Neděle 15/4/2012

Budoucnost je nepopsaná

Jak jsme již avizovali, letos Antifašistická akce nebude pořádat May Day, ale bude se podílet spolu s dalšími kolektivy a jednotlivci na organizování akčních dnů zakončených demonstrací. Čtěte prohlášení Platformy 1. Máje k akčním dnům a shrnutí událostí na kterých byste neměli chybět.

Prohlášení Platformy 1. Máje k akčním dnům

Prý žijeme v nejlepším ze všech možných systémů. Minulost si vzali jako rukojmí. Vyhrožují nám s ní, protože jen tak můžou vypadat přijatelně. Ale doba se opět vymyká z kloubů. Na jednu stranu žijeme v nejbohatším období historie — na stranu druhou jsme svědky toho, jak prudce narůstající nerovnosti zaručují pohádkový život úzké menšině, ale odsuzují k přežívání většinu ostatních.

Placení školného, zadlužení státu i domácností, škrty v sociální sféře, nezaměstnanost, exekuce, stres, chudoba, devastace životního prostředí, korupční kauzy, sledování pomocí kamer, rostoucí ceny, přepracovanost, beznaděj. To je všechno každodenní realita nebo brzká budoucnost, kterou nám připravují. Jako řešení nám nabízejí, že pokud budeme dostatečně draví, úspěšní v boji mezi sebou, dostaneme šanci stát se jedním z nich a procházet se ostatním po zádech.

To je dost na to, aby v nás rostl vztek. Ale budoucnost je nepopsaná.

 

 

Oni náš vztek vidí a bojí se ho. Proto nám denodenně předkládají falešné cíle. Ekonomické problémy Řecka svádí na lenost Řeků, z Romů dělají lidi, kteří berou sociální dávky v řádu platu manažerů a zadlužení českého státu vysvětlují jako způsobené štědrým vyplácením sociálních podpor. Vidíme, že je to blbost.

Mezitím ti, kteří skutečně drží otěže a rozkrádají naše životy, se nám smějí do obličeje a pasují sebe sama do role spasitelů a hlásí „nová“ řešení. Umetají si cestičku k prosazení reforem, které umožní další parcelaci zisku. Je od nás tak překvapivé, že jim nevěříme? Hrají přitom hru odborníků na naše životy. V ritualizované hře na demokracii od nás chtějí pouze to, abychom jednou za čtyři roky přišli k volbám: Dát najevo svůj souhlas s jejich vládou. Oznámit jim, že jsme stále jejich podřízení. Pak už je nezajímame, máme pouze mlčet.

Snaží se nám namluvit, že řešení existuje pouze v rámci jimi definovaných pravidel. Politici, vrcholoví manažeři korporací, bankéři se tuhle společnost snaží udržet ve starých dobrých kolejích a mají v rukou efektivní nástroje jak udržte lidi na uzdě, ať už po dobrém, nebo po zlém. Můžeme demonstrovat, můžeme projevovat svůj názor — jen do té doby, dokud nehrozí, že bychom něco mohli skutečně změnit.

Nacházíme se v době otřásajícího se světa. Vidíme, jak naši touhu po spravedlivé společnosti sdílí lidé napříč celým světem — od amerického hnutí Occupy, přes španělského hnutí 15. května, řeckých protestujících, hnutí Anonymous, arabského jara. Boj se odehrává po celém světě od kyberprostoru po ulice. Jsme součástí širokého sociálního hnutí. Hnutí, které vzniká spontánně, ze vzteku obyčejných lidí, nikoliv jako iniciativa opozičních politických stran k získání politické moci.

Nepřicházíme se zaručeným receptem na šťastnou budoucnost. Naše požadavky jsou skromné, přesto se v současném systému jeví jako nemožné. Naším cílem je tvořit společnost, ve které se lidské bytosti schází jako rovní s rovným a mají možnost podílet se na správě společných věcí. Jen tak se důstojný život může stát dostupný pro všechny. Chceme žít jinak než v jejich hře na demokracii.

Proto nechceme, abyste nás volili. Nebudeme zakládat novou politickou stranu. Nechceme, abyste vyměnili politiky. Netvrdíme, že za vás vyřešíme problémy. Nabízíme stát se součástí hnutí, které hodlá hledat skutečná dlouhodobá řešení.

Každý z nás má své důvody, proč se tomuto systému postavit. Studenti a studentky zavádění školného a vysokoškolskou reformu, odboráři a odborářky omezování práva na stávku, nezaměstnaní šikanu na pracáku, lidé v důchodu plánované zmrazení důchodů... Pokud chceme vyhrát, je na místě své boje propojit a sjednotit. Najít společný kořen našich problémů, spolupracovat a projevit vzájemnou solidaritu.

