Úterý 23/9/2008

Kandidáti DS: Plzeňský a Karlovarský kraj

www.antifa.cz

Další díl seriálu o kandidátech Dělnické strany (DS) do krajských voleb se odehrává tentokrát na západě Čech. Do hlavních rolí byli obsazeni opět neonacisté. Některé jsme vám již v minulosti představili, další budou mít v souvislosti s podzimními volbami svou premiéru.

Proces sblížení Dělnické strany s neonacisty neminul ani západní Čechy. V Karlovarském kraji jde především o představitele skupiny Národní odpor Karlovy Vary (NO-KV), v plzeňské regionu se zas na kandidátce objevují jedinci z Autonomních nacionalistů Plzeňsko (AN-P). Pojďme si blíže představit některé z nich. Nejprve ty za Plzeňský kraj:

Václav Bureš - 32letý kuchař z Přeštic se stal počátkem roku 2008 neonacistickou celebritou. Mediální pozornost si získal svým pokusem o provokaci na výročí odsunu plzeňských Židů do koncentračních táborů. Přes prvotní zákaz a velký odpor místních lidí nakonec svůj pochod kolem plzeňské synagogy za pískotu naštvaných Plzeňáků uskutečnil. Bureš se dříve účastnil například vzpomínkových pochodů za nacistického válečného zločince Rudolfa Hesse v Německu. Dnes je vidět na většině akcí, které pořádají neonacisté, zpravidla zamaskovaný a s kamerou v ruce. V minulosti byl také členem ODS v Plzni. Více se o něm můžete dozvědět v článku Václav Bureš: Na demonstraci si vezměte zbraně.


Václav Bureš řečnící na své demonstraci 1.března 2008 v Plzni. Fanatický výraz nesmí chybět. Na dalším snímku jako „maskovaný dokumentarista“ na pietní akci za nacistické vojáky, kterou uspořádal 29.března 2008 v Jihlavě Národní odpor Vysočina.

Petr Andrle – neonacista a známý násilník z Rokycan, kterého jsme vám již představili v článcích Dělnická strana káže vodu a pije víno a AN Plzeňsko - bílá síla. Petr Andrle v současné době přispívá na webové stránky Národního odporu a Autonomních nacionalistů především svými reportážemi nejen z lokálních neonacistických setkání, ale i ze zahraničních akcí. Aby o jeho ideové orientaci nebylo pochyb, nechal si na ruku vytetovat tzv. Schwarze Sonne, mezi neonacisty oblíbený symbol, v minulosti užívaný nacistickou organizací Thule. V Německu je zakázaný.

Na starším snímku Petr Andrle v tričku americké neonacistické kapely Teardown, vpravo jeho nové tetování s motivem Schwarze Sonne.

Petr Bratrych – vedle Tomáše Babky jde o jednoho z hlavních tahounů Autonomních nacionalistů v Plzni. O obou jsme již informovali v článku AN Plzeňsko - bílá síla.

Vlastimil Budín – další z rokycanských neonacistů, jehož fotografii si můžete také prohlédnout v článku AN Plzeňsko - bílá síla.

Michal Jirásek – k nalezení tamtéž.

Jonáš Sedláček – 19letý neonacista z Plzně, který se začal více angažovat počátkem roku 2008. Vidět jste ho mohli na mnoha letošních demonstracích, které pořádali neonacisté, například 1. března 2008 v Plzni, 1.května 2008 v Praze, 14.června 2008 v Děčíne, 26.července 2008 ve Svitavách či naposledy 6.září 2008 v Rokycanech na protiromské akci, kde si pár desítek neonacistů v rychlosti a za nezájmu veřejnosti vyslechlo proslov z úst výše zmiňovaného Petra Andrleho. Jonáš Sedláček nechyběl ani na nevydařeném festivalu, který pořádali brněnští neonacisté a neonacistky 2.srpna 2008 v Ochozu u Brna.

Jonáš Sedláček v tričku stěžejní neonacistické kapely Skrewdriver a na setkání neonacistů v Plzni 1.března 2008.

Pavel Andrle – 22letý neonacista z Plzně, který kráčel v čele prvomájové demonstrace DS. Ačkoli se drží spíše ve stínu svých soukmenovců, na kandidátce DS obsadil třetí pozici. Účastní se neonacistických prvních májů, loni v Brně a letos v Praze. S Petrem Andrlem dorazil 26.července 2008 do Svitav na demonstraci na podporu Vlastimila Pechance, který byl odsouzen za vraždu Roma. Nechyběl ani na protiromském mítinku AN-P v Rokycanech 6.září 2008, či na hokejbalovém turnaji, který 12.července 2008 pořádal známý plzeňský neonacista Jaroslav Brož.

Pavel Andrle při policejním rozpuštění neonacistického koncertu 20.října 2006 v Plzni a tamtéž při protižidovské provokaci 1.března 2008.

Tomáš Budín – 25letý neonacista z Rokycan. Patří mezi ty méně aktivní, přesto se občas účastní i veřejných akcí neonacistů, například 1. května 2004 v Praze pod taktovkou Národního odporu, 19.ledna 2008 na demonstraci pořádané Autonomními nacionalisty v Praze či na akci Václava Bureše v Plzni 1.března 2008.

Tomáš Budín v tričku legendární neonacistické kapely Skrewdriver. Na dalším snímku na demonstraci Vlastenecké fronty 28. října 2003.

Daniel Jedlička – zmatený mladík z Plzně, ideově oscilující mezi českým vlastenectvím a germanofilním neonacismem.


Nyní se zaměříme na kandidátku DS do krajských voleb v Karlovarském kraji. Není sice tak početná jako ta plzeňská, ale aktivní neonacisty na ní rovněž nalezneme.

Jiří Froněk – na kandidátce DS figuruje jako číslo dvě. Narodil se v roce 1984, bydlí v Karlových Varech a jde o čelní postavu karlovarské pobočky Národního odporu. Není tedy divu, že jsme ho mohli potkat jako pořadatele na prvomájové manifestaci DS. Pořadatelskou službu tehdy tvořili převážně aktivisté Národního odporu (více v článku Kdo jsou Ochranné sbory Dělnické strany?).

Jiří Froněk v mikině white power r’n’r kapely Youngland a jako maskovaný člen pořadatelské služby (s bílou páskou na rukávu) na letošní prvomájové akci DS.

Lucie Vyklická – pochází z Řečkovic u Brna, v současnosti bydlí se stejně starým Jiřím Froňkem. Svého partnera následovala i na kandidátce DS do krajských voleb.

Zdeněk Strnad – 26letý neonacista z Karlových Varů. Blízký přítel Jiřího Froňka.

Zdeněk Strnad (uprostřed) ve společnosti kytaristy neonacistické kapely Hlas Krve, Michala Kuráka (vpravo).

Michal Hudák – 22letý neonacista, taktéž z Karlových Varů.

Tolik stručné představení některých neonacistů na kandidátkách DS v západních Čechách. A na závěr jsme si dovolili lehce upřesnit předvolební leták Václava Bureše. Jak je vidět, dopustil se v něm jistých nepřesností. Snad nám to nebude mít za zlé.

Předvolební leták Václava Bureše...

...a zde po malém upřesnění.