Úterý 14/10/2008

Kandidáti DS: Středočeský kraj

www.antifa.czDalší díl představování neonacistů na kandidátkách Dělnické strany pro nadcházející krajské volby 2008 je zaměřen především na ty z Kladna a jeho blízkého okolí. Není tajemstvím, že Kladno je v současnosti středočeským centrem neonacistického hnutí.

Kořeny "autonomního" nazionalismu na Kladensku sahají zhruba do poloviny roku 2004, kdy na základech místní anti-antifa bojůvky pod vedením dnes již zesnulého Pavla "Adolfa" Jiráska (na fotce uprostřed) vznikla lokální organizace Autonomní nacionalisté Kladno - vystupující také pod zkratkou "ANK". Tato buňka se tak stala společně s Brnem a Blanenskem jedním z pionýrů tohoto moderního trendu na české neonacistické scéně. I přes přítomnost několika členů, kteří od samého počátku formovali ideologický profil skupiny (o několika z nich se dočtete dále v článku), se první aktivity ANK však stále nesly ve znamení militantní činnosti vůči politickým protivníkům. Na postupné politické ambice některých vůdčích členů reagovala organizace novým webem a také "uhlazenějším" vystupováním na veřejnosti. S prudkým nárůstem místních (mnohdy však marginálních) aktivit v několika dalších středočeských městech posléze organizace vystupuje již pod souhrným názvem "AN Střední Čechy", nebo také "AN Střed".

Postupné sbližování Dělnické strany a středočeských Autonomních nacionalistů probíhá už bezmála dva roky. Zástupce Dělnické strany jsme mohli vidět například na demonstraci Autonomních nacionalistů v Berouně a tradiční demonstraci během svátku sv.Václava v roce 2007. Letošní svatováclavskou demonstraci 28. září již pořádaly oba subjekty společně. Akce se stala předvolebním mítinkem Dělnické strany v kraji. Střední Čechy jsou tak dalším regionem, který jasně potvrzuje propojení neonacistické scény a Dělnické strany.

Ve Středočeském kraji najdeme na kandidátce Dělnické strany 25 kandidátů, což je po Plzeňském kraji nejpočetnější kandidátka v celé republice. Kdo jsou oni kandidáti?

Jedničkou na kandidátce je Tomáš Vandas, který začínal svou kariéru u Sládkových Republikánů. V lednu 2003 na troskách Republikánské mládeže Miroslava Sládka, která byla ministerstvem vnitra rozpuštěna o rok dříve, založil Dělnickou stranu. Devětatřicetiletý předseda strany z Velké Bukové pracuje jako asistent výrobního ředitele pražské stavební společnosti. Kromě toho, že řeční na mnoha tuzemských ultrapravicových akcích po boku neonacistů, začíná vystupovat také v zahraničí. Letos v září vystoupil na festivalu Fest der Völker v durynském Altenburgu. Akce svým názvem odkazuje na jeden z dílů dokumentu německé režisérky Leni Riefenstahlové z roku 1938 o berlínské olympiádě: Přehlídka národů (Fest der Völker). Festival patří v současné době k nejvýznamnějším evropským neonacistickým shromážděním. Více než tisíc neonacistů z celé Evropy zde poslouchalo proslovy a hudební produkcí skupin, které jsou napojeny mimo jiné na nejznámější "ilegální" neonacistickou organizací Blood&Honour. Tomáš Vandas ve svém projevu na této akci upozornil na "problémy dnešní Evropy" a zdůraznil, že "minulost nás nesmí rozdělovat, naopak budoucnost nás - nacionalisty všech evropských zemí - musí spojit".

O Tomáši Vandasovi a jeho politických kotrmelcích jste si mohli přečíst také v článku Dělnická strana a Sudety.

Projev předsedy DS Vandase na březnové demonstraci v Plzni, v kukle s kamerou Jiří Tůma z Národního odporu.

Vandasova strana pochoduje spolu s Autonomními nacionalisty a Národním odporem v srpnu letošního roku Hradcem Králové po zákazu neonacistického festivalu ve městě.

Vandas promlouvá na jednom z největších neonacistických festivalů v Evropě - německém Fest der Völker 2008.

Jednou z hlavních osobností kladenských neonacistů, která tvoří pomyslnou páteř jejich politické a aktivistické linie, je další kandidát Dělnické strany, dvaadvacetiletý student Michal Glas. Po bouřlivém období popíjení alkoholu s jeho naziskinheadskými kamarády v adolescentním věku se pustil do politiky a dnes ho můžeme vidět jako řečníka nebo pořadatele na řadě neonacistických akcí. Patří k hlavním lídrům Autonomních nacionalistů ve středních Čechách. Jeho politickou orientaci lze jasně rozeznat z kolekce fotek z dnes již notoricky známé párty na chatě, kde společně se svými kamárady strávil příjemný večer za asistence lihového fixu, piva značky Klasik a vpravdě hnědé kreativity. Svoje názory dává občas najevo i prostřednictvím svého oblečení – jako je tomu v případě trika od slovenské neonacistické kapely "Before the War". Více o této kapele se dozvíte například z našeho článku Den svobody podle Dělnické strany. Jedná se o příklad neonacisty, který sice není sám příliš fyzicky nebezpečný, o to více však politicky aktivní. Svůj organizační talent také projevil při lednovém pokusu o napadení antifašistického koncertu v kladenském Krušovickém sklípku a v nedávné době i při neúspěšném útoku slzným granátem tamtéž.

