Středa 3/10/2018

Kdo si pase Slušné lidi?

Napojení brněnského politického hnutí „Slušní lidé“ na partu násilnických nazichuligánů Johny Kentus Gang je dnes už věcí veřejnou. Do brněnských komunálních voleb „Slušní lidé“ kandidují na společné kandidátce s projektem „Soukromníci“ odsouzeného korupčníka a miliardáře Ivo Valenty. V dnešním článku se podíváme na něj, ale i na další zákulisní hráče hnutí s vazbami na ODS a ANO.

O ultrapravicovém hnutí „Slušní lidé“, kandidujícím v letošních komunálních volbách, jsme letos už jednou psali v souvislosti s narušením hry „Naše násilí a vaše násilí“. Popsali jsme netradičním spojenectví opakovaně trestně stíhaných nazi chuligánů z JKG s katolickými konzervativci. Skupina „Slušní lidé“ draftující svoje členy zčásti z okolí dříve nejaktivnějšího a nejbrutálnějšího nazi-chuligánského gangu Johny Kentus Gang (JKG), zčásti z prostředí brněnských tělocvičen, kandiduje do brněnských komunálních voleb. Slušní lidé si svůj vstup do politiky připravovali sérií provokací ve veřejném prostoru, které se pohybovaly na hraně přiblblé recese a fyzického zastrašování. Jako cíl své šikany si vybrali původně recesistické sdružení Žít Brno, která po transformaci do politické strany získalo několik mandátů v komunálních volbách roku 2014. Žít Brno bývá „Slušnými lidmi“ napadáno pro kde co, především za podporu bydlení pro chudé lidi v rámci mimořádně úspěšného a mezinárodně oceňovaného projektu Rapid Rehousing. Pokud se ale podíváme na aktivity „Slušných lidí“ blíže, uvidíme, že skutečným problémem bude zřejmě něco jiného — a to tažení Žít Brno proti hazardnímu byznysu.

Miliardář, který si koupil „Slušné lidi“

„Slušní lidé“ se již dříve snažili získat podporu u ODS, společné aktivity ale realizovali pouze na lokální úrovni při spolupráci s židenickou buňkou ODS vedenou Romanem Vašinou. Do nadcházejících voleb ale vstupují s projektem moravského šíbra a gaunera namočeného do řady korupčních skandálů devadesátých let, pravomocně odsouzeného za korupci ve fotbale ve známé kauze „Ivánku kamaráde“ a hlavně jedné z nejvýraznějších postav českého hazardního byznysu. Tou postavou není nikdo jiný než majitel sázkové společnosti Synot Ivo Valenta.

Zdeněk „Gauny“ Pernica se dlouhodobě snaží vetřít do přízně ODS. Povedlo se mu to ale jen u Židenické buňky. Na fotce s Václavem Klausem mladším (vlevo) a Petrem Fialou (vpravo)
Zdeněk „Gauny“ Pernica se dlouhodobě snaží vetřít do přízně ODS. Povedlo se mu to ale jen u Židenické buňky. Na fotce s Václavem Klausem mladším (vlevo) a Petrem Fialou (vpravo)

Ivo Valenta postupně vybudoval z firmy Synot nadnárodní sázkové impérium, jehož obrat jen v Česku činí 10 miliard korun ročně. Časem mu začalo být ovšem podnikání malé a jako řada dalších miliardářů se rozhodl koupit si svůj podíl na státním aparátu. Podobně jako Andrej Babiš si ovšem uvědomuje nedocenitelnou úlohu médií v politickém boji a rozhodl se pro akvizici Our media a.s., která spravuje specifický ekosystém různých obskurních dezinformačních, konspiračních a často rasistických portálů od Protiproudu Petra Hájka (bývalého tiskového mluvčího Václava Klause) po nechvalně známé Parlamentní listy. Ve sférách populistické ultrapravice se ostatně Valenta pokoušel uchytit už před dvěma lety, kdy jeho Strana soukromníků postavila společné kandidátky se Stranou svobodných občanů vedenou Petrem Machem. Přes masivní podporu pofidérních médií v čele s TV Šlágr se ale setkala s neúspěchem.

