Úterý 22/7/2008

Hektický víkend Rasťo Rogela

www.antifa.czZpěvák slovenské neonacistické skupiny Juden Mord (dříve Krátký Proces) má za sebou skutečně hektický víkend. Nejprve v sobotu 19. července před hajlujícími neonacisty na festivalu v italské Veroně ukázal, že zdvihání pravice s pokřikem Sieg Heil není jen jeho pozapomenutou minulostí. V pondělí pak vedl neúspěšný neonacistický útok proti bratislavskému hudebnímu klubu Obluda.

Aktualizovanou videogalerii najdete na konci článku (25.07.08)

Aktualizovanou fotogalerii najdete na konci článku (23.07.08)

Na severoitalském nazifestivalu Veneto Summer Fest 2008, který pořádali minulý víkend neonacisté ze spolku Veneto Fronte Skinheads, vystoupila zřídka koncertující slovenská skupina Juden Mord. Na pozvánkách rozesílaných pořadateli byla uvedena pod původním názvem Krátký Proces.


Jak dokazuje toto v Itálii pořízené video, na koncertě panovala skvělá atmosféra plná árijského bratrství, zpocených polonahých těl a vztyčených pravic, do které zní text hitu Juden Mord: "Zdvihnite pravicu, hajlujte s nami, volajte Sieg Heil, večer je náš."

Pro upřesnění je asi vhodné dodat, že na tyto vyhlášené italské nacistické šibřinky jezdí i čeští „vlastenci“, „patrioti“ a „nacionalisté“, aby si v bezpečí za hranicemi užili tu svoji vlasteneckou hajlovačku. Originál skladby Juden Mord i se stylovým obrazovým doprovodem je k dispozici na YouTube.


Od Krátkého Procesu k Juden Mord

Skupina Krátký Proces začínala jako punková, ale prakticky od svého vzniku tíhla k rasismu a šovinismu a brzy se stala hlavní hnací silou naziskinheadského hnutí na Slovensku. V roce 1991 vystoupila i na legendárním koncertu v Bzenci, kde se z obdivu k ní na kameru vyznal i Landa nebo Lou Fanánek Hagen. První deska Krátkého Procesu vyšla začátkem devadesátých let. Nahrávka vznikla oficiálně ve studiích slovenského rozhlasu, což už tehdy ukázalo na dobré konexe frontmana kapely Rastislava Rogela.

Již v této době kapela kombinovala slovenský nacionalismus s fanatickým antisemitismem a neváhala při tom přezpívat původně popěvek Hlinkových gard oslavující ministra vnitra fašistického Slovenského štátu Alexandra Macha a jeho protižidovskou politiku. Obě verze k vidění na YouTube: song + originál. Vzhledem k jasnému příklonu k neonacismu si kapela změnila jméno na údernější Juden Mord a začala vystupovat na ideologicky spřízněných akcích.

Po celou dvacetiletou existenci Krátkého Procesu/Juden Mordu je jeho zpěvákem Rastislav "Rasťo" Rogel. Příležitostný herec a dabér (nedávno hrál například ve slovenské obdobě českého seriálu Ordinace v Růžové zahradě), ale také majitel neonacistické oděvní značky Eighty Eight (88 je neonacisty užívaný kryptogram pro pozdrav Heil Hitler, podle pořadí písmen v abecedě). Jeho náklonnost k neonacismu dokazují například tyto fotografie.

Rogel slaví narozeniny


Rogel jako zpěvák Juden Mordu před transparenty Národního odporu a Blood and Honour Bohemia


Zabijeme vás, vy židovské svině, my jsme Juden Mord!