Miřme na správné cíle, protože tu nejsme proto, abychom pracovali, ale abychom žili. Miřme na správné cíle, protože to je to, čeho se bojí. Miřme na správné cíle, protože v sázce je příliš mnoho — to jak budou vypadat naše životy, životy našich dětí, našich partnerů a dalších lidí, které milujeme. Miřme na správné cíle, stejně jako na ně mířili dělníci a dělnice v Chicagu roku 1886, když byli masakrováni policií kvůli tomu, že bojovali za důstojnější pracovní podmínky.

Ty nám teď chtějí vzít.

Všem zahnaným do kouta — štěkejte! Všem, kteří již nemají co ztratit — vemte si zpět, co vám patří!

Letošní Prvním máj přicházíme s konceptem akčních dní, během kterých bude pod společnou hlavičkou pořádat celá řada anti-autoritářských skupin a iniciativ vzdělávací, sportovní a kulturní akce, které budou zakončeny společnou demonstrací s mottem: Miřme na správné cíle!

Přijďte se nechat inspirovat, nebo se rovnou zapojit.

Platforma 1. Máje

 

Program akčních dní

 

V rámci akční dní je organizována celá řada koncertů, které budou benefiční a mobilizační na prvomájovou demonstraci prvního května v Praze.

Akční dny tak podpoří v rámci mobilizační koncertů legendární američtí Unbroken a angličtí Pettybone v Akropoli, Bigg Boss party v Roxy, španělští Non Servium spolu s Municia a Tales of Terror v Matrixu, Ravelin 7 na Sedmičce, ale i Bonus, Kung-fu Girls, Infekcja, Icon of Evil, VAP a mnozí další na koncertech v Čechách a na Slovensku.

Ale kromě koncertů jsme připravili i přednášky na aktuální témata, jak je jinde neuslyšíte. V rámci akčních dní proběhne i Anarchistcký jarmark, antifašistický fotbalový turnaj nebo „Migrantská pouliční hra“. Přehled akcí, které by vám učitě neměli ujít přinášíme níže (kompletní program najdete na stránkách 1maj.cz):

Řecká krize, romské Kosovo? — Přednášky s diskuzí

Pondělí 30. 4. od 15:00, Kino Oko, Františka Křížka 15, Praha 7

V pondělí 30. 4. nám Andrej Grubačič, sociolog a anarchistický teoretik jugoslávského původu žijící v USA, představí nelichotivou situaci kosovských Romů v kontextu neoliberální Evropy. Stávají se Romové integrovanou součástí Evropy nebo dochází spíše k opaku?

Po jeho přednášce a krátké diskusi si někdy vezme slovo Charalampos Magoulas, sociolog a člen Shromáždění náměstí Syntagma z řeckých Atén, aby pověděl o současné situaci v Řecku. V přednášce s názvem „Řecko: titulní stránka Evropy“ se pokusí zachytit pnutí ve společnosti, důvody k němu i cesty možného vývoje. Je demokracie zdola založená na autonomii a solidaritě živelnou alternativou řecké budoucnosti? Po diskusi s Charalamposem plynule přejdeme do otevřené debaty s oběma autory.

Bližší informace najdete na webu 1maj.cz.

Autonomií proti paternalismu a anticiganismu — Panelová diskuze

Neděle 29. 4. od 14:00, Divus PRAGER KABARETT, Bubenská 1, Praha 7

Moderovaná debata za účasti zástupců z řad Romů, Jakuba Poláka, sociálního antropologa Yasara Abu Ghoshe (Praha) a antifašistů z Česka a Srbska.

Jedním z nejpalčivějších problémů dneška je v Čechách, ale i po celé Evropě problém specifické anti-cigánské nenávisti. Minulý rok propukly největší etnické nepokoje v Čechách za poslední desetiletí. Nefunkční sociální politika státu, úctyhodná, ale víceméně neúčinná snaha nevládních organizací ukázala svoje limity. Naším cílem je vykročit z bludného kruhu apatie, lamentování a rezignace, které v posledku ústí ve frustraci a třeba i xenofobní násilí. V rámci odpoledne nazvaného „Autonomií proti paternalismu a anticiganismu“ hodláme představit a prozkoumat možnosti alternativního přístupu k sociálním problémům, kterým čelí romská minorita. Základním kamenem je pro nás to, že se nejedná výlučně o problém minority, ale i majority a tak je předpokladem smysluplného řešení vzájemná spolupráce. Ovšem spolupráce na bázi setkání rovného s rovným, nikoliv princip paternalistické péče kombinované se zastrašující represí, tak jak vidíme působení současných nevládních aktérů a státu. Nechceme stavět vzdušné zámky, naopak chceme se pobavit o konceptu autonomie jako o realizovatelném a smysluplném projektu a jeho praktické realizaci.

V případě zájmu si můžete přečíst stručný úvod do tématu na webu 1. Máje.

