Středa 30/5/2018

Heil Jesus! Jak si Dominik Duka našel spojence mezi nácky

Minulý týden jsme v souvislosti s hrou „Naše násilí a vaše násilí“ mohli vidět další pokus o rozpoutávání morální paniky o „dekadentních umělcích“. Pohoršení bigotní konzervativci tentokrát našli nové nezvyklé spojence. Kardinál Dominik Duka se veřejně zastal brněnského uskupení „Slušní lidé“, jehož členové přišli kontroverzní představení fyzicky narušit. Pojďte se v našem fotorománu podívat, jak tahle skupina „Slušných lidí“ brání tradiční křesťanské hodnoty ve svém osobním životě.

Brněnské divadlo Husa na provázku v sobotu uvedlo premiéru hry „Naše násilí a vaše násilí“, která budila rozruch ještě před tím, než jí kdokoliv viděl. Už její anotace fungovala na konzervativní část společnosti jako červený hadr na býka:

„Inscenace zpochybňuje nejen situaci ve světě, zpochybňuje Evropu jako celek, její exkluzivitu a izolaci zároveň. Tvůrci kladou divákům řadu nepříjemných otázek: Jsme si vědomi, že naše bohatství závisí na tisícovkách mrtvých na Blízkém Východě? Truchlíme kvůli obětem teroristických útoků v Paříži a Bruselu stejně jako kvůli těm, co zemřeli v Bagdádu nebo Kábulu? V kterém přesně momentě jsme sami sebe přesvědčili, že jsme to my, kdo má pravdu, a že náš bůh je mocnější než ti ostatní? Jaké divadlo je zapotřebí v čase očividného návratu fašismu?“

Dominik Duka hru, ve které se mimo jiné objevuje scéna s Ježíšem znásilňujícím muslimskou ženu, označil za blasfemický hnus a dnešní společnost podle něj páchá věci, které si nedovolila komunistická ani nacistická ideologie. Lidi, kteří se proti představení postavili pak Dominik Duka oceňuje ve svém facebookovém statusu. Dukova hysterická reakce bránící dobrý vkus je ovšem značně komická, když si uvědomíme, jaké spojence si našel. Ti totiž mají množství vazeb na brněnskou neonacistickou scénu i místní podsvětí. Dominik Duka tak — dost možná nevědomky, možná záměrně — křísí tradici klerofašismu, která se v různě silných vlnách vynořuje i v České republice.

 

 

Česká ultrapravice si ve víceméně poklidných Čechách těžko hledá nepřátele a z premiéry představení si udělala malý svátek. Nutno podotknout, že podobně provokativních či „dekadentních“ představení je v současném divadle celá řada a je trochu záhadou, proč se ultrapravice aktivovala zrovna proti tomuto představení. Každopádně před divadlem se tak do záběrů reportérů snažili dostat i aktivisté Generace identity. Po delší době se blýsknul svého času nejaktivnější neonacistický aktivista na Moravě Jiří Dudák, dlouholetý aktivista napříč neonacistickým a neofašistickým spektrem Michal Urban, fanatický antiislámský aktivista, bývalý voják a zakladatel obskurního rasistického spolku Bratrstvo Martin Zapletal a nechyběl ani přítel Jaroslava Foldyny a šedá eminence nacionalistických dezinformačních webů Žarko Jovanovič.

Dříve jeden z nejaktivnějších neonacistických aktivistů na Moravě, Jiří Dudák (v kroužku) s plachtou „Za skutečnou evropskou kulturu“. Vpravo pak Jiří Dudák pózuje s vlajkou skutečné Evropy. Vlevo v modrém tričku Žarko Jovanovič, spojovací prvek různých dezinformačních, fašoidních, proti-islámských, ale hlavně pro-putinovských organizací.

 

Michal Urban (zrzavé vlasy) vlevo na protestu proti blasfemické hře. Vpravo poté v objetí s Jiří Petřivalským z DSSS v tričku Anti-Antifa a Pavlem Szudárem v tričku kapely Klansmen „Fetch the rope“ (šlo o boční projekt Iana Stuarta, zpěváka kultovní neonacistické kapely Skrewdriver, odkazující k americké organizaci Ku-Klux-Klan).

