Pátek 19/6/2009

Starého psa novým kouskům nenaučíš

www.antifa.cz

V sobotu 20. června by se měl na Plzeňsku uskutečnit druhý ročník hokejbalového turnaje, který je určen pouze pro nacionální socialisty. Pojďme se podívat, jak vypadal ten předcházející a kdo stojí za pořádáním tohoto svérázného sportovního podniku.

Pozvánka na Pilsen Cup 2009 se moc neliší od té loňské. Stojí v ní: „Sraz všech účastníků v Plzni, na konečné tramvaje č. 1 v Bolevci mezi 11:00 – 12:00. Zahájení turnaje ve 14:00. Mužstva po 5 lidech. Hodnotné ceny do 3 místa + ceny útěchy od 4 místa. Na místě grilování. Pro mimoplzeňské zajištěno ubytování. Akce je pořádaná pouze pro N.S. a jejich příznivce: Ostatní nejsou zváni, ani vítáni!“ Minulý rok se náckům nepovedlo udržet jazyk za zuby a v Plzni je čekalo překvapení v podobě odhalení jejich srazu. Nejinak je tomu i letos, kdy se na akci s největší pravděpodobností opět sjedou neonacisté z Plzně, Rokycan, Příbramska, Berounska a Karlovarska.

Pozvánka na Pilsen Cup 2009

Větší část účastníků loňského turnaje, kde nechybí ani kandidát za Dělnickou stranu v krajských volbách, Petr Andrle (dole, druhý zleva), který následně napsal report z této akce na stránky Národního odporu

Ztracená existence

Stejně jako vloni je pořadatelem asi nejznámější plzeňský neonacista, Jaroslav Brož (nar. 1972), o němž jsme již několikrát na stránkách antifa.cz zmiňovali, například v článku AN Plzeňsko - bílá síla. Své sympatie k nacismu dává najevo již od počátku devadesátých let. Proslul jako pořadatel mnoha koncertů neonacistických kapel a zakladatel pobočky mezinárodní neonacistické organizace Blood and Honor (BaH) v západočeském regionu. Vaz mu zlomily až úvěrové podvody a policejní razie (1999) proti plzeňské BaH ústící v soud (2004) za propagaci nacismu, po kterýchnásledně i pobyl za mřížemi.

Po návratu z kriminálu působí postava Jaroslava Brože poněkud tragikomickým dojmem. Jde o člověka, který se zřejmě nedokáže realizovat jinde, takže mu nezbylo nic jiného než návrat do lůna neonacistického hnutí. To k němu má poněkud rozporuplný vztah. Mladší neonacisté ho obdivují jako veterána hnutí, s některými staršími - převážně z Plzeňska, Příbramska a Karlovarska – ho váží dlouholeté přátelské vazby, další ho tolerují a jiní se mu po zkušenostech raději vyhýbají a nechtějí s ním mít mnoho společného. Mezi ty poslední paří například někteří starší aktivisté z Prahy, kteří stále nezapomněli, jak si Brož ulil peníze určené pro vězněné neonacisty. Nebo ti, kterým uškodily jeho výpovědi při vyšetřování BaH. V tomto ho snad předčil jen Jaroslav Tomíček z Nýřan u Plzně (nar. 1976), který byl tenkrát díky spolupráci s vyšetřovateli zproštěn obžaloby, dnes se tento zaměstnanec stavení firmy Strabag opět ukazuje mezi svými v naději, že vše bylo zapomenuto.

Jaroslav Brož na protižidovské demonstraci v Plzni 14.3.2009

Jaroslav Tomíček na protižidovské demonstraci v Plzni 14.3.2009

Pokus o comeback

Ztracenou slávu se Brož nyní pokouší oprášit nejen účastí na různých demonstracích neonacistů či angažmá v Dělnické straně, ale především organizováním různých soukromých akcí a zájezdů. Ty mu jsou mimo jiné příležitostí trochu se obohatit na úkor svých soukmenovců, tak jak se tomu naučil v minulosti. Vždyť i u soudu v roce 2004 vypovídal, že při organizování koncertů byl jeho motivací finanční prospěch.

Vedle již zmiňovaných hokejbalových turnajů pořádá různé hospodské oslavy. Mezi ně se dá zařadit například oslava Silvestra 2008, která proběhla v plzeňské restauraci Svornost v Dílenské ulici a jíž se účastnila asi padesátka nácků. Asi nepřekvapí, že kvůli stížnostem na hajlování dorazila na místo i policie. Každý z návštěvníků pod příslibem jídla a nějakého toho pití zdarma odevzdal Brožovi 400 korun. Za tyto peníze toho však obdrželi žalostně málo a Brož se tedy nemůže divit, že ho kvůli tomu někteří za zády pomlouvají.

Jaroslav Brož jako organizátor silvestrovské oslavy

Koncem srpna pořádá Brož zájezd do Maďarska, na mezinárodní neonacistický hudební festival. Stejně tak chtěl z Plzně vypravit autobus na koncert neonacistických kapel spojený s projevy předáků Dělnické strany, nazvaný „Volání svobody“.

Jaroslav Brož na konferenci členů Dělnické strany 17. ledna 2009 (třetí zleva)

Jaroslav Brož během svého krátkého románku se Simonou Krátkou

Staré spory zapomenuty? Částečně asi ano. Brož ve společnosti veteránů Národního odporu Praha Jana Strnada a Zdeňka Skořepy