Neděle 2/6/2013

Occupy Gezi Park a protivládní protesty v Istanbulu

V istanbulském parku Gezi, jedné z posledních zelených ploch v turecké metropoli, od pondělí pokojně protestovaly tisíce lidí. Ve stylu hnutí Occupy obsadili protestující park, někteří postavili stany a byli rozhodnuti vytrvat. Na zeleném ostrově v moři betonu má totiž vyrůst další šedá stavba – nákupní centrum. Autority se nechaly již během týdne slyšet, že protestující dostanou pryč za každou cenu. V pátek pak přišel zásah – policie začala na demonstranty útočit slzným plynem a vodními děly. Velmi brutální zásah proti lidem, kteří protestovali naprosto nenásilně, vyvolal obrovskou vlnu nevole a na pochod Istanbulem se vydala ještě mnohem větší masa lidí. Následovaly demonstrace po celém Turecku, celkem bylo na 90 protestních setkáních zatčeno 939 lidí, zraněných civilistů je údajně 53. Další protesty, nyní již otevřeně protivládní, se chystají i na nedělní odpoledne.

Současný boj o budoucnost parku je pouhou špičkou ledovce daleko hlubšího konfliktu mezi vládní Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP) a sekulární opozicí, ve kterém jde o budoucí směřování Turecka. Opozice se v posledních letech opakovaně bouří proti vládě premiéra Tayyipa Erdogana, které vyčítá především autoritářství a odklon od kemalovských principů turecké republiky. Odpůrci vlády se scházejí na náměstí Taksim, které je tradičním místem politických demonstrací. V roce 2007 zde policie zatkla na 600 lidí poté, co ostře protestovali a vyzývali Erdogana k rezignaci. Letos na prvního máje se na náměstí opět sešly stovky lidí na protivládní demonstraci, kterou vláda zakázala. Vůdce největší opoziční strany, Republikánské lidové strany (CHP) Kemal Kılıçdaroğlu, se samozřejmě k projevům nespokojenosti s Erdoganem přidal a protestujícím přislíbil přítomnost zástupců strany a podporu.
Snaha zastavět jeden z posledních kusů zeleně je dalším krokem v procesu neoliberální gentrifikace, která se schovává za urbánní rozvoj. Globální investice velkých firem mění Istanbul na město plné obchodních domů, luxusních bytů a dalších, lepší zisky přinášejících, projektů a vystěhovávajících běžné obyvatele turecké metropole mimo centrum.

Na Twitteru, kde se okamžitě rozšířily hashtagy, týkající se dění v Turecku, se objevilo mnoho dalších zpráv – mimo jiné o pěti mrtvých, zabitých při policejních zásazích (což ovšem nebylo potvrzeno), o slzném plynu i v metru, kam se začali lidé včetně dětí schovávat, o policejním násilí na zatčených i o spontánním setkávání a protestování i mimo Istanbul a původní “Occupy” akci. Mimo jiné se také objevily zprávy o blokování sociálních sítí ze strany turecké vlády, a přestože je těžké je ověřit, některé zdroje, které jsme při pátrání po informacích vyhledali, mizí stejně rychle, jako se objevují – jako například níže uvedený "fotoreport", zveřejněný na serveru 9gag.com (který je zaměřený na vtipný obsah, nicméně vzhledem k jeho návštěvnosti je ideálním místem k šíření informací skrze sociální platformy).

Další informace přináší live blog na serveru Al Jazeera, linky na aktuální zprávy lze nalézt také pod shrnujícím článkem na libcom.org a nebo pomocí hashtagů #direngeziparkı #occupygezi a dalších na Twitteru.