Pondělí 16/3/2009

Plzní opět znělo Náckům NE!

www.antifa.cz

Na sobotu 14. března svolali neonacisté ze skupiny Autonomní nacionalisté – Plzeňsko do západočeské metropole „pochod proti sionismu“. Jak jejich dostaveníčko vypadalo a jaké vyvolalo reakce u místních obyvatel?

V loňském roce vzbudilo poměrně velký mediální rozruch rozhodnutí Václava Bureše uspořádat v Plzni k výročí odsunu plzeňských Židů do koncentračních táborů neonacistický pochod. Jelikož se z Plzně ihned začaly ozývat hlasy odporu, Antifašistická akce (AFA) se tenkrát rozhodla, že sama žádný protest iniciovat nebude a vše nechá na místních lidech. Těch se také nakonec 19. ledna 2008 sešla asi tisícovka před plzeňskou synagogou, zatímco u autobusového nádraží se předvádělo několik zjevně opilých neonacistů.

Po rozhodnutí soudu, který prohlásil opožděný zákaz za protiprávní, nakonec náckovská maršparáda pod Burešovou taktovkou proběhla 1. března 2008. Úředník obvodního úřadu Radim Lisenko pro jistotu zakázal všechny ohlášené protiakce, případným protestujícím pohrozil pokutami a město vyzvalo lidi, aby ten den raději nechodili do ulic. I tak muselo 200 neonacistů na Klatovské třídě projít „uličkou hanby“, kde je vypískal dvojnásobný počet Plzeňáků.

Letos se opakovala podobná situace a AFA neměla důvod něco měnit na postupu, který se osvědčil již vloni. Opět se rozhodla přispět informacemi o organizátorovi pochodu, jímž je Tomáš Babka, a ostatní nechat na iniciativě místních lidí. Nesouhlasné reakce na pochod neonacistů na sebe ostatně nedaly dlouho čekat.

Neformální plzeňská iniciativa Mládež proti nacismu uspořádala v pátek 13. března benefiční koncert. Jeho výtěžek jde na pokrytí pokuty, kterou iniciativě udělila přestupková komise za to, že loni veřejně protestovala proti pochodu nácků městem. Koncert se nesl v jasně antifašistickém duchu a jeho součástí byla i výzva k účasti na protestu následující den.

Benefiční koncert Mládeže proti nacismu

Neonacisté se v sobotu 14. března začali scházet od jedné hodiny odpoledne, až se jich tu shromáždilo něco málo přes sto, ačkoli původně avizovali trojnásobnou účast. Členové Autonomních nacionalistů – Plzeňsko byli označeni jako pořadatelé, mezi nimi vedle Tomáše Babky například Petr Bratrych, Tomáš Vondrášek, Martin Horáček, Jan Čapek či Jonáš Sedláček, o nichž jsme již informovali ZDE a ZDE. Jak to na podobných akcích bývá, dorazili také neonacisté z Kladna, Berouna, Prahy, Příbrami, Rokycan, Chebu, Karlových Varů či ze severu Čech.

Ačkoli jsou neonacisté velkými odpůrci multikulturalismu, jejich vlajky a transparenty budily opačný dojem. Čelu pochodu vévodil transparent v anglickém jazyce s podobiznou íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda, který je znám vedle své antisionistické retoriky i přesvědčením, že v jeho zemi nejsou žádní homosexuálové. Nechyběly ani další cizojazyčné transparenty či vlajky Íránu a Palestiny. Argumentace v proslovech se nesla ve stylu zloděj křičí „Chyťte zloděje!“, tzn. rasisti si srdceryvně stěžovali, že někdo jiný než oni je také rasista, a sionismus šmahem připsali Židům jako celku. Babka ve svém projevu dokonce odhalil, že židovské spiknutí neexistuje jen na globální úrovni, ale jeho chapadla dosahují až na plzeňské úřady. Jednoho z účastníků policie zadržela kvůli neonacistické symbolice. Nebyl však jediný, kdo se takto prezentoval.

Multi-kulti nacionalisté

 

Během příprav na policejní manévry vydalo město výzvu obyvatelům, aby v sobotu raději nechodili do centra města. I přesto se v Sadech Pětatřicátníků sešlo několik stovek Plzeňanů (informace některých médií o pěti stech jsou však přehnané), aby dali náckům najevo, co si o nich myslí. Složení protestujících bylo velmi pestré, od důchodců po studenty a příznivce mnoha subkultur – od punku po hip-hop. Desítky lidí držely nápisy „Náckům NE!“, nechyběl transparent Mládeže proti nacismu, objevily se i vlajky Antifašistické akce a kampaně Good Night White Pride. Mezi přítomnými bylo i několik Romů a skupinka Židů. S kreativitou a vtipem přistoupila k protestu trojice v klaunských převlecích s nápisy "Pochod maškar" a transparentem "Všichni jsme barevní".

Veřejný odpor vůči neonacistům v Plzni - 14.3.2009







Při průchodu neonacistů křižovatkou u hlavní pošty jim zde shromáždění Plzeňané dávali hlasitě najevo, co si o nich myslí a jak jsou „rádi“, že pochodují jejich městem. Dlouho očekávaný okamžik však trval velice krátce, jelikož neonacistů opravdu moc nebylo a jejich průvod byl tím pádem dost krátký. U hlavní pošty následně policie zatarasila cestu, aby neonacisty na náměstí nikdo nerušil. I tak se i zde objevilo několik jejich odpůrců. Část ostatních, především těch mladších účastníků, následně obešla městské centrum kolem ulic, kde stály kordony policistů a u Západočeského muzea svůj protest ukončila.

Neonacistů se v Plzni sešlo méně než je obvyklé, v průvodu jich pochodovalo něco málo přes stovku, dvacítka šla stranou. Nikdo je nevítal. Naopak, setkali se s hlasitým odmítnutím několika stovek místních obyvatel, kteří nedbali výhružek pokutami ze strany obvodního úřadu. Žádné sympatie nezískali, lidé byli spíše naštvaní, že na výročí okupace nacisty mají jejich pohrobci pochodovat městem. Akce neonacistů však byla ve výsledku přínosem, jelikož dala místním lidem příležitost k spontánnímu odporu vůči jejich ideologii. Náckové byli navíc nuceni odvolat svoje avizované koncerty. Jedna kulturní akce se však díky jejich akci přeci jen konala, a to již zmiňovaný antifašistický benefit.