Pátek 12/6/2009

Mají neonacisté u policie informátory?

www.antifa.cz

Není žádným tajemstvím, že se v řadách policie občas najdou i takoví, kteří mají rasistické názory či přímo sympatizují s neonacisty. Také není nijak překvapující, že někteří z neonacistů mají občas v policejním sboru své známé, kteří někdy přimhouří oko či pustí nějakou informaci. Takové známosti se zpravidla drží pod pokličkou. Výjimkou je Marin Hrach, který se o informace od svého zdroje rád pochlubí.

Martin Hrach není našim čtenářům neznámý. Představili jsme si ho například v článcích
Náckové v armádě - vrchol pokrytectví? a Sídliště Janov, den poté.

Jde o dnes už bývalého profesionálního vojáka z 131. smíšeného dělostřeleckého oddílu z Pardubic, kterému však zjištění, že je aktivním neonacistou, překazilo vojenskou kariéru a armáda mu letos v dubu již neprodloužila smlouvu. Je také častým účastníkem neonacistických demonstrací (například při pokusu o pogrom v Přerově), vůdčí postavou Radical Boys Brux, a autorem většiny videí mobilizujících na neonacistické akce.

Martin Hrach šíří demokracii na misi v Iráku
Jak jsme již psali, několik dní před akcí v Janově Hrach vykládal svým kamarádům, že má exkluzivní informace ohledně příprav a taktiky policie od svých známých - členů pořádkových oddílů z okresních jednotek. S předstihem několika dní na diskusním fóru hooligans.cz vcelku přesně popsal strukturu budoucí policejní akce. Skutečnost, že v době, kdy se akce v Janově odehrávala, seděl u internetu, komunikoval s médii a zajišťoval týlové zabezpečení, dává prostor ke spekulaci, zda od svých přátel v policii neměl i zprávy v reálném čase, které byl schopen předávat neonacistům v poli. Po nezdařeném pokusu o pogrom v Janově následně své soukmenovce Hrach informoval o tom, jak probíhal zásah z pohledu policie a co lze očekávat do budoucna. Více v článku Sídliště Janov, týden poté.

V souvislosti s razií v bytech několika neonacistů, která proběhla 9. června, a touhou Filipa Vávry po medializaci se dostala ven i informace, že čelní neonacisté věděli, že se na ně něco chystá. Zásah však očekávali v období května a lze se domnívat, že se dle toho také zařídili a policie mnoho „závadných materiálů“ při své pozdější akci nakonec nenalezla. V domnění, že policie ze záměru nakonec ustoupila, byli při samotné razii asi trochu překvapení.

Neonacistické hnutí je zadržením několika svých členů rozhořčeno, jelikož si začalo zvykat na svou beztrestnost. Do této nálady přispěl Martin Hrach informací od svého zdroje z policejních řad. Zveřejnil interní metodický pokyn, na co se mají policisté při razii na neonacisty zaměřovat.

Policie se snaží udělat z této poněkud teatrální razie ukázkový případ svého tvrdého postupu proti „extrémistům“. Lze se však domnívat, že možná skončí dalším fiaskem, jako to bylo s odfláknutým pokusem ministerstva vnitra o zákaz Dělnické strany. Nasvědčuje tomu vyznění dnešní tiskové konference, kde se policie něměla moc čím pochlubit. Možná by nebylo od věci, aby si policie zametla před vlastním prahem. A to nejen v otázce neonacistů.

Dokument zveřejněný na stránkách Radical Boys Brux