Úterý 12/8/2008

Den svobody podle Dělnické strany

www.antifa.cz

V posledním týdnu média intenzivně informují o chystaném srazu neonacistů na Pardubicku. Ohledně celé akce panuje řada mýtů a nepřesností, proto jsme se rozhodli zaregovat a uvést některé věci na pravou míru. Dozvíte se i místo konání i jména organizátorů.

Aktualizace 15. 8. 2008

Magistrát města Hradce Králové prostřednictvím své dceřinné organizace vypověděl neonacistům nájemní smlouvu. Zdá se, že například narozdíl od protiprávního zákazu lednové provokace kolem plzeňské synagogy svolané letošního roku Václavem Burešem, se jedná o z hlediska legislativy oprávněný krok. Z pohledu soukromého práva si neonacisté pronajali letní kino k upořádání koncertu, nicméně na pozvánkách zvou na "politický mítink" a deklarují tak vůli použít předmět pronájmu k jinému účelu, než je uvedeno v nájemní smlouvě. Z pohladu veřejného práva pak "politický míting" nadevší pochybnost podléhá oznamovací povinosti. Neobstojí ani argumentace předsedy Vandase, který tvrdí "Je to uzavřená kulturní akce pouze pro pozvané lidi. Kdyby to byla veřejná akce, tak proběhne například na náměstí.", protože aby bylo shomáždění vyňato z oznamovací povinosti, muselo by se jednat o "shromáždění jmenovitě pozvaných osob" nikoli o shromáždění svolávané pomocí webových stránek. Proč kradou logo Antifašistické akce vědí snad jen oni sami.

Skutečnost, že se v tomto případě přikláníme k názoru, že dle platných předpisů, je vypovězení smouvy a patrně i poukaz na neohlášenost shromáždění právně v pořádku, ale neznamená, že z hlediska dlouhodobé perspektivy nepovažujeme snahu státu řešit svá vlastní selhávání extenzivním vykladem zákonů a snahou postihovat ty, jejichž názory jsou státnímu systému nepohodlné, za výrazně větší nebezpečí, než je víkendová akce neonacistů. Zítra se budou v Hradci patrně konat manévry a večer se z televizních zpráv budeme dozvídat, na kolik peněz vyšly. Dnes jsou na řadě neonacisté, zítra to mohou být anarchisté, antifašisté, lidé demonstrující proti ničení krajiny nebo rozhořčení zaměstnanci propouštějícího podniku.

Aktualizace 14.8.2008

Podle informací, které dnes odpoledne zveřejnil Pardubický deník, se neonacisté mají sejít v královehradeckém letním kině Širák.

Akce má končit ve 20:00. Pokud neonacisté nezůstanou v kině sledovat kreslený film o líné, neuctivé a flakáčské pandě , která se musí naučit kung-fu, mohou se vydat do hradeckých ulic nebo se přesunout provokovat do nedalekého Josefova na festival Brutal Assault. Akci oficiálně nahlasil Jiří Bárta, předseda DS ve Vlašimi a známy aktivista Národního odporu. Prohlednout si ho můžete na fotografiích v našich předchozích dvou článcích: Dělnická strana a neonacisté a Neonacistická parodie na Black Bloc.

Celá akce nese název "Den Svobody" a formálně je jejím pořadatelem Dělnická strana. Akce je koncipována podle vzoru "Festivalu národů", který každoročně pořádá v Jeně německá krajně pravicová strana NPD. Česká akce se koná poprvé a má na ní vystoupit několik hudebních skupin a také několik politických řečníků.

Akce se bude pravděpodobně konat v letnim kine v Hradci Kralove a hlavním organizátorem akce je Martin Franěk, majitel pražského Hatecore Shopu a člen Národního odporu Praha, který byl v minulosti stíhán pro účast na útoku na squat Ladronka a pro propagaci fašismu. Jak to na koncertech, které Martin Franěk pořádá, vypadá, jsme psali nedávno. I když se údajně má jednat o mítink pořádaný politickou stranou, které obvykle bývají zadarmo, je na návštěvníky pripraveno "dobrovolné vstupné ve výši 350,-".