Ivo Valenta
Miliardář v hazardním byznysu, který vyvádí zisk z Česka do daňových rájů, a odsouzený korupčník Ivo Valenta

Nejen, že si Valenta vybudoval svoje bohatství ze závislosti na hazardu, ještě si svoje zisky pojistil tím, že svoje firmy přesunul do daňových rájů na Kypru a Kajmanských ostrovech, aby nemusel platit do společné kasy. Mimo jiné třeba na náklady negativních dopadů závislosti na hazardu, který přináší sociální vyloučení, chudobu, ale i zvýšenou kriminalitu. Nadto ještě Valenta dnes vede arbitráž proti České republice a požaduje miliardu za ušlý zisk z regulace hazardu.

Když si to shrneme, tak je poměrně komické, že se sdružení „Slušní lidé“, které se snaží působit jako národovecké a vlastenecké, spojilo s pravomocně odsouzeným podvodníkem, který svůj byznys postavil na lidech závislých na hazardu, svůj pofidérně nabytý majetek vyvádí z Česka do daňových rájů, aby nemusel přispívat na společné náklady. A nakonec ještě stát žaluje u mezinárodního soudu o miliardu korun, o které měl přijít regulací hazardu. Proti komu jinému než proti takové pijavici by autenticky národovecké hnutí mělo vystupovat?

Podvodníkovi pěšáci

„Slušní lidé“ jsou bandou rváčů pocházející z prostředí brněnských tělocvičen, kteří jsou personálně propojeni s nazi-chuligánským gangem JKG. Řada z nich má na svých kontech flastry za násilnou trestnou činnost (jako například Michal „Kalich“ Rychlý) nebo propagaci antisemitismu a násilné trestné činy (jako Radek Pokora). Nedělá jim problémy organizovat akce spolu s otevřenými neonacisty, jako je Jiří Dudák.

Jiří Dudák na společné protestní akci se „Slušnými lidmi“. Na další fotce v soukromí.
Jiří Dudák na společné protestní akci se „Slušnými lidmi“. Na další fotce v soukromí.

Jiní jsou zas řadoví nazichuligáni Zbrojovky jako Jakub „Muska1488“ Musil, který kandiduje za Slušné lidi a Soukromníky na 22. místě. Výkvět kandidátky doplňuje i kandidát Ludvik Kummer, který umožnil katarskému princovi, aby z České republiky utekl před trestem za sex s nezletilými zpět do Kataru a vyhnul se tak vězení. Karel Provázek, jeden z velmi aktivních členů „Slušných lidí“, který se účastnil „trestných výprav“ do liberálně profilovaných brněnských restaurací, je dokonce profesionálním vojákem. V našem kontextu je ovšem zajímavější to, že řada těchto lidí pracovala v prostředí vymáhání pohledávek, ale především v ochrankách heren. Zřejmě odsud pochází i kontakty na Valentu, rozhodně je ovšem spojuje jejich společný nepřítel — původně recesistické uskupení Žít Brno, které úspěšně a poněkud překvapivě vstoupilo do komunální politiky s hlavním bodem programu, kterým byla regulace hazardu.

Kandidát za „Slušné lidi“ a nazichuligán Jakub Musil s kamarády, kteří si dopřávají nenápadný heilíček. Na druhé fotce v oblíbené nazi značce Thor Steinar. Po pravé ruce Jakuba Musila stojí další nazichuligán Lukáš Lebeda z JKG a Cheeky Boys.
Kandidát za „Slušné lidi“ a nazichuligán Jakub Musil s kamarády, kteří si dopřávají nenápadný heilíček. Na druhé fotce v oblíbené nazi značce Thor Steinar. Po pravé ruce Jakuba Musila stojí další nazichuligán Lukáš Lebeda z JKG a Cheeky Boys.

 

Facebookový příspěvek, který sdílela kandidátka za „Slušné lidi“ Andrea Sýkorová, ukazuje, že v řešení uprchlické krize mají „Slušní lidé“ jasno.
Facebookový příspěvek, který sdílela kandidátka za „Slušné lidi“ Andrea Sýkorová, ukazuje, že v řešení uprchlické krize mají „Slušní lidé“ jasno.

