Neděle 25/4/2010

Náckové v Plzni: oběti policejní perzekuce i vlastní blbosti

Plánovaný pochod neonacistů centrem Plzně měl velmi krátké trvání. Po pár set metrech ho rozpustil starosta centrálního plzeňského městského obvodu Jiří Strobach. Bylo jasné, že Magistrát a policie budou k rozpuštění hledat záminku, neonacisté jim v tomto záměru ale více než vyšli vstříc.

Policie i Magistrát byli tak "vstřícní", že s předstihem neonacisty varovali, že jejich akce bude rozpuštěna, když mj. budou mít nějaké „závadné“ oblečení či doplňky. Organizátoři tuto informaci sice poslali dál přes web Autonomních nacionalistů. Přesto to jim to nepomohlo.Záminkou k rozpuštění byl text rozdávaných letáků a zejména trička několika účastníků pochodu, která odkazovala k nacistickým kapelám (například v podobě trika Landser s vojákem Waffen SS, které se za 100 korun prodává u vietnamských trhovců) a neonacistickým organizacím jako je Národní odpor. Dotyční na prosby ať si přes triko vezmou mikinu nebo si je obrátí naruby reagovali jazykem vesměs ztěžklým alkoholem a způsobem jako: "na to vám všem seru, je horko, si budu dělat co chci".

Když jsme v článku o chystané akci nazvali hlavního organizátora Tomáše Vondráčka nepříliš bystrým, ještě jsme netušili, že do svého pořadatelského týmu bude schopen zařadit i jednoho z takových expertů.

Nejsme příznivci zákazů a kriminalizace za "závadné symboly". Pokud by je neonacisté mohli volně používat, všem by pak bylo mnohem jasnější, s kým mají tu čest, a zřejmě by na podobné nacistické marše také daleko adekvátněji reagovali. Je škoda, že neonacisté viděli jen pár svých odpůrců a nemohli projít, tak jako v loňském roce, uličkou hanby a poslechnout si pískání a bučení od naštvaných Plzeňanů.

Neonacistů se i přes usilovnou propagaci sešlo jen něco přes stovku (média uváděla 100 až 150, policie 100), z čehož asi jedna čtvrtina byli zahraniční hosté z Polska a skupina z Německa. Po rozpuštění se vydali do hospod věnovat se své obvyklé zábavě a část využila náhodu, která jim přihrála spolek vojenské historie v uniformách Wehrmachtu, se kterým si za doprovodu hlášek jako "pojď se taky vyfotit s esesákama" i zapózovala.

Letos opět místní odpůrci fašismu a rasismu minimálně jednou tolikrát přečíslili počet přítomných neonacistů. Bez jakékoliv organizace, jen na základě několika výzev či vlastního popudu, čekalo na neonacisty na různých místech přes dvě stě převážně mladých lidí. Větší část odpůrců nazimarše se nakonec sešla v Sadech Pětatřicátníků. Svůj odmítavý postoj však neonacistům přímo sdělit nemohli, jelikož ty již policie odvedla z místa jejich srazu. Mezi jinými dorazili lidé kolem plzeňské iniciativy Mládež proti neonacismu, anarchisti, punkeři a další příznivci různých subkultur, vysokoškoláci, Romové, důchodci … Centrem města znělo tento den „V Plzni nácky nechceme!“.

Za zmínku jistě stojí i to, že neonacisty ve městě přivítaly protirasistické šablony, samolepky i výmluvný obrázek na místě jejich srazu.

plzen-protidemo-02

plzen-protidemo-01