Pátek 29/4/2011

AKCE č.14 právě vychází!

Po roce Vám přinášíme nové vydání obnoveného časopisu AKCE! Doufáme, že si další číslo nepravidelného periodika Antifašistické akce plného článků od antifašismu po kulturu, užijete. První zájemci si mohou novou Akci pořídit na prvomájovém festivalu May Day, kde bude k dostání v AFA merch stanu, v kavárnách při přednáškovém a dvoupatrovém stanu v zadní části Císařské louky a v prostorách vchodu do areálu. Akce si zachovává rozsah 44 stran a koupit si ji budete moci za 35 korun.

Co si v Akci přečtete?

Hlavním tématem čísla AKCE jsou různé podoby moderního uplatňování moci. O té méně viditelné podobě moci, podobně jako ji popisuje M. Foucault, si můžete přečíst v článku „Arogance moci“. Na něj navazuje analýza možností policie získávat data z našich mobilních telefonů pod příznačným názvem „Kdo slídí v našich mobilech?“. K tématu bezesporu patří i komiks o čipování dětí „Pro Safe“, který pro Akci vytvořila známá pražská streetartová umělkyně. Proč má cenu být antifašistou, a jaký pohled na svět tomu předchází, nám vysvětluje v osobně laděné eseji „Proč jsem antifašista“ člen Antifašistické akce.

V rubrice aktuálně si můžete v článku „Trojitá krize“ přečíst o aktuálních společenských procesech v Evropě. Článek se snaží popsat vztah ekonomické recese, krize multikulturalismu a prekarizace práce. Stejně jako v minulém čísle dáváme prostor i jiným aktuálním iniciativám a pro Akci č. 14 shrnula svoje aktivity iniciativa Ne Rasismu. Další autorský článek „Antifa znamená reagovat“ analyzuje současné trendy neonacistické scény a zamýšlí se nad rolí antifašistického hnutí. V rubrice zahraničí se nejdříve podíváme do Itálie v článku „Nová neofašistická strategie: Hnutí Casa Pound“, který popisuje jeden z politických projektů krajní pravice snažící se působit sociálně a mít moderní aktivistickou tvář. Dále je nám přiblíženo politické dění v Německu v Rozhovoru s německou antifašistkou.

Nová Akce nenechala ani rubriku ekologie prázdnou a v ní se nachází článek Hnutí za klimatickou spravedlnost, který rozebírá aktivity radikálně ekologického hnutí zaměřené na změny klimatu. Historie je věnována antifašistickým fanouškům v článku „Fotbalový ultras antifa“. Pod podnázvem „Když antifašismus začíná na tribunách“ se podíváme po evropských klubech, které striktně odmítají rasismus a zavítáme i do legendárního St. Pauli. Otázky na téma voleb zodpovídají lidé z českého antiautoritářského hnutí v anketě „(Ne)volit nestačí“, která přináší mnoho podnětů k dalšímu zamyšlení nebo diskuzi. Již zaniklá antifašistická kapela What We Feel poskytla na svém předposledním turné Akci rozhovor, který si můžete přečíst v rubrice kultura v článku „Každý den pod tlakem neonacistů“.

Od minulého vydání našeho časopisu přibylo mnoho politického streetartu na zdech našich měst a na stránkách antifa.cz vznikl nový blog Freedom writers . FW nám v galerii představují graffiti, šablony a další ozdoby šedivých ulic. Náplň „Humoru“ tvoří jediný z internetu převzatý materiál v Akci a to výběr toho nejlepšího z blogu Antifa ha ha ha . Upozornění na zajímavé knihy a filmy formou krátkých recenzujících sloupků opět najdete v rubrice „Doporučujeme“. Tipy a triky se tentokrát týkají našich počítačů a jejich zabezpečení. Článek „Zabezpečení počítače v praxi“ přináší bezpečností standarty, které by žádný aktivista, nebo aktivistka neměli podceňovat. Samozřejmě i v tomto čísle najdete kontakty na Antifašistickou akci, další antiautoritářské skupiny a reklamy na zajímavé akce.

Redakce Akce uvítá Vaše podněty a případnou kritiku našich článků. Doufáme, že Vám další číslo Akce zpříjemní pár chvil a bude povzbuzením a zároveň podnětem k rozvíjení našich snah o dosažení svobodné společnosti. Stejně jako minule si však musíme připomenout:

Nikdy však nezapomínejte na to, že skutečná realita se neodehrává na křídovém papíře časopisů, ani za sklem monitorů, ale v našich ulicích a před našimi prahy. Akce!

AKTUALIZACE: Jako příjemný bonus návštěvníkům May Day festivalu připravujeme společný prodej Akce č.14 s čerstvě vylisovaným DVD s podtitulem "Hardcore is more than music" , které se svoji náplní zaobírá novodobými pokusy neonacistů o průnik do hc/punkové subkultury a obsahuje řadu tématických rozhovorů se členy nejznámějších kapel tohoto stylu, kteří na kameru promluvili speciálně pro Antifašistickou akci. Cena exkluzivního balíčku DVD + Akce č.14 bude 175 Kč, která pokrývá výrobní náklady dokumentu i časopisu. Akci! i DVD lze samozřejmě zakoupit i samostatně za mírně zvýšenou cenu. Distribučním místem bude AFA merch stan. O dalších krocích v distribuci časopisu po May Day vás budeme informovat.