Neděle 21/6/2015

Demonstraci proti utečencům v Brně 26. června pořádají neonacisté

Na demonstraci proti Islámu a přijímání uprchlíků organizovanou slovenskými neonacisty a ultranacionalisty, která proběhla 20. června v Bratislavě, navazuje 26. června demonstrace v Brně, kterou organizují neonacisté z Dělnické strany.

Ohlédnutí za Bratislavou
„Oběste uprchlíky a vlastizrádce“ — i to bylo heslo, které neonacisté a rasističtí chuligáni skandovali na včerejší demonstraci v Bratislavě, organizované rasistickou iniciativou s názvem Alternativná cesta ve spoulupráci s mnoha fašisticky a ultranacionálně laděnými organizacemi v čele s aktivisty z Ľudové strany Naše Slovensko. Události se podle některých střízlivých odhadů účastnilo až 5000 lidí.

Pochod proti přistěhovalcům a islámu byl největší demonstrací ultranacionalistů a neonacistů v novodobé historii samostatného Slovenska. Akce organizovaná neonacisty pro neonacisty se stala vysněnou demonstrací síly pro doposud stagnující neonacistické hnutí. Předseda Ľudové strany Naše Slovensko Marian Kotleba přivítal z pozice hlavní hvězdy demonstrace účastníky s přáním pěkného „bílého dne“. Další řečník Marián Magát, předseda Akčnej skupiny Vzdor Kysuce, odhalil „pravého viníka“ krize: „Nie Sýrčania, ani ľudia z Líbye nemôžu za to, že musia utekať. Môže za to Izrael.“ Maskovaní fotbaloví chuligáni přerušili mezinárodní cyklistický závod a napadli diváky, mezi kterými byly i rodiny s malými dětmi. A nakonec, světe div se, podnapilí náckové kameny napadli rodinu s dítětem v kočárku a přihlížejícího reportéra ze slovenských médií. Slovenská policie a politická elita Slovenska ukázaly svojí bezradnost. Nejenom tím, že nedokázaly přes veškerá masivní policejní opatření zabránit útokům často podnapilých nácků na lidi s jinou barvou pleti, jako tomu bylo v případě arabské rodiny a diváků cyklistického závodu, ale i díky svému sekundování neonacistickému pochodu. Policie intenzivně odrazovala lidskoprávní aktivisty a antifašisty od účasti na protestním pochodu, jehož počet i z tohoto důvodu nedosáhl slibně vypadajícího čísla, které avizovala facebooková událost protiakce. Policie na druhou stranu předsedovi Kotlebovi dopřála třešničku na dortu a doprovodila ho po skončení demonstrace s ostatními nácky na neohlášenou část pochodu k budově slovenské vlády. Masivní podporu demonstraci v Bratislavě dopřáli neonacisté a rasističtí chuligáni i z okolních zemí, převážně z České republiky. Podle informací z médií policie zatkla v Bratislavě zhruba šedesát Čechů. S projevem na demonstraci vystoupil i místopředseda české Dělnické strany sociální spravedlnosti Jiří Froněk, který je rovněž aktivistou Národního odporu Karlovarsko. Na bratislavskou demonstraci má 26. června navázat obdobná demonstrace v Brně.

26. června Brno
Je zvykem, že se neonacistická scéna snaží mlžit a skrývat nejenom své skutečné názory, které kdyby zazněly narovinu, byly by pro širokou veřejnost nepřijatelné. Nyní se nově snaží zakrýt svou participaci na pořádání veřejných akcí. Tak je tomu i v případě iniciativy „Nechceme utečence v ČR“ a demonstrace konající se 26. června v Brně. Za její organizací stojí, stejně jako v případě Prvního máje, brněnská pobočka Dělnické mládeže, mládežnické organizace DSSS. Dělnická mládež Brno se po fiasku z Prvního máje, které jí připravila úspěšná demonstrace Iniciativy Brno blokuje, snaží za pomocí falešné identity opět svézt na vlně populismu a xenofobie, kterou zároveň sama vydatně podporuje.

