Pondělí 17/10/2011

Kohout ve Šluknově neuspěl

Lukáš Kohout je mnohovrstevnatá a těžko čitelná osobnost. Možná je to rasista, možná je podvodník, nastrčená loutka ovládaná z vyšších pater politiky, spolužák ze zvláštní školy nebo mluvčí "slušných lidí" na severu Čech. Určitě je ale exhibicionista, vyhledávající davovou a mediální pozornost. Právě ta však začíná rapidně slábnout, stejně jako řady těch, kteří věří jeho receptu na frustraci a bídu v podobě rozdmýchávání nenávisti. Velkou roli sehrál lidmi z Varnsdorfu odhalený pokus o podvod, kdy Kohout přesvědčoval své okolí, že dostal za organizování demonstrací pokutu v astronomické výši a chtěl pořádat veřejnou sbírku na její úhradu. V této souvislosti nemůžeme skrývat i uspokojení, plynoucí z vývoje poslední Kohoutovy demonstrace, pořádané tuto sobotu 15. října ve Šluknově.

Akce se konala ve stejný den, jako Festival pro radost ve Varnsdorfu. Ten přilákal dav lidí, včetně spousty dětí, a to jak takzvaně bílých, tak romských. Plné náměstí, užívající si program, ve kterém nechybělo ani vystoupení dětí z místních ubytoven (které mimochodem předvedly například break dance na velmi vysoké úrovni), glosoval rádoby ironicky Kohout slovy: "No, tak, je to pěkný, jen ať ukážou, jak si ty jejich děti hrajou." Děti bez ohledu na etnikum skutečně předvedly, jak si umí hrát - tančily, zkoušely chůzi po laně, vyráběly dýňové strašáky…
Prostě typické chování nepřizpůsobivých a démonizovaných.

Kohout se ostatně seknul i ve svém sebevědomém rozhodnutí akci ve Šluknově, naplánovanou na stejné odpoledne, nerušit. Na náměstí městečka, které dalo jméno celému výběžku, dorazil v doprovodu několika nohsledů. Kromě této partičky však další z těch, které by Kohout označil jako "přizpůsobivé", na náměstí vidět nebylo. Dorazilo naopak několik desítek místních, především Romů a Romek, kteří s jeho proslovem vyjadřovali nesouhlas. Nesouhlasně bučící dav zaplnil prostranství před pódiem. Jeden z přítomných mužů se ke konci proslovu málem neudržel a vyzval Kohouta "na férovku".

Pochod, který byl naplánován po demonstraci, nakonec Kohout zrušil - údajně proto, že nechtěl ohrožovat případné účastníky a přidělávat práci policii. Ve skutečnosti ale poprvé opravdu výrazně narazil. Na první pohled bylo totiž zřejmé, že by s ním nikdo pochodovat nešel. Jednak svolal další ze svých nenávistných akcí v den, kdy jen o pár kilometrů vedle lidé dokazovali, že nenávisti mají dost, jednak si vybral špatnou lokalitu. Podle vyjádření místních spolu lidé všech etnik žijí po generace vedle sebe, mnoho rodin je smíšených, proto tu nikdo na jednoduché dělení podle barvy pleti nevěří. Navíc přímo ve Šluknově není žádná ubytovna, tedy místo, ve které by město a policie mohlo Romy a Romky zavírat a činit tím z nich neviditelné.

Kohout jednoduše v sobotu nenašel následovníky, kteří by podporovali jeho řešení, spočívající v zastírání širších sociálních problémů a ve zdůrazňování etnických rozdílů. Kromě toho se také možná poprvé podíval tváří v tvář těm, které chtějí on a jeho příznivci zastrašovat. Romové a Romky ze Šluknova a okolí mají náš obrovský respekt. I přes šikanu, kterou zakoušejí od policie (neustálé, opakované a bezdůvodné kontrolování dokladů či vyhrožování, že když neposlechnou a v době demonstrací opustí domovy, policie přestane Romy a Romky ve Varnsdorfu chránit před rasisty a neonacisty) se rozhodli ukázat, že nejsou neviditelní, že nejsou jednotná, nepřizpůsobivá masa, kterou je možné vykreslit jako pravý opak "slušného bílého člověka". A ukázali to velmi kultivovanou formou, která dokazuje obrovskou míru sebeovládání. Kdo z nás by dokázal nevybuchnout, kdyby mu Lukáš Kohout do očí tvrdil něco o jeho etniku, rodině či městu?

Děkujeme tedy organizátorům Festivalu pro radost, ale především všem lidem všech etnik, kteří se objevili ve Varnsdorfu a Šluknově. Nebáli se ukázat, že ne každý chce situaci řešit nenávistí a že představa Lukáše Kohouta o tom, jak by měl vypadat slušný, přizpůsobivý občan, která zřejmě vychází z něj samotného, není obyvateli Šluknovska ani zdaleka sdílená. Doufáme, že rostoucí počet kauz, dokládajících nesolidní jednání Lukáše Kohouta, mluvčího takzvaných slušných občanů, povede k dalšímu poklesu podpory a že další nenávistné demonstrace a pochody se pro Kohouta stanou podobným fiaskem, jako akce ve Šluknově.

Zatímco ve Šluknově se Kohout a spol. neúspěšně snažili šířit nenávist, ve Varnsdorfu lidé ukázali, že sobota se dá strávit i jinak.