Michal Glas v triku slovenské neonacistické kapely Before the War s kandidátkou DS, Markétou Pražákovou.

Michal Glas jako koordinátor děčínského pochodu proti drogám (14.6. 2008).

Michal Glas v prostoru děčínského letního divadla ve společnosti další kandidátky Michaely Dupové a jejího přítele Patrika Vondráka.

Bývalá přítelkyně Michala Glase, osmnáctiletá studentka Markéta Pražáková, je další kandidátkou strany. Po jeho boku byla vidět na většině neonacistických demonstracích a dnes patří do aktivistického jádra Autonomních nacionalistů. Vedle toho spolupracuje s ženskou neonacistickou skupinou Resistance Women Unity (RWU) a nezřídka nese na akcích transparent této organizace. O jejím politickém smyšlení se můžete přesvědčit z následujících fotografie.

Zábava na koncertě Ladislava „Pačese alias Lobo“ Budze z nazipunkových Squad 96, který pravidelně vystupuje na akcích Dělnické strany.

Pražáková na letošní demonstraci Autonomních nacionalistů na podporu Srbska.

Dalším z politických vůdců Autonomních nacionalistů na Kladensku je osmadvacetiletý technický pracovník Jiří Bunda. Bunda je pravidelný řečník na neonacistických demonstracích a do politiky se nepokouší dostat poprvé. V roce 2006 neúspěšně kandidoval společně s dalším kladenským neonacistou, Petrem Indrou, v regionálních volbách v řadách fašizující strany Právo a Spravedlnost. Bunda byl také v minulosti členem Vlastenecké fronty a Národního sjednocení. Bunda si pečlivě hlídá svojí pověst romantického vlastence, a proto u něj nenajdeme žádné jasné sympatie k neonacismu, které by vyjadřoval hajlováním nebo podobnými excesy. Nemá ovšem problémy podporovat akce Národního odporu (například 1. 5. 2007 v Brně). Stejně jako Michal Glas není nebezpečný fyzicky, ale svým aktivistickým nasazením.

Bunda na prvomájové demonstraci Národního odporu 1.5. 2007 v Brně.

1.5. 2008 v Praze: Bunda jako řečník na demonstraci neonacistů, která byla přímo zaštiťována Dělnickou stranou.

Bunda často promlouvá na neonacistických akcích.

Jiří Bunda drží megafon při proslovu členky RWU, vlevo kandidátka DS ve Středočeském kraji Michaela Dupová.

Jednou z nejzajímavějších osobností středočeské kandidátky Dělnické strany je určitě devatenáctiletá Michaela Dupová. Jedná se o zapálenou neonacistku z organizace Resistence Women Unity, která spolupracuje s organizací Národní odpor. Michaela Dupová je jednou z hlavních postav této skupiny, která přináší ženský pohled na otázku novodobého nacismu a tvoří tak zajímavý střípek v mozaice současné české "hnědé" scény. Reálnou činnost RWU tvoří projevy na demonstracích, články na jejich webových stránkách a posílání balíčků vězněným neonacistům, kteří jsou označováním souhrným názvem "POW" (z anglického Prisoner of War - Váleční zajatci). Nutno dodat, že kritérium politického vězně podle měřítek RWU splňují i ti neonacisté, kteří byli odsouzeni za "neideovou činnost" - například násilné loupežné přepadení - jako je tomu v případě plzeňského násilníka Marka Henzla. intimní vazby Dupové směřují k Patriku Vondrákovi, čelní postavě NO Praha. Spolu se členy Národního odporu jezdí Michaela Dupová také na neonacistické akce do zahraničí, především do Německa. Za zmínku stojí její účast na jednání českých neonacistů s německou NPD nebo spolupráce s ženskou skupinou NPD - Ring Nationaler Frauen.

Část ženské neonacistické skupiny Resistance Women Unity, vpravo její vůdčí osobnost Michaela Dupová.

Dupová za německým transparentem "autonomních" nacionalistů "Žádné zbraně Izraeli" na demonstraci Dělnické strany 1. máje 2008 v Praze.

Ve společnosti členů Národního odporu - uprostřed Lubomír Novák z Teplic, jehož osobnost je natolik zajímavá, že o něm v brzké době chystáme samostatný článek.

Michaela Dupová (vpravo) řeční na letošním pochodu za vězněného neonacistu Vlastimila Pechance ve Svitavách.