Domníváme se, že právě aktivní vystupování Žít Brno proti byznysu miliardáře Ivo Valenty je skutečným hlavním důvodem aktivity Slušných lidí a stejně tak jejich podpora ze strany Valentových „Soukromníků“. Kvůli tomu nyní můžeme v přímém přenosu sledovat pokus o vertikální integraci neofašistického hnutí s vazbami na šedou zónu hazardní ekonomiky s přesahy do kriminálního prostředí. Bez obalu řečeno, podvodníci a neofašisté se spojují ve snaze ovládnout brněnskou politiku.

Nejvýraznější tvář „Slušných lidí“ je Zdeněk Pernica (přezdívaný Gauny nebo Gauner) známý svými přiblbými komixy s Hitlerem, Belmondem a vojáky wehrmachtu. Gauny je také bezesporu úspěšný fighter s jistým charismatem, který dokáže mobilizovat především bandu rváčů z prostředí brněnských tělocvičen.

Nicméně nikomu nemohlo ujít, že Gauny, pokud vystoupí z bezpečného kruhu svých loajálních podporovatelů či za hranice internetového fóra, dá stěží dohromady kloudnou větu. Jako příklad jeho politické neschopnosti můžeme úvést jeho fiasko při debatě s hnutím Žít Brno v židenickém Dělnickém domě. Gauny na Žít Brno dlouhodobě nevybíravě útočil kvůli inovativnímu a na české poměrně nevídaně úspěšnému projektu ukončování bezdomovectví Rapid Rehousing. Žít Brno zvedlo hozenou rukavici a rozhodlo se uspořádat veřejnou konfrontaci. Gauny nabídku přijal, ale na místě nebyl schopen sám diskutovat a na pódium za sebe poslal Viktora Lošťáka. Pernica svoje vystoupení korunoval naivně bezelstným přiznáním, že celé věci ve skutečnosti nerozumí. Poté se vytratil jak pára nad hrncem a celou debatu už nebyl schopen komentovat ani v diskuzi.

Šedá eminence Slušných lidí

Ačkoliv Pernica působí jako vůdce „Slušných lidí“, podle našich informací je v pokusu Iva Valenty zaseknout drápky do brněnské politiky pouhým maňáskem pro média, který dokáže se svou bandou tupounů v teplákovkách udělat rozruch. V pozadí stojí ovšem někdo jiný. Hlavním organizačním tahounem vstupu do politiky je další ex-člen JKG Jan Tkadlec.

Jan Tkadlec (vlevo) na fotce s kamarády.
Jan Tkadlec (vlevo) na fotce s kamarády.

Tkadlecovo jméno pro nás není neznámé. Je to známý snámý štamgast proslulé neonacistické hospody „U Švéda“ a spolužák tamního barmana a dalšího člena JKG známého pod přezdívkou „Kadet“. Jan Tkadlec působil jako někdejší jednatel bezpečnostní agentury One Security, do které najímal své přátele z řad chuligánů a neonacistů. Ve skutečnosti ale firmu spíš reprezentoval navenek a skutečnou práci prováděl neonacistický chuligán Luděk Hrubý, alias „Bandita“. Recidivista Hrubý potřeboval bílého koně, protože měl trestní rejstřík zaplněný řadou trestných činů.

One Security poskytovalo služby i brněnské Zbrojovce, ale najímání nazichuligánů vedlo k řadě násilných incidentů, které vyvrcholily brutálním zmlácením vlastního fanouška v roce 2011. Po incidentu na stadionu vypověděla Zbrojovka bezpečnostní agentuře smlouvu, ta se následně přejmenovala na Complete Solution a Jan Tkadlec s Luďke Hrubým v ní přestali působit. Jednatelskou pozici tehdy převzal Karel Jarůšek, bývalý fotbalový reprezentant, trenér brněnské Zbrojovky a také bývalý senátor za ODS.

