Pátek 7/6/2013

Alexej „Škobar“ Olesinov propuštěn na svobodu!

Těsně před vydáním tohoto článku, mapujícím kauzu vězněných ruských antifašistů a dílčí úspěch v jejich soudním sporu, vyšla najevo aktuální novinka - Alexej „Škobar“ Olesinov byl dnes (tj. 7. června) propuštěn na svobodu! Na twitteru to oznámil reportér nezávislé internetové televize „Dožď“ - Ilja Vasjunin, který se účastnil dnešního soudního líčení. Zatím není jasné, na jaký druh omezení svobody byla vazba změněna, pravděpodobně půjde o zákaz vycestování.

Osvobození Alexeje je zřejmě spojené právě s nedávným stažením obvinění ze způsobení těžkého ublížení na zdraví v organizované skupině. Moskevský městský soud tímto vzal v potaz stížnost právníka obviněného, podle kterého podmínky jeho zadržování již pominuly. Další text tedy chápejte v kontextu této aktuality.

Jejich příběh začal 17. prosince 2011 během punkového festivalu EAST BEAT FEST moskevském klubu Vozduch. Poté, co část antifašisticky smýšlejících návštěvníků nestrpěla provokace sekuritky z řad nazichuligánů CSKA Moskva ze skupin Gallant Steeds a Jaroslavka, došlo ke rvačce, během níž tři zaměstnanci ochranky utrpěli zranění.

 

Během následujícího policejního vyšetřování byli postupně zadrženi a umístěni do vazby antifašisté Olesinov (v únoru 2012), Sutuga (během dubna 2012) a jako hlavní podezřelý a poslední zadržený – Alen Volikov, který ještě v roce 2012 kvůli zadržení zahájil neúspěšnou protestní hladovku.

Alexej „Škobar“ Olesinov

 

Alexej „Sokrat“ Sutuga

 

Alen Volikov

 

Všichni podezřelí jsou i nadále umístěni ve Vyšetřovací izolační vazbě (zkráceně „SIZO“ – „Sledstvennyj izolator“) v nejznámějším a největším moskevském vězení Butyrky. Vazební oddělení je známé extrémními podmínkami, přeplněností cel a šířením infekčních chorob. Prostředí na „zóně“, tedy tam, kam z vazby následuje již odsouzený vězeň, se obecně pokládá za mnohem snesitelnější. Butyrská věznice má mnohaletou historii držení politických odpůrců a disentu, od ukrajinského anarchokomunisty Nestora Machna, přes válečné zajatce během Druhé světové války, po držitele Nobelovy ceny za literaturu Alexandra Solženicyna. Na tvrdé podmínky na vazbě doplácí hlavně Alexej Olesinov, který trpí posttraumatickou stresovou poruchou, chronickými bolestmi a dle dostupných informací i tuberkulózou. Po dlouhém boji se minulý měsíc „Škobarovi“ konečně podařilo zabezpečit alespoň základní lékařské ošetření a péči. Olesinova a další vězněné antifašisty podpořila v krátkém videu i jejich oblíbená kapela Madball.

Již během umístění na vazbě úřad pro vyšetřování rozšířil Olesinovi a Sutugovi obvinění o další násilný trestní čin pod § 111 trestního zákoníku Ruské federace za domnělé způsobení těžkého ublížení na zdraví v organizované skupině v souvislosti se zmlácením mladého nazichuligána Zacharenka. Vše se mělo odehrát ještě před událostmi v klubu Vozduch, 4. prosince 2011. 18 letý Zacharenko v té době působil v neonacistické bojůvce kolem „Ivana Arijceva“, která brutálně napadala a zavraždila několik imigrantů. Během útoku Zacharenko utrpěl střelné poranění hlavy z traumatické pistole a několik zásahů nožem do bederní oblasti. Okolnosti ohledně incidentu zůstávají velmi nejasné (kolísá počet útočníků i svědecké výpovědi) a v praktické a ideové rovině § 111 především slouží ruským represivním silám jako bič na „nepohodlné antifašisty“.

A právě v kauze Zacharenko se právním zástupcům vězněných podařilo po vleklém sporu dosáhnout stažení obvinění. Úspěch u soudu nezávislým médiím potvrdil jeden ze dvou právníků – Dimitrij Dinze, který se mimojiné proslavil obhajou ruské angažované umělecké skupiny Vojna a jako zastánce moskevské LBGT scény.
Během předběžného šetření se potvrdily alibi Sutugy a Olesinova. Svoji roli sehrály i svědecké výpovědi žurnalistů a rodiny zadržených. Především se podařilo plně prokázat, že se oba označení útočníci v době spáchání trestného činu nacházeli na naprosto odlišných místech. Policie dále stíhá tři neznámé pachatele.

Během stejného dne (30. května, poznm.) bylo na „Škobara“ a „Sokrata“ vzneseno obvinění z přečinu chuligánství (§ 213 tr. zákoníku), úmyslného ublížení na zdraví (§ 115) a fyzického útoku bez následků (§ 116) v kauze bitky v klubu Vozduch. Ačkoliv se jedná o znatelně méně závažná obvinění, Sutuga a Olesinov zůstavají spolu s Volikovem stále na vazbě a dále odmítají svoji vinu. Nyní bude soud posuzovat jejich důkazový materiál proti účasti na bitce.

I přes tento dílčí úspěch v soudním sporu se státem, zůstává řada ruských antifašistů a opozičních aktivistů stále vězněna a vyhlídky na změnu zůstávají černé. Na konci dubna došlo k opětovnému zatčení Alexeje Gaskarova, o kterém přineseme informace v nejbližších dnech.

Ruští aktivisté aktuálně pořádají na podporu zadržených Volikova, Sutugy, Olesinova, Gaskarova a Iriny Lipské benefiční dražbu. Dražit se budou aktivistické ziny a samizdaty z 80. let, staré knihy a raritní fotografie, které jsou spojené s životem perzeukovaných aktivistů. Dražba proběhne v rámci Otevřeného knižního festivalu Moskvy ve venkovním areálu na ulici Krymský Val.