Čtvrtek 21/12/2006

Jsme rádi, že nemusíme být u všeho

www.antifa.czV poslední době hýbe pražskou punkovou a skinheadskou scénou kauza, která se nás žel začala dotýkat. Považujeme tedy za vhodné se k ní také vyjádřit, ale nechceme se do této aféry zbytečně více zaplétat pomluvami a nepodloženými informacemi. Shrneme tedy pouze základní fakta.

Jedna ze známějších postav české skinheadské scény Vláďa Červený (provozovatel portálu streetpunk.cz a majitel obchodů Bulldog shop a Brokenheart v Praze) si v říjnu 2005 založil s několika skins z jeho okolí skinhead-rockovou kapelu s názvem Disdainful.

Disdainful měli v lednu 2007 hrát v klubu 007 na Strahově. Management klubu dostává několik anonymních e-mailů a telefonátů, aby koncert zrušil, protože členové kapely údajně podporují fašisty. Disdainful z těchto věcí začali obviňovat skupinu lidí pohybující se v pražské subkulturní scéně. Koncert byl následně opravdu zrušen. Disdainful se tedy vytasí s dalším pokusem a začínají šířit nové lži o tom, že za pomluvami stojí Antifašistická akce (AFA). Celá věc by nestála ani za reakci, ale právě z důvodu tohoto špinavého osočení pociťujeme potřebu se k celému problému vyjádřit. Rádi bychom zdůraznili, že za anonymními telefonáty a e-maily nestojíme!

Jádro pudla

Dostáváme se k jádru problému. Tři protagonisté z této kapely ve scéně známí jako Peddy, Kish a Ája
provozují web Backstreetbattalion.com, kde zveřejňují rozhovory se zahraničními skinhead/punkovými
kapelami. Ještě než se podíváme na některé z nich blíže, vrátíme k článku o skinheads, který nedávno vyšel na Antifa.cz. Část o "apolitických" patriotech a antikomunistech je v tuto chvíli více než výstižná a stojí za připomenutí:

"Pravda ovšem je, že mezi tradiční skinheads se snaží proniknout někteří neonacisté. Ne každý bonehead vydrží být neonacistou dlouho a když neonacismus vyprchá, mnohý z nich se přirozeným vývojem dostane na apolitické pozice. Na druhé straně existují lidé, kteří se mezi apolitické skinheady snaží proniknout zcela cíleně bez toho, že by své neonacistické myšlenky opustili. Tito lidé pochopili, že jako otevření neonacisté nezískají velkou popularitu a zkouší se uchytit u nejbližších subkulturních „sousedů“. Některým se to daří – příkladem mohu být kapely jako Kampfzone z Německa, Lions Pride a Les Vilains z Belgie nebo Steelcapped Strenght a The Jinx ze Švédska, přičemž některé staré britské kapely jako třeba Condemned 84 a Combat 84 mají k této formě blízko alespoň v tom smyslu, že na jejich koncertech se potkávají apolitičtí i rasističtí skinheadi. Všechny tyto kapely se tváří jako „apolitické“ a při tom hovoří otevřeně o nacionalismu, odporu proti „levici“ (což je pro ně hodně gumový termín, do kterého se vejde leckdo, nebo přesněji řečeno kde kdo), odporu proti imigrantům a obecně proti barevným a občas třeba zahrají na nějakém tom neonacistickém shromáždění. Při tom všem se neustále dovolávají skinheadských tradic, čímž imponují nemalé části hlavně mladých skinheadů. Někdy se také odvolávají na myšlenku RAC a tvrdí o sobě, že jsou antikomunističtí, což také zní mnoha lidem dobře. Při tom ovšem přesně následují původní myšlenku RAC, totiž stát se oficiální platformou neonacismu, pouze pod přijatelným názvem."

Álib agil

Právě s kapelami Kampfzone, Lions Pride, Combat 84 a The Jinx můžeme najít rozhovory na stránkách Backstreetbattalion. Rozhovor s Kampfzone, kde klidně kapela přiznala, že odehrála koncert s čistě neonacistickou kapelou Celtic Warrior, byl raději po určité době smazán. Nejspíš si už sami tvůrci webu řekli, že tohle je moc okaté. Zajímavé také je, že kytarista/zpěvák "DP" z The Jinx je bývalý člen nazipunkové kapely Midgårds Söner. Další kapely na webu Backstreetbattalion, které stojí za zmínku jsou:

Battle scarred - kytarista kapely "Jocke" který nechvalně proslavil švédskou psychobilly kapelu Pitbullfarm. A nebo Better off crazy - rozhovor s bubeníkem Johnem "Grinny" Grintonem - spoluzakladatelem britské white power kapely Skrewdriver a členem Národní Fronty.

Dále např. Lions Pride – ultranacionalistická kapela z Belgie známá svými „patriotickými“ a antikomunistickými postoji. Společně s Kampfzone přijali pozvání Martina Korce a v roce 2004 v Brně odehráli koncert s Randall Gruppe a Squad 96. Že se jednalo o čistě neonacistický dýchánek a ne žádnou „streetpunkovou“ akci netřeba dodávat.

Retaliator – rozhovor s touto kapelou si můžete přečíst v nacistickém zinu Made in Pressburg, „pěkně“ se zde vyjadřují zejména ohledně přistěhovalectví. Někteří členové kapely hráli v kapele Condemned 84, Retaliator nahráli split CD s poměrně známou polskou RAC kapelou The Gits.

Následuje rozhovor s Peterem z hudebního labelu Pure-impact.com, kde vedle apolitických kapel vycházejí
také RAC a otevřeně nacistické kapely. Několik z kapel na Backstreetbattalion.com vyšlo právě na tomto
labelu. Rozhovory s některými kapelami, které zmiňujeme vyšli také na webu www.streetpunk.cz. Mimo jiné zde vyšel i rozhovor s Peterem z Pure Impact, který vzbudil vášnivou debatu. Debata čtenářů tohoto rozhovoru.

Co říci závěrem?

Lidé okolo Disdainful mají zálibu v poslouchání RAC kapel a kapel tzv. "na hraně". Jejich záliba ovšem přerostla v otevřenou podporu, čímž provozování takového webu bezpochyby je. Lidé od Backstreetbattalion se můžou bránit "nejsme fašisti, rasismus ani neonacismus nepropagujeme" a budou mít pravdu. Také tady nikdo netvrdí, že jsou náckové. Problém, ale je prostředí ve kterém tyto kapely, kterým tento web dává prostor, hrají a pro koho. A problém je, že autorům Backstreetbattalion je to zcela jedno. Jaký je rozdíl mezi fašistou a někým kdo o sobě říká "Jsem patriot a antikomunista, nemám rád teplouše a cikány"? Podle všeho je hlavní rozdíl v tom, že ten druhý má díky podobným „umírněným“ projevům cestu do apolitické scény otevřenou a je nutné si na to dávat opravdu velký pozor. Proč? Jednak proto, že toto už lze opravdu stěží brát jako postoj apolitický, a také protože být antifašista prostě a jednoduše neznamená jen náckem nebýt. Jde také o to, postavit se proti jakémukoli aspektu útlaku, který je pro fašismus specifický. Nejsme příznivci řešení problémů na internetových diskuzích a rádi bychom se tomu vyhnuli. Přesto jsme rádi, že ještě někomu kromě nás vadí, kam část této scény směřuje a slibujeme, že se propříště polepšíme a na podobné události budeme reagovat rychleji. :-)