Tkadlecův kumpán Luděk „Bandita“ Hrubý z doby působení v bezpečnostní agentuře One Security
Tkadlecův kumpán Luděk „Bandita“ Hrubý z doby působení v bezpečnostní agentuře One Security

Po neslavném opuštění vedení bezpečnostní agentury One Security se Jan Tkadlec pokoušel dále podnikat v oboru prostřednictvím vlastní agentury PP Security (firmy PVDM Trade a PVDM Facility Services), která v současnosti není příliš aktivní. Časem z branže, kde si nevybudoval zrovna skvělé renomé, odešel a raději se rozhodl vstoupit do politiky. Ne přímo, ale jako zákulisní hráč.

V roce 2015 založil spolu s židenickými politiky Jiřím Kyjovským (Šimičáci) a Karlem Bernáškem (ČSSD) spolek SAZE, jehož je místopředsedou. Skrze tento spolek pořádal různé místní akce často spolu s židenickou ODS. V rámci „humorného odkazu“ na propojení spolku s nazi-chuligánským gangem JKG organizovali s židenickou ODS Jarní komunální gruntování 2017 (JKG 2017). Podle našich informací je ex-JKG Jan Tkadlec pravá ruka předsedy židenického místního sdružení ODS a bývalého starosty Romana Vašiny. Vašina Tkadlece neváhá zvát na oficiální schůzky místního sdružení, kde mu nechává hlavní slovo.

Jan Tkadlec (vpravo) ve vybrané společnosti. Zleva: Karel Bernášek (ČSSD), Aleš Mrázek (ANO), Jiří Kyjovský (Šimičáci), Roman Vašina (ODS), Martin Mihola (ANO)
Jan Tkadlec (vpravo) ve vybrané společnosti. Zleva: Karel Bernášek (ČSSD), Aleš Mrázek (ANO), Jiří Kyjovský (Šimičáci), Roman Vašina (ODS), Martin Mihola (ANO)

Samotný Vašina je ve vlastní straně extrémně neoblíbený a mnoho spolustraníků z ODS nelibě nese jeho koketování s neofašisty. V soukromém rozhovoru ho neváhají označit za notorického lháře a rasistu. Další členové strany by nejraději rozpustili celou židenickou pobočku. Zřejmě i z tohoto důvodu byl Vašina potichu odsunut na kandidátní listině do magistrátu na nevolitelné 18. místo, přestože byl dlouhé roky starostou městské části. V komunálních volbách v samotných Židenicích ovšem zůstává jedničkou na kandidátce a ukazuje na neochotu nebo neschopnost ODS svoje fašizující členy řešit.

JKG v komunální politice? ANO

Nazichuligánský oldschooler z JKG Jan Tkadlec ale nemá vztahy pouze s brněnskou ODS. Všímáme si i jeho vztahů s hnutím ANO. Pokud nepočítáme zdokumentovanou účast židenického místostarosty Aleše Mrázka a uvolněného radního Martina Miholy na akcích SAZE, bylo to právě ANO, které za podivných okolností dohodilo Tkadlecovi teplé místo jednatele v Černovických pískovnách. Jak můžeme vidět ze zápisu zastupitelstva, na jednání v dubnu 2016 byl Jan Tkadlec do vedení pískoven dosazen, aniž by byl představen zastupitelům: „[…] p. Tkadlec je bohužel pracovně zaneprázdněn. S nominací souhlasí, je to nominant za hnutí ANO 2011, nepohybuje se v politickém prostředí je spíše manažer, bude posilovat bezpečnostní a obchodní činnosti a také obnovu vozového parku.“

Přestože si Jan Tkadlec kolem sebe evidentně vybudoval spletitou síť politických vazeb, sám nekandiduje a na veřejnosti nevystupuje. Místo toho za sebe nechává špinavou práci dělat své bývalé kolegy z JKG, kteří o jeho machinacích možná ani nevědí. Před komunálními volbami do brněnského magistrátu tak můžeme vidět pokus o spolčení zločinců, od neofašistických mlátiček po odsouzeného podvodníka a miliardáře podnikajícího v hazardním byznysu — a to vše za pomoci místních organizací ODS a ANO. Spolknou brněnští tuhle otrávenou návnadu?