Pátek 3/2/2012

Jan Kučera: Vzpomínkové akce v roce 2012

Stejně jako v předešlých letech i letos si připomněli organizovaní stejně jako neorganizovaní antifašisté a antifašistky úmrtí jednoho z nás, antifašistického skinheada Honzy Kučery, který zemřel 20. ledna 2008.

Letošní vzpomínka byla trochu neobvyklá. Spojili jsme ji s výzvou k darování krve. Právě ztráta velkého množství krve byla příčinou toho, že Honza svým zraněním podlehl. Tímto chceme vyjádřit respekt a poděkování všem těm, kteří výzvu vyslyšeli a krev darovali. Vedle toho se již tradičně na mnoha místech konaly vzpomínkové akce nabývající různých forem. Zde je stručný přehled některých z nich:

Příbram

V Příbrami, kde Honza žil a kde také zemřel, na něj jeho přátelé vzpomínali na místě tragické události, kde zapalovali svíčky. Místní antifašisté pak navíc vyvěsili transparent „Jan Kučera – oběť neonacisty“.

Praha

Velkoplošné vzpomínkové graffiti na břehu Vltavy:

Anarchisté z jedné z pražských skupin ČSAF se sešli 19. ledna, aby si také oni připomenuli neblahou událost, která skončila smrtí mladého antifašistického skinheada Jana Kučery. Minutou ticha uctili jeho památku.

Teplice

Velkoplošné vzpomínkové graffiti.

Olomouc

V Olomouci mladí antifašisté uctili Honzovu památku zapálením svíček a krátkým proslovem o tom co pro ně Honza znamená.

Plzeň

V západočeské metropoli si Honzu nezávisle na sobě připomnělo hned několik skupin antifašisticky smýšlejících lidí.

U příležitosti jednoho z pravidelných promítacích večerů byla před hlavním programem puštěna a krátkým komentářem uvedena videa z předešlých vzpomínkových akcí a video s výzvou k darování krve.

Za účasti asi třicítky lidí proběhla na počest Honzy Kučery menší párty, kde DJs pouštěli punk/oi/ska, tedy hudbu, kterou měl Honza tak rád. Po celou dobu tu u jeho portrétu hořela svíčka.

Plzeň zaplavilo několik desítek tématických šablon a samolepek. Tímto stylem byl vyzdoben i vchod do domu, který obývá dlouholetý nácek, pořadatel neonacistických demonstrací a vůdčí postava AN Plzeňsko, Tomáš Vondrášek.

Svérázným aktem u příležitosti výročí se stala výzdoba plzeňského obchodu Original Store, který provozují neonacisté okolo kapely Conflict 88. Majitelé museli být opravdu rádi, protože dveře do obchodu měly barvu blízkou jejich smýšlení. Pečlivě posbíraná psí hovna s vodou utvořila za několik měsíců kvašení v kýblu nechutnou směs, která na dveřích vytvořila souvislou hnědou stěnu. Smrad, který se linul na několik metrů netřeba popisovat. Hnědé svinstvo patří k hnědému svinstvu.

A nakonec fotografie velkoplošného vzpomínkového graffiti:

Rakovník

Součástí koncertu v rakovnickém klubu Letiště byla i vzpomínka na Honzu za podpory hardcore punkových kapel.

Znojmo

V parku ve Znojmě byl umístěn k výročí smrti Honzy Kučery improvizovaný pomníček.

Brno

V Brně byl vyvěšen transparent „Honzo, nezapomeneme, tvoji vraždu neodpustíme!“.

Poděbrady

20. ledna večer se sešli antifašisté na Zámeckém náměstí, kde u pomníku obětem fašismu instalovali Honzův portrét, položili květiny a zapálily svíčky. Potom co byl přečten krátký projev, uctili přítomní památku Jana Kučery minutou ticha. Po domluvě se antifašisté vydali na spontánní pietní pochod po známé poděbradské kolonádě směrem k vlakovému nádraží. Zde se průvod opět zastavil a před vchodem do budovy nádraží u pamětní desky za železničáře, kteří byli zavražděni nacisty, byl umístěn další Honzův portrét, položeny květiny a zapáleny svíčky.

Poté se účastnici pietní akce přesunuli do místního alternativního klubu Boss bar, kde místní členové ČSAF připravili promítání francouzského dokumentárního filmu „Lovci nácků“.

Kutná Hora

V noci 20. ledna si instalováním Honzovy fotky a zapálením svíček připomněli jeho památku místní antifašisté v Kutné Hoře před pomníkem obětem fašismu, který se nachází před Střední průmyslovou školou. Stejně jako v Poděbradech byl k připomenutí památky Jana Kučery promítán film „Lovci nácků, a to v rámci místního Libertinského filmového klubu.

Čáslav

V Čáslavi před místním gymnáziem byly u pomníku obětí totalitních režimů vedle Honzova portrétu zapáleny svíčky a držena minuta ticha.

Liberec

20. ledna, si připomněli úmrtí antifašistického skinheada Jana Kučery i antifašisté a anarchisté v Liberci. Menší skupina se sešla v centru města, odkud vyrazila do okrajové části k mostu nad dálnicí od Turnova. Tam byla vyvěšena plachta s Honzovou podobiznou a stručnou informací o jeho úmrtí. Ještě v pátek večer se menší skupina vydala do centra města a okolí, kde realizovala pár vzpomínkových šablon. Dalším místem, kde se místní rozhodli připomenout si člověka, který pro svůj postoj položil život, byl klub Azyl. Zde byly instalovány dva Honzovy portréty s černou stuhou.

Díky, že jste nás o svých vzpomínkových akcích informovali, ale především, že jste na Honzu nezapomněli a náckům neodpustili.

Kam dál?

Vzpomínkové akce v roce 2011

Vzpomínkové akce v roce 2010

Vzpomínkové akce v roce 2009 

Video z pohřbu Honzy Kučery