Na následujích řádcích přinášíme informace, které jasně dokazují participaci neonacistů na chystané akci v Brně 26. června. Ze 14 fotek, nahraných na profil iniciativy „Nechceme utečence v ČR“ je 5 převzatých ze stránek organizací, za kterými stojí bývalí autonomní nacionalisté — Autonom-CZ (nový projekt českých autonomních nacionalistů), Generace identity a Pro-Vlast. Iniciativa kromě uvedených fotek od Autonom, Generace identity a Pro-Vlast sdílí i obsah od White Media a DSSS. Plakát na demonstraci má stejného autora, jako plakát na letošní prvomájovou demonstraci Dělnické mládeže v Brně. Kontaktní e-mail je hostovaný na safe-mail.net, což je pro většinu běžných uživatelů internetu naprosto neznámá doména. Naopak mezi neonacisty je velmi oblíbená a běžně používaná. Na demonstraci se hromadně zvou aktivní neonacisté a řada z nich svou účast potvrdila na facebookové události. Stránka DM Vyškov a další místní organizace DM aktivně zvou na akci.

Iniciativa Nechceme utečence v ČR hledá inspiraci nejenom u DSSS...

...ale i v otevřeně neonacistických vodách. V tomto případě posloužila White media.

A teď to hlavní. Nahlašovatelem demonstrace v Brně s názvem „Proti imigračním kvótám, proti genocidě Evropy!“ není nikdo jiný, než nám dobře známý Erik Lamprecht z Dělnické mládeže. O Dělnické mládeži jsme nedávno přinesli podrobný článek k příležitosti jejich poslední akce, která se konala 1. května v Brně. Erik Lamprecht je dlouholetý brněnský neonacista v minulosti odsouzený za propagaci nacismu, předseda Dělnické mládeže a čerstvě i místopředseda DSSS. V rámci svých předsednických povinností udržuje čilé kontakty s neonacistickou scénou v Německu, především se strukturami NPD v Sasku.

Milan Hroch (dříve Národní Odpor, dříve Dělnická strana, nyní DSSS), Simona Skoumalová (ex NO, ex DS, DSSS) a předseda Dělnické mládeže, místopředseda DSSS a častý účastník neonacistických akcí včetně demonstrace NO v Brně v roce 2007 Erik Lamprecht, během akce Školní dvůr. Jak Milan Hroch tráví své volno můžete vidět na přiložených fotografiích.

Erik Lamprecht ve společnosti hajlujících neonacistů. Naleznete jej s úsměvem v první řadě uprostřed v bílé mikině.

Tonoucí se stébla chytá
Brněnská neonacistická scéna na demonstraci masivně mobilizuje. Má k tomu, zdá se, hned několik důvodů. Hlavním důvodem je potupa, kterou Brňané svým převyšujícím počtem na Prvního máje náckům uštědřili. Brněnští neonacisté rovněž nemohou náměstku Anderovi (SZ) zapomenout rozpuštění shromáždění Národního odporu v roce 2007. Erik Lamprecht byl v roce 2007 jedním z účastníků akce NO.

Celá věc má však ještě jeden, podstatně důležitější rozměr. Dělnická strana sociální spravedlnosti a její mládežnické organizace se v posledních letech nacházejí na samém okraji politického spektra. Její ultranacionalistickou, protiemigrantskou, antiromskou a antievropskou agendu zkušeně přebírají nové populistické strany nebo různá pofiderní uskupení vznikající kolem veteránů české politické scény. Aktivity iniciativy IvČRN, Tomio Okamury, poslanců Úsvitu nebo Václava Klause, který se v jednom z pražských vinných sklípků setkal, mimo větší zájem médií, s kandidátkou na prezidentský post ve Francii Marine Le Pen, odsouvají zprofanovanou Dělnickou stranu pomalu, ale jistě čím dál více stranou, až na samotný okraj politické volitelnosti. Demonstrace 26. června má být pokusem o napravení reputace DSSS, která se má na samotné akci jen tak mimochodem objevit v roli pořadatele. Pořadatelé z účelově vytvořené iniciativy „Nechceme utečence v ČR“ spojení s DSSS, které v posledních dnech vyplulo na povrch, komentují následujícím, podotkněme, že notně nepřesvědčivým prohlášením:

Hlavním pořadatelem je iniciativa „Nechceme utečence v České republice“ a lidé spojení s touto facebookovou stránkou. Stránka si na Facebooku po svém založení rychle získala množství fanoušků a její správci chtěli přejít od slov k činům a svolat protestní akci. Jelikož za iniciativou stojí v pořádání demonstrací nepříliš zkušení lidé, požádali jsme oficiální cestou Dělnickou mládež (DM) o pomoc při organizaci shromáždění, s čímž má právě DM bohaté zkušenosti. DM ráda podala pomocnou ruku a nabídla, že vyrobí propagační grafiku k akci a shromáždění řádně ohlásí. Toť z ale z její strany vše. Další je na nás pořadatelích. DM si shromáždění nikterak nechce přivlastňovat, a tak na akci ani nebudou k vidění vlajky a transparenty DM. Ať si každý přinese svůj vlastní transparent se svým vlastním postojem. Stejně tak pořadatelé dají slovo každému, kdo bude mít co říct k tématu.