Hajlující Martin Franěk v červené mikině.


A kdo na akci vystoupí? Na prvním místě se uvádí česká skupina Attack. Jde o starší skupinu, která začínala hrát pod názvem Útok. Pod tímto jménem vydala jedno CD s názvem Poslední boj 1993-1997. Jeho obal zdobí obrázky vojáků Wehrmachtu a kapela na něm opěvuje například americkou rasistickou organizaci Ku-Klux-Klan, nacistického válečného zločince Rudolfa Hesse, nebo zakladatele neonacistické organiazce Blood and Honour Iana Stuarta. Kapela hrála na koncertech už zaniklé organizace Bohemia Hammer Skins, které bylo CD i věnováno. Na samotném CD je pak znak SS. V této době byla kapela personálně spojena s další českou neonacistickou kapelou Vlajka. Po roce 1997 si kapela změnila jméno na anglický Attack a vydala CD Kill your fear. Na něm opěvuje Adolfa Hitlera (píseň Věrni zůstaneme), lynčování černochů a volá po boji proti židům. Kapela již delší dobu nevystupuje, Den Svobody by měl být její comeback.

Obal CD skupiny Útok s příslušníky SS na obalu

CD skupiny Útok s runovým SS

Vnitřek CD skupiny Útok s Totnkopfem, znakem oddílů SS

Kapela Attack na koncertě - pod zástavou Hammerskinheads


Text skladby Útok

Ubytovny azylantů hoří

není čas se rozmejšlet

teď musíme rychle jednat

Setnout pěsti a jít vpředÚtok, teď nastal pravý čas

ukázat tu sílu co je v nás

Hrdě bojuj a neztrácej dech

mysli na to že jsi čechmusíme se proto všichni spojit

spolu do utoku jít

potom v naší zemi český

bude bílá rasa žítÚtok, teď nastal pravý čas

ukázat tu sílu co je v nás

Hrdě bojuj a neztrácej dech

mysli na to že jsi čech.
Text skladby KKK

Neviditelná říše

nadřazenost bílý rasy

hořící křiže

žárem sílí

je třeba řešit

problém emigrantský masy

tak pojďte s námi

blížíme se k cíliKKK

za čistotu bílý rasy

ohně zář dej se k nám

KKK

bílej muž a bílá žena

do boje jdou bez zábranZemě byla zaslíbena

na věky nám bílým

proč by nám jí negři měli

neprávem brát

proto všichni vykročíme

tou správnou cestou

cestou která vede k tomu

jak zachránit státKKK

Za čistotu bílý rasy

ohně zář dej se k nám

KKK

bílej muž a bílá žena

do boje jdou bez zábran

Na druhém místě uvádějí organizátoři vystoupení frontmana kapely Squad96 Loba. Pod tímto pseudonymem se skrývá Ladislav Budz, který v minulosti hrál s punkovou kapelou Squad96. Do této apolitické kapely se pokusil zavádět své fašizující názory, díky čemuž se kapela rozpadla a Ladislav Budz musel punkovou komunitu opustit, založil skupinu stejného jména avšak s úplně novým obsazením a hraje na bicí v další neonacistické kapele Uličníci 88. Poměrně rozsáhle se o jeho kauze referuje na czechcore.cz a na a-kontra.net. V poslední době se stal Ladislav Budz častým hostem na akcích Dělnické strany.

Ladislav Budz alias Lobo v objetí východočeského neonacisty Tomáše Brzka z Kladrub nad Labem

Ladislav Budz v soukromí


Poslední uváděnou kapelou jsou slovenští Before the War. Tato kapela patří mezi současné slovenské neonacistické kapely. Kapela poměrně často vystupuje v Maďarsku, ale zahrála také v Jeně. Kapela vystupuje na otevřeně neonacistických akcích, jak dokazují tyto plakáty.

