nás jsi jen hnusná věc

ref. Zabijem, zabijem, zabijem , Zabijem všechny ....

Tvůj život nemá cenu to ti řekne každej z nás
proč sakra si myslíš že bych tě mohl mít rád ?
Slzy to nás nedojímá chceme vidět tvoji krev
tahle země bude zdravá ty jseš na ní černej vřed

Žaluj třeba bohu,ten bude stat pri nas
tvoje barva není bílá nebudeš tu dál
Zena, deti nezajima, seber je a tahni pryc
bude válka rasová už se blíží první zteč ref.

Zabijem, zabijem, zabijem , Zabijem všechny ....

Nebo můžeme připomenout stejnojmennou píseň kapely Ortel:

Hájil si negry, Židy, homosexuály,
teďka čekáš na popravu, my tě varovali.
Naše bílé právo, právo šibenice.
Liberalistická vláda, nikdy, nikdy více.

Celkem chápeme, že k takovým textům se dnes mnoho lidí hlásit nechce, nebo alespoň ne veřejně. Možná ale Na Slamníku zazní, protože stejně jako se nikdo nechce veřejně hlásit k textům opěvujícím rasovou nenávist a rasové vraždy, nechtějí se organizátoři koncertu ani veřejně hlásit k celé akci a na webu hospody ji nenajdete.