DSSS uvažuje následujícím způsobem. Pokud se demonstrace podaří (nahlášeno je zatím více jak tři tisíce účastníků), DSSS bude mít své davy v ulicích, bude k nim moci promlouvat a bude mít možnost zvrátit svůj ústup z posledních let. Pokud se demonstrace nepodaří, případní účastníci demonstrace odmítnou stát na akci po boku s neonacisty, DSSS bude argumentovat kreslením čerta na zeď a bude odkazovat na neznámé tváře z řad pořadatelů, jejichž vazby na neonacistickou scénu doposud nejsou prokázané. Svojí participaci na demonstraci může kdykoliv zpochybnit podle toho, jak se jí to bude hodit. Víceméně jasné je to, že organizace demonstrace v Brně, stejně tak jako v případě Bratislavy, bude plně v rukou ultranacionalistických a neonacistických kruhů. Čeští neonacisté, kteří masivně podpořili demonstraci Bratislavskou, mají podporu svých souvěrců ze Slovenska dopředu zajištěnou.

 

Silné pouto
Předseda DSSS Tomáš Vandas a Marian Kotleba, který se také objevil jako hlavní řečník na demonstraci v Bratislavě, udržují čilé styky. Naposledy se potkali 12. a 13. května 2015, kdy se delegace DSSS v čele s Tomášem Vandasem zúčastnila mezinárodní konference celoevropské národní strany Aliance za mír a svobodu (Alliance for Peace and Freedom — APF) ve slovenské Banské Bystrici. Tu pomáhal organizovat právě předseda Ľudové strany Naše Slovensko a župan Banskobystrického kraje Marian Kotleba.

Místopředseda DSSS Jiří Štěpánek, předseda LSNS Marian Kotleba a předseda DSSS Vandas během návštěvy Slovenska při příležitosti konference Aliance za mír a svobodu ve slovenské Banské Bystrici. Mariana Kotlebu a Tomáše Vandase pojí dlouholeté a přátelské pouto, stejně jako jejich politická profilace. Vandas i Kotleba rovněž dlouhodobě spolupracují s neonacisty. Společně se po boku neonacistů ukázali na litvínovském sídlišti Janov během protiromských nepokojů rozpoutaných českými neonacisty a rasistickými chuligány nebo prvního Máje v roce 2008 v Praze na akci Dělnické strany (DSSS), která demonstraci pořádala společně s Národním odporem.

16. června se delegace DSSS čítající předsedu Vandase, místopředsedu Štěpánka, místopředsedu Lamprechta a člena DSSS Libora Sojku zúčastnila zasedání Aliance za mír a svobodu (APF), tentokrát ne na Slovensku pod patronátem Mariana Kotleby, ale rovnou na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. DSSS se oficiálně stala členem APF ve chvíli, kdy se všichni přítomní delegáti z celé Evropy vyjádřili kladným stanoviskem pro přijetí DSSS do svých řad. Erik Lamprecht si tak na evropské úrovni mohl potřást rukou s takovými stálicemi mezinárodní neonacistické scény, jakými jsou Udo Voigt, europoslanec za NPD a bývalý předseda NPD, Nick Griffin předseda British National Party, Georgios Epitideios, europoslanec za řecký Zlatý úsvit, Roberto Fiore, předseda APF a předseda italské Forza Nuova (Nová síla), Jens Pühse, generální sekretář APF, Daniel Carlsen, předseda Danskernes Parti (Dánská strana) a mnoha dalšími.

 

Udo Voigt, Tomáš Vandas, Roberto Fiore, Nick Griffin

 

Delegace DSSS na půdě EK po přijetí do řad APF, ve složení (zleva): místopředseda DSSS Štěpánek, člen DSSS Libor Sojka, Tomáš Vandas a Erik Lamprecht.