Before the War na koncertě. Transparent v pozadí vypovídá jasně o tom, jakou filozofii kapela vyznává.

Michal Martinkovič, zpěvák kapely Before the War, patří mezi známé bratislavské neonacisty. V minulosti sa podílel na vydávání časopisu slovenské pobočky Blood and Honour. Na fotce má oblečené tričko české neonacistické kapely Beowulf.

Plakát na koncert ve Španělsku nazvaný "Rasa nade vše"

Plakát zvoucí na "Brutal 88 party" Dodejme jen, že v náckovské hantýrce znamená 88 šifru pro "Heil Hitler!"

Vnitřek CD Before the War nazvané Flames of Wrath zdobí citát belgického kolaboranta, velitele Valonské divize Waffen SS, Leona Degrella.

Kapela Before the War na návštěvě v Hate Core Shopu Martina Fraňka v Praze.


Vedle veřejně oznámených kapel, ale budou na akci vystupovat ještě dvě další hvězdy.

První z nich je Ken McLellan z Anglie. Jeho jméno bylo zveřejněno v první verzi webových stránek. Později jej však organizátoři stáhli. Proč? Protože Ken je současně zpěvákem kultovní neonacistické kapely Brutal Attack. O tom, jak to vypadá na koncertech této kapely jsme již psali. Pár dalších fotografií celkem jasně dokresluje prostředí, ve kterém se Ken McLellan pohybuje a jakou "svobodu" hlásá.


Poslední kapelou, označovanou na stránkách jen jako "překvapení z Německa", je německá kapela Sleipnir. Tato kapela hrála vloni spolu s českou kapelou Conflict 88 na Festivalu v Jeně. Pro dokreslení jen dvě ukázky textů.

Sleipnir: Rudolf Hess

V letním dni to zasáhlo jako úder. Zpráva o tvé smrti.

46 let bez ženy a dítěte, ale tvoje hrdost byla nezlomitelná a tys to vše vydržel.

Rudolfe Hessi, tvůj duch nezemřel, Rudolfe Hessi, žiješ v nás.Mučen a vězněn, bez lidkých práv, pro pravdu která se jim nehodí tě zavraždili.

Rudolfe Hessi, tvůj duch nezemřel, Rudolfe Hessi, žiješ v nás.Nikdo ve Spandau nevytrpěl co ty, jako ty člověk míru.

Nemecko si nadevše miloval a dosmrti platil za pravdu, nikdy na tebe nezapomeneme, Rudolfe Hessi.

Rudolfe Hessi, tvůj duch nezemřel, Rudolfe Hessi, žiješ v nás.
Sleipnir: Nationaler Widerstand (Národní odpor)

Co vidí lidé v ulicích a co vidíš ty?

Tady jde pochod odporu a vlajky vlají.Mladí a staří, ruku v ruce, pro německou vlast.

Jisti si vítězstvím, a plni odvahy, černo-bílo-cěrvený dav.Tady pochoduje národní odpor.

Nic nezáleží na tom, že tvrdí, že jsme zlí nacisti.

Víme že lžou, že jim nevoníme.Mladí a staří, ruku v ruce, pro německou vlast.

Jisti si vítězstvím, a plni odvahy, černo-bílo-cěrný dav.

Ze všech těchto fakt vcelku jasně vyplývá, že "Den Svobody" není ničím jiným, než neonacistickým srazem s mezinárodní účastí. Údaj o několika tisících návštěvníků je samozřejmě nadsazený, ale lze reálně uvažovat o několika stech neonacistů z Čech i z ciziny.

Další články o propojení Dělnické strany a neonacistů:

Dělnická strana a Sudety

Dělnická strana káže vodu a pije víno

Kdo jsou Ochranné sbory Dělnické strany?

Dělnická strana a neonacisté