 

Největší rozruch nakonec způsobila skupinka „Slušných lidí“, která fyzicky narušila představení přímo uvnitř divadla.

O hnutí „Slušní lidé“ a jejich propojení s historicky nejaktivnější a nejmilitantnější brněnskou neonacistickou chuligánkou Johny Kentus Gang (JKG) jsme publikovali delší článek už minulý rok. Dnes vám představíme něco z kulturního vyžití novopečených obránců křesťanských hodnot. Hlavní postava hnutí „Slušní lidé“ je Zdeněk Pernica, známý rváč s přezdívkou Gauny neboli Gauner, dříve aktivní v Cheeky Boys — juniorce neonacistického chuligánského gangu JKG.

Zdeněk Pernica (druhý zleva), alias Gauny, se tentokrát se svými kumpány prezentují jako obránce křesťanských hodnot na kterých je vystavěna západní civilizace. V černých brýlích je člen JKG a opakovaně trestně stíhaný Michal „Kalich“ Rychlý.

 

Běžně natáčí křesťanskou osvětu se svými kamarády. V tričku Adolf s hajlujícími ručičkami pózuje „Medy“ z neonacistické chuligánky JKG.

 

Je známý obránce tradičních křesťanských hodnot zdrženlivosti, pokory a lásky k bližnímu. Hajlující Hitler samozřejmě chybět nemůže...

 

Gauny zároveň svojí křesťanskou osvětu lásky k bližnímu a pomoci lidem v nouzi šíří prostřednictvím svých komixů, jejichž ukázky sdílíme níže opatřené krátkými komentáři.

Gaunyho s Dominikem Dukou spojuje ochota přispět ke světovému míru tím, že vykreslují zoufalé lidi utíkající z válečných konfliktů jako nebezpečí. Obrázek jak vystřižený z podobenství o milosrdném Samaritánovi.

 

„Miluj bližního jako sebe samého“ je prostě Gaunyho motto. Ale také dodává: „Já u cizinců z principu nežeru nic, aji kdybych se měl hlady posrat, tak to vydržim... To je ten první malej krok, nepodporovat je.“ Druhý krok vidíme názorně na obrázku. Těžko říci, coby nato řekl Ježíš, Žid z Blízkého východu a uprchlík před drastickým Herodovým režimem.

 

Gauny s Dominikem Dukou také sdílí jisté náhledy na dnes módní „homosexualismus“, tedy postoj k těm, které Boží prozřetelnost obdařila minoritní sexuální orientací.

 

Místo podpory homosexualismu raději jede Gauny na dovolenou do Thajska. Pravděpodobně se nejlépe rozjímá nad tradičními hodnotami křesťanské Evropy, když vás místní transvestité chytnou za pytlík.

 

Gauny ale nešíří křesťanské hodnoty pouze v kyberprostoru. Pořádá i výstavy a vernisáže, aby obohatil brněnský kulturní život. Přijdou se sem pokochat i jeho kamarádi z JKG, jako je neonacista Petr Beránek.

 

Beránka známe jako dlouhodobého obránce lásky a tolerance. Jeho náboženská horlivost se projevuje v tetováních s náboženskou tematikou.

 

Po dopolední modlitbě s kamarády je čas na foto.

 

A už vyrazit do ulic zvěstovat Evangelium, jako v případě neonacistického pokusu o pogrom v Přerově. Zde na fotografii pomáhá Petr Beránek vstát ze země bližnímu svému, který zřejmě nešťastnou náhodou upadl.

 

Je vskutku dobře, že si Dominik Duka ve svém nabitém programu dokáže najít čas a pochválit autentické křesťany, za jejich snahu bránit víru. A opětuje city Dominika Duky i Gauny? Podle Gaunyho komixu zatím sice ne, ale co není, může být a třeba jsme svědky vzniku jednoho krásného přátelství. Tak Heil Jesus!