 

Chytrá taktika, ale ne tak docela...
Není zcela zřejmé, kdo první přišel s nápadem uspořádat řadu masivních neonacistických demonstrací, které se mají vést na antiislámské vlně a veřejnosti nemá být do poslední chvíle znám skutečný záměr, kterým je nastartování aktivit stagnujících ultranacionalistických a neonacistických politických stran. Ať už s nápadem zneužít pro své xenofobní a rasistické záměry široké spektrum společnosti přišel kdokoliv, ať už to bylo v okolí nebo v hlavě Mariana Kotleby, který si svojí premiéru odbyl v Bratislavě, nebo se jedná o nápad někoho z okolí Tomáše Vandase, podařilo se jim to zatím jen částečně. Většinu demonstrujících na první pohled tvořilo tvrdé jádro ultranacionalistů, nácků a rasistických chuligánů, kteří se do Bratislavy sjeli ve velkých počtech i z okolních zemí. V případě demonstrace v Brně se dá očekávat scénář víceméně podobný. Navíc se dá předpokládat, že složení demonstrujících bude ještě více tvořeno neonacisty, než v případě Bratislavy.

Posezení s živou hudbou
Třetí rozměr má 26. červnu v Brně dodat kulturní vložka, která nechybí téměř na žádné z větších akcí pořádaných DSSS. Ve stejný den totiž v Brně v autocentru Obora startuje dlouho očekávaný národně socialistický blackmetalový festival Hell Fast Attack. O něm jsme nedávno vydali samostaný článek. Je otázkou, zda návštěvníci festivalu, kteří se z valné části rekrutují z neonacistického black metalového prostředí, nedají před několika prvními kapelami přednost politické akci Dělnické mládeže a na festival si zajdou svlažit žáhu až na některou z hlavních hvězd večera. Legendární NSBM kapela Nokturnal Mortum z Ukrajiny, hrající na akcích neonacistické paramilitantní organizace Pravý sektor a podporující neonacistické a ultranacionalistické dobrovolníky, kteří bojují na východní Ukrajině s proruskými separatisty, může být logickou volbou. Faktem je naopak to, že otevřeně neonacistické NSBM kapely letošní rok festivalu Hell Fast Attack slibují rekordní návštěvnost mnoha set návštěvníků. Dobré organizaci pomohl jistě i předprodej v síti TicketPro, a to i přestože firma byla před několika týdny seznámena s detaily, s kým v případě Hell Fast Attack spolupracuje.

NSBM kapela Nokturnal Mortum z Ukrajiny v loňském roce na akci Pravého sektoru v Kyjevě. Pravý sektor je ultranacionalistická organizace hlásící se k postavě ukrajinského kolaboranta s nacisty Stepana Bandery. Na koncertě společně s Nokturnal Nortum vystoupila mimo jiné i ukrajinská White Power kapela Sokyra Peruna, která v minulosti hrála i v ČR. Nokturnal Mortum opakovaně vyjádřili podporu Pravému sektoru a jeho dobrovolnickým praporům složeným převážně z neonacistů a rasistických hooligans, kteří na východě Ukrajiny bojují proti proruským separatistům. Kapela nejenže podpořila koncerty Pravého sektoru, ale neonacisty z dobrovolnických praporů Pravého sektoru podpořila i finančně skrze zisk z prodeje benefiční kompilace Steel Beam Will - Volunteers, na které nahrála novou verzi své písně Hailed Be the Heroes!

 

Přijďte i vy podpořit akci iniciativy Brno blokuje
Imigranti utíkají ze svých zemí před válkou a chudobou. Právě národní, náboženská nebo rasová nesnášenlivost, boj o moc, přírodní zdroje a peníze jsou důvody, které lidi vyhánějí z jejich domovů. Války a nenávist nespadly z nebe jen tak samy od sebe. Mají své příčiny i své oběti.
Neexistuje jediný důvod fašistům a náckům naslouchat. Jejich „řešení“ přinášela vždy jen zkázu a utrpení. Jejich vybájený konstrukt sjednoceného národa, ať už na rasovém nebo kultruním základě, a nedostatek empatie nikdy nedokázal pochopit jednu zásadní věc, jíž je lidská rozmanitost. Neexistuje ani žádný důvod se nácků obávat. Naopak existuje mnoho důvodů se jim postavit čelem ve chvíli, kdy mají zase pocit, že jim společenská situace hraje do karet a konečně se jim po delší době podaří ovládnout ulice.

26. června se uvidíme v Brně. Antifašistická akce vyjadřuje podporu akci Brno blokuje. Prosíme o sdílení.