Po víkendovém koncertě byl Rogel zřejmě natolik nabuzen, že se svými kumpány ve večerních hodinách zaútočil na bratislavský hudební klub Obluda, který se tak stal terčem neonacistického útoku podruhé za poslední dva týdny. Tehdy byli sice neonacističtí útočníci zahnáni na útěk, když předtím poranili tyčemi a noži několik lidí, ale policie zadržela místo nich na bezmála dvacet hodin provozovatele klubu. Zatímco se jeden z útočníků po celou dobu volně procházel po policejní stanici se svastikou vytetovanou na hrudi. Po této zkušenosti zavolali lidé z klubu nejprve policii a čekali na její příjezd. Ještě než stihla dorazit došlo k prvnímu napadení. Svědci popsali situaci podle serveru Markizadnes.sk následovně: "Trojica mladíkov prišla do klubu krátko po otvorení, okolo 18:30 hodine. Správali sa arogantne a agresívne, preto som sa rozhodol, že zavolám políciu. Vtedy mňa a ešte jedného z hostí, napadli fyzicky." K dalšímu útoku došlo před klubem. "Sledoval som ich, aby som policajtom mohol povedať, na akom aute prišli a kde parkovali. Vtedy ma opäť začal jeden z nich mlátiť - bil ma päsťami a kopal nohami. Ja som ho spoznal - bol to herec Rasťo Rogel," citoval muže web Markizadnes.sk. Podle něj nezvaní návštěvnící v klubu ještě vykřikovali: "Zabijeme vás, vy židovské svine, my sme Juden Mord!" Rogel i jeho spoluútočníci byli obviněni z výtržníctví a z propagace nacismu a rasismu.

Nazi celebrita

Na Slovensku je Rogelova postava zahalena jakýmsi oparem opatrného tajemství. V médiích se o něm ve spojením s Juden Mord mluví výhradně buď v minulém čase jako o "bývalém zpěvákovi skupiny Juden Mord Rogelovi" nebo "údajném zpěvákovi skupiny Juden Mord". Podle neověřených informací slovenských novinářů se nahrávky a hlasové expertízy ze soudního spisu ztratily minimálně dvakrát, což by mohlo svědčit o Rogelových dobrých známostech v justičním aparátu. Podrobnosti o kariéře Rastislava Rogela přinesl loni na podzim slovenský týdeník Plus 7 dní. Týdeník mimo jiné spekuloval o tom, že se Rogel zná se současným slovenským ministrem vnitra a místopředsedou vlády Robertem Kaliňákem. Kaliňák sice připustil, že se s Rogelem zná od studentských let, ale popřel, že by se stýkali v poslední době. Dobré zakotvení Rastislava Rogela v současném establishmentu přesto dobře ukazuje, jakými jsou neonacisté faktickými bojovníky proti systému, který tak nenávidí.

Videem z Itálie i účastí na neonacistickém útoku na bratislavský klub Obluda Rogel ukázal, že nechce nechat nikoho na pochybách, že to s neonacismem myslí skutečně vážně. Vzhledem k tomu, že má Rogel stále na Slovensku v jistém slova smyslu statut celebrity, je možné předpokládat, že případ bude poměrně intenzivně sledován médii a dojde i na probírání jeho aktivit v Juden Mordu. Bylo by také překvapením, kdyby video ze sobotního koncertu v Itálii, které jsme zveřejnili v tomto článku, byla jediná na místě pořízená nahrávka nebo fotografie. Navíc podle neonacistické šuškandy chystá Juden Mord novou desku.

Bude jistě zajímávé sledovat, zda tyto kauzy zlomí Rogelovi definitivně vaz nebo jestli jeho osobní konexe překonají i aktuální „nepříjemnosti“ z posledních dní.

Aktualizovaná videogalerie (23.07.08)

V roce 2005 vystoupila skupina Juden Mord na koncertu v Srbsku, pořádaném k desetiletému výročí založení srbské divize mezinárodní neonacistické organizace Blood and Honour. Info o akci je na stránkách BH Serbia.

Fotky kapely z koncertu:


Jako třešničku na dort pro vás máme video z živého vystoupení skupiny Juden Mord na Slovensku. Na videu je Rasťo Rogel i se svým slavným tetováním (hákový kříž na vnitřní straně levé ruky).


Aktualizovaná fotogalerie (23.07.08)

Rogelova hudební kapela Juden Mord na koncertě v Olomouci.

Juden Mord opět na koncertě. Detailně je vidět Rogelovo nacistické tetování.

Rasťo Rogel s předním českým neonacistou Filipem Vávrou letos v Bratislavě.

Obal desky Juden Mord s názvem Arbeit Macht Frei hovoří sám za sebe.