Migrantská pouliční hra

Sobota 28. 4., 12:30, infocafé Salé a okolí, Orebitská 14, PrahaŽižkov

Přijďte si na vlastní kůži vyzkoušet, čím vším musí v České republice projít imigranti při získávání povolení k pobytu či politického azylu. V akční pouliční hře bude vaše postava bloudit složitým molochem státní byrokracie, potkávat agresivní neonacisty, po kontrolách lačnící policisty či různé mafiány a podvodníky, kteří se budou snažit využít vaší nelehké situace.

Ve 12.30 proběhne v infocafé Salé společný oběd, samotná hra pak začne ve 14.00. Po skončení hry se uskuteční neformální tematická diskuze. Hru pořádá iniciativa Ne Rasismu!

Bezpeněžní zóna v ulicích — bezpeněžní zóna na Žižkově

Sobota 28. 4. Praha — Žižkov, 10:00 - 21:00

Bezpeněžní zóna pořádaná Asociací Alerta je prostorem setkání, kde alespoň na chvíli nebudou hrát peníze roli. Darujte nebo získejte mimo logiku finančního zisku. Bezpeněžní zóna by měla být dílčím krokem a vzdělávací lekcí. Zóna bude laboratoří, ve které společně můžeme experimentovat se vztahy mimo kapitalistické struktury a v opozici vůči nim.

Anarchistický jarmark

Sobota 28. 4. Smíchovská náplavka, Praha, 13:00 - 18:00

Jarmark, prostor pro prezentaci vlastních věcí v duchu Do It Yourself. Příjemné odpoledne, veganská cukrárna a další veganské pochutiny, hudba, politika, graffiti, skate, výstava fotografií a mnohé další. Na lidi, kteří vyrábí čí vytváří rozličné věci (od hraček, přes oblečení až po mýdla), na graffiti jam s politickou tématikou, distra plná knih a jiných materiálů, workshopy, dobrou kávu z režie Veganka.cz, veganské jídlo, koncert kapel Gattaca, Daleko, Remek a v neposlední řadě také Bonuse & Martin Tvrdý trio. Přímo na náplavce je skatepark, malé fotbalové hriště a dětské hřiště.

To jsou všechno věci, které můžete čekat na „Anarchistickem jarmarku“.

Promítání s diskuzí pod širým nebem: Země snů

Pátek 27. 4. 2012, 19:30 infocafé Salé a okolí, Orebitská 14, Praha Žižkov

Iniciativa Ne Rasismu! promítne dokumentární snímek z roku 2009 pojednává o změnách v už tak nelehké situaci vietnamských přistěhovalců v České republice po vypuknutí ekonomické krize. Po promítání bude následovat diskuze se zajímavými hosty, kteří se tématu imigrantů v ČR věnují.

Další informace najdete na nerasismu.cz.

Milujeme fotbal, nenávidíme nácky: Fotbalový turnaj

Neděle, 29. 4. Koleje Strahov, Praha, 12:00 - 19:00

Sportovně založenější bude pravděpodobně zajímat pořádání antifašistického fotbalového turnaje. Pro všechny, kteří věří tomu, že právě sport — utkání sobě rovných jednotlivců nebo týmů — je ve své zásadě rovnostářský a rasismus, xenofobie nebo diskriminace v něm proto nemá místo, se 29. dubna uskuteční v Praze na Strahově šestý ročník Love Football Hate Racism turnaje.

161>88 (dokumentární film)

Pondělí, 30. 4. Bio Oko, Praha, 20:00

Na tomto filmu pracovali antifašisté, kteří už si svůj názor na problém udělali. Nebudeme vám tedy tvrdit, že film je tím, čemu se dnes říká objektivní. Hodnotu mu ale podle našeho názoru dává právě to, že jsme se stali přímými účastníky mnoha událostí a aktivně je ovlivňovali.

Film Antifašistické akce sleduje více než dvacet let boje s neonacisty, fašisty a rasisty. V historickém průřezu uvidíte vzestupy a pády neonacistů a rasistů. Budete sledovat sílu i omezené možnosti antifašistického hnutí, které bojuje nejen s neonacisty, ale i se státní represí a veřejným míněním.

A samozřejmě, vyvrcholení celých akčních dnů je demonstrace prvního května:

 

MIŘME NA SPRÁVNÉ CÍLE — Demonstrace

Úterý, 1. 5. Praha, náměstí Republiky, 13:00

Miřme na správné cíle, protože tu nejsme proto, abychom pracovali, ale abychom žili. Miřme na správné cíle, protože to je to, čeho se bojí. Miřme na správné cíle, protože v sázce je příliš mnoho — to jak budou vypadat naše životy, životy našich dětí, našich partnerů a dalších lidí, které milujeme. Miřme na správné cíle, stejně jako na ně mířili dělníci a dělnice v Chicagu roku 1886, když byli masakrováni policií kvůli tomu, že bojovali za důstojnější pracovní podmínky.

Další a aktuální informace:
Webové stránky Platformy 1. Máje nebo Facebook či Twitter.