Tělo Michaely Dupové zdobí řada "pěkných" tetování - v tomto případě heslo jednotek SS: "Meine Ehre heisst Treue" (v překladu: Mojí ctí je věrnost).

Dvacetiletý student Zbyněk Slavík, který svůj čas tráví mezi Otvovicemi u Kladna a Kladnem, patří k mladší generaci kladenských neonacistů. Nedávno absolvoval maturitní zkoušku na Střední odborné soukromé škole v Kladně, kde se již od pubertálního věku projevovaly jeho politické sympatie. Pravidelně jezdí společně s dalšími středočeskými kandidáty DS na demonstrace organizované neonacisty. Přestože se neonacistických akcí aktivně účastní, nepatří mezi jedince, kteří by sami nějakou činnost iniciovali. Často se pohybuje ve společnosti členů kladenské nazi-black metalové kapely Bloody Lair, zejména jejich zpěváka Davida Dufka.

Slavík s nášivkou nejpopulárnější neonacistické kapely "Skrewdriver". Zpěvák Ian Stuart stihl před svojí smrtí založit militantní neonacistickou organizaci "Blood and Honour".

Zbyněk Slavík na děčínské demonstraci ve společnosti dalších kladenských neonacistů, mimo jiné Martina Pence a Daniela Třešňovského.

Zbyněk Slavík na kladenském Sv.Václavu v roce 2007.

Fotka z letošního dubna: Slavík vedle dalšího mladšího neonacisty, Františka Pocha, který má na na těle (stejně jako Michaela Dupová) vytetováno heslo jednotek SS - "Meine Ehre heisst Treue".

Předposlední kladenský kandidát, bývalý student Střední průmyslové školy stavební, taktéž dvacetiletý Zdeněk Kordule z Kladna, je na kandidátce spíše do počtu. Kordule je komickou figurkou z neonacistického prostředí na Kladně. Známý je opět především z fotosérie ""Párty na chatě" a svými opileckými výstupy, při kterých se stejnou měrou baví jak jeho soukmenovci tak jeho političtí oponenti. Více se dozvíte v našem článku "Beerborec nakonec".

AKTUALIZACE:
Do stejné kategorie jako výše jmenovaný Slavík a Kordule patří i 22letý Tomáš Kuliha z Kladna. V současnosti pracuje jako truhlař ve Vinařicích u Kladna.

Dvaadvacetiletý kandidát Lukáš Balvín z Hýskova (nedaleko Berouna), který se nachází téměř na chvostu středočeské kandidátky DS, patří také k zajímavým osobnostem středočeského "autonomního" nacionalismu. Na začátku roku 2007 jsme ho mohli spatřit jako pořadatele berounské demonstrace proti radarové základně v Brdech.

Balvín jako pořadatel demonstrace v Berouně.

V neposlední řadě bychom vám rádi představili třiadvacetiletého Jiřího Bártu. Jedná se o aktivistu Národního odporu z Vysočiny, který patří k jejímu politickému křídlu. V současné době tento kandidát Dělnické strany studuje vysokou školu v Praze a často řeční na neonacistických demonstracích za Svobodný/Národní odpor.

Jiří Bárta, vlevo jako řečník Národního odporu, vpravo jako distributor Dělnických listů - oficiální tiskoviny Dělnické strany.

Bárta mezi neonacisty v černém bloku.

Bárta jako řečník za "Svobodný (národní) odpor" na prvomájové akci Dělnické strany 2008 v Praze.
VYJÁDŘENÍ ANTIFAŠISTICKÉHO ODPORU KLADNO (AOK) K NADCHÁZEJÍCÍM VOLBÁM:

Tím, že upozorňujeme na neonacistické kandidáty v řadách Dělnické strany, chceme pouze diskreditovat její údajnou "demokratickou" legitimitu a ztížit neonacistům průnik do oficiální politiky. Naším cílem však není vyvolávat jakékoli represe vůči neonacistům ze strany státu. Myslíme si, že zákazy a vězení nejsou v boji proti neonacistům účinné. To, co neonacisty může zastavit, je angažovaná a informovaná veřejnost, která se nebude bát dát najevo, kam myšlenky nacionálního socialismu patří. Stejně tak nevyzýváme k volení jiných politických stran, protože volby v současné podobě považujeme pouze za formální postup, jak zbavit lidi rozhodovacích pravomocí. Pocit, že ovládám svůj život tím, že vhodím hlas do volební urny, je dle nás zavádějící a uvolňuje ruce ekonomickým a politickým špičkám ke kontrole našich životů. U všech voleb pro nás platí - (NE)volit nestačí!

Informační server antifa.cz vydal nové samolepky proti Dělnické straně. Vylepšete vaše města a ulice! Přelepujte propagaci DS! Stáhněte, vytiskněte, rozlepujte: varianta I. (1 ks) a varianta II. v pdf (4ks) na A4 